خانه / اجتماعی / هجوم ۲۵۶ مورد آتش بر پیکر طبیعت مریوان و سروآباد ، در عید قربان طبیعت مریوان ۲۱ قربانی داشت

هجوم ۲۵۶ مورد آتش بر پیکر طبیعت مریوان و سروآباد ، در عید قربان طبیعت مریوان ۲۱ قربانی داشت

عضو انجمن “چیای سبز” مریوان گفت: در سال جاری ۲۵۶ مورد آتش بر پیکر طبیعت مریوان و سروآباد هجوم آورده و بخشی از جنگل ها و مراتع این دو شهرستان را از بین برده است.

ایرج قادری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، اظهار کرد: بحران آتش سوزی یکی از مهم ترین عوامل تخریب جنگل ها به شمار می آید، لذا میزان خساراتی که به بار می آورد در مناطق مختلف حایز اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه جنگل های زاگرس شمالی بحرانی ترین منطقه کشور است، اعلام کرد: خسارت های ناشی از آتش سوزی موجب کاهش ارزش تجاری درختان جنگلی، از بین رفتن نهال های جنگلی و غیره خواهد شد.
این عضو انجمن چیای سبز مریوان، با اشاره به اینکه بیشتر آتش سوزی ها در جنگل و مراتع کردستان ناشی از عوامل طبیعی شامل عمدی و غیرعمدی است، افزود: در سال۹۰ تعداد ۱۳۵ مورد و در سال گذشته نیز ۱۷۳ مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع مریوان و سروآباد روی داده است.
وی تعداد آتش سوزی های صورت گرفته در سال های ۸۷ تا ۸۹ را به ترتیب ۱۵۳، ۱۷۶ و ۸۸۱ مورد ذکر و اعلام کرد: افزایش این آمار بسیار نگران کننده است.
وی با اشاره به اینکه ایجاد پایگاه اطفای حریق و مراکز بی سیم در عرصه محیط جنگلی با توجه به تقسیمات منطقه و ایجاد پایگاه ها و دیده بانهای فصلی شهرستانی می تواند در راستای کاهش آتش سوزی ها بسیار موثر باشد، تصریح کرد: تصمیماتی در این راستا اتخاذ شد، که متاسفانه به دلیل کمبود بودجه و نیروی انسانی موفق نبود و لغو شد.
ایرج قادری عدم استقرار و کافی نبودن اکیپ های مهار آتش، عدم اطلاع رسانی به موقع، عدم احساس مسئولیت اغلب ساکنان نزدیک به محدوده آتش سوزی، آلوده بودن برخی از مناطق به مین، توپوگرافی ناهمسان و شیب های تند، عدم وجود امکانات مناسب و وزش باد را از جمله عوامل تشدید کننده آتش سوزی ها و عدم مقابله کنترل و به موقع آن در جنگل های مریوان عنوان کزد.
وی با اشاره به اینکه وجود خشک دار، پوشش گیاهی زیاد و عدم استفاده آن برای دام از دیگر عوامل گسترش آتش سوزی در این جنگل هاست، اضافه کرد: متاسفانه آتش سوزی های چند سال اخیر در طبیعت مریوان و سروآباد پراکنده بوده و تمامی نواحی را در بر گرفته است.
این فعال زیست محیطی بیان کرد: افزایش بودجه تیم های اطفای حریق منابع طبیعی، جذب افراد مشمول خدمت وظیفه همگانی برای ادارات منایع طبیعی، تخصیص بودجه به بخشداری و دهیاری های محل، تجهیز بیشتر تیم های اطفای حریق و نسب تابلوهابی هشدار دهنده در محدوده های جنگلی از جمله راهکارهایی بوده که از سوی مسئولان برای کنترل آتش سوزی ها بکار گرفته شده است، اما متاسفانه جوابگو بنوده است.
وی در ادامه پخش تراکت و نشریه در راستای افزایش سطح آگاهی مردم، ایجاد ارتباط با عموم مردم، برگزاری نمایشگاه های عکس، پخش فیلم و تیزرهای مربوطه، حضور اعضای انجمن در قالب تیم های اطفای حریق جنگل ها از جمله اقدامات انجمن “چیای سبز” در راستای مقابله با هجمه های آتش در جنگل ها و طبیعت زیبای دو شهرستان مریوان و سروآباد بوده است.
وی با اشاره به فعالیت پیوسته اعضای انجمن برای کنترل آتش در تمامی اوقات، حتی روزهای عید اعلام کرد: در عید قربان سال جاری آتش سوزی از طبیعت و جنگل های مریوان ۲۱ قربانی گرفت و این امر موجب شد که اعضای انجمن حتی در این روز نیز جانانه به مقابله با آتش بپردازند، تا شاید درختانی که نجات پیدا می کنند، آنها را حلال کنند.
قادری با اشاره به ضرورت تغییر رفتار نسبت به محیط زیست در تمامی اقشار جامعه بیان کرد: انجمن زیست محیطی چیای سبر مریوان در این راستا آموزش کودکان، زنان و مردان در مناطق شهری و روستایی را در دستور کار خود قرار داده است.
وی اضافه کرد: در این راستا اعضای انجمن در ۱۳۰ روستا حضور پیدا کردند و در قالب گروه های هنری آموزش های لازم را به کودکان یاد می دادند و با حضور در مکان های تجمع زنان و مردان روستایی نیز نکات لازم در راستای مقابله با آتش و اهمیت محیط زیست و طبیعت را برای آنها تشریح می کردند.
می خواهیم صدای طبیعت را از هر طریق ممکن به مردم برسانیم
این فعال زیست محیطی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: ما فعالان عرصه محیط زیست و اعضای انجمن “چیای سبز” در تلاشیم تا صدای طبیعت و محیط زیست را از هر طریق ممکن به مردم برسانیم.
وی تالیف کتابی با عنوان “ئثستا دارثک نيشتمانمه” را از دیگر فعالیت های این انجمن زیست محیطی در راستای آگاه سازی مردم از آسیب های آتش و اهمیت محیط زیست برشمرد.
وی عنوان کرد: مدیریت جنگل ها در منطقه از سوی مردم سابقه چندین هزار ساله دارد و به خوبی از آن نگه داری کرده اند، لذا باید مدیریت آن را دوباره به مردم سپرد.
قادری در پایان با اشاره به ناشناخته ماندن عاملان آتش سوزی های طبیعت کردستان بویژه مریوان و سروآباد خواستار شناسایی این عاملان و رساندشان به سزای این اعمال بی رحمانه شد و خاطرنشان کرد: در غیر این صورت طبیعت خود به صورت بسیار بی رحمانه آنها را به سزای اعمالشان خواهد رساند.
 

شناسه خبر : 10065

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =