خانه / اجتماعی /   هدیه معنوی روحانی به خبرنگاران، مسکٌن یک معضل حسن معروف پور

  هدیه معنوی روحانی به خبرنگاران، مسکٌن یک معضل حسن معروف پور

“عملیاتی شدن بیمه تکمیلی خبرنگاران “، “آموزش رایگان فنی کار خبرنگاری” دو هدیه ویژه رئیس جمهوری است که روز پنج شنبه(۱۶مرداد) حسن روحانی در نشست خبری با خبرنگاران و نمایندگان رسانه های مختلف محلی و ملی در شهرکُرد اعلام کرد.
 

 
اما گویا “آموزش رایگان فنی کار خبرنگاری” که روحانی از آن به عنوان “هدیه معنوی” نام برده است، به مذاق بعضی از اصحاب رسانه خوش نیامده و حتی عده ای در شبکه های اجتماعی آن را توهین به خبرنگاران قلمداد کرده اند.
اما از دید نویسنده این یادداشت، “هدیه معنوی” روحانی به خبرنگار نه تنها توهین نیست، بلکه از آگاهی کامل رئیس جمهوری به فضای رسانه ای کشور و آسیبهای آن حکایت دارد، چرا که کمبود نیروهای آموزش دیده و متخصص در رسانه های کشور معضلی است که بر عملکرد رسانه ها تاثیرمنفی گذاشته است.
“نعیم بدیعی” و “حسین قندی” از اساتید مطرح روزنامه نگاری در ایران، در مقدمه کتابی که مشترکا به چاپ رسانده اند، می نویسند:«با وجود پیشرفتهای قابل ملاحضه ای که در تکنولوژی ارتباطات پدید آمده، اکنون بیش از گذشته، به روزنامه نگار متخصص، مسئول و متعهد نسبت به جامعه نیاز است.این تخصص برای “خبرنگاری” به عنوان پایه کار روزنامه نگاری تا عالی ترین مقام روزنامه یعنی نیل به سردبیر،برای ایجاد ارتباط با مخاطبین، ضروری است.»
حال این «تخصص» حلقه گمشده فضای رسانه ای کشور به ویژه رسانه های محلی است. واقعیت آن است بخش بزرگی از فعالان عرصه رسانه های محلی هیچ گونه تخصصی در این عرصه ندارند.
این در حالی است که “رعایت اخلاق حرفه ای” و ” آگاهی از اصول روزنامه نگاری برای تهیه و تنظیم یک خبر درست، روشن و جامع” اولین شرطهای کار خبرنگاری است و یک خبرنگار تنها با آموزش می تواند این شرطها را اجرا کند.
علی رغم اهیمت  آموزش روزنامه نگاران و مدیران رسانه ها، این امر به طور جدی در ایران به آن پرداخته نشده است و چند سالی است که با برگزاری کارگاه های آموزشی  روزنامه نگاری چند روزه سعی در حل این معضل داشته اند.
 اما این کارگاه های آموزشی تنها مسکٌن است و علاج کننده این معضل نیست، چرا که آموزش روزنامه نگاری باید همراه با کار عملی و به صورت «تجربه آموزی»  باشد و این امر در یک دوره تحصیلی دانشگاهی محقق می شود.
دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی که بنده افتخار تحصیل در این دانشکده را داشته ام از معدود دانشگاه های ایران است که در یک رشته مستقل به آموزش روزنامه نگاری می پردازد.
این دانشکده در سالهای بعد از انقلاب تعطیل شد و در اواخر سال ۱۳۸۲ رسما مجوز تشكيل دانشكده ارتباطات را از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دريافت كرد، امروز بيشتر آموزش‌ديدگان روزنامه‌نگاري‌ كه در تحريريه‌های رسانه های پایتخت مشغول به كار هستند، فارغ‌التحصيل اين دانشكده هستند.
 حال دولت روحانی بهتر است هدیه معنوی خود به خبرنگاران یعنی “آموزش رایگان فنی کار خبرنگاری” را با توسعه و تجهیز دانشکده هایی چون دانشگاه علوم ارتباطات علامه طباطبایی به یک اقدام پایدار و موثر در عرصه رسانه ای کشور تبدیل کند.

شناسه خبر : 8513

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 3 =