هسته‌های خاموش داعش در اقلیم کردستان عراق

این وظیفه تمامی ارگان ها و نهادهای مرتبط است که تک تک افراد جامعه را از مضرات و خطرات شدید ایدئولوژی و اندیشه های داعش آگاه سازند، چرا که داعش دارای طرفدارانی در اقلیم می باشد و می بایست جامعه از خطرات این افراد مصون نگاه داشته شود

به‌ گزارش خبرگزاری کردپرس، نهادهای امنیتی اقلیم کردستان عراق، در حال حاضر تحقیقات وسیعی را در مورد وجود هسته‌های خاموش داعش در اقلیم آغاز کرده‌اند و کارشناسان و ناظرین بر این باورند که طرفداران و هواداران گروه داعش، در اقلیم کردستان و مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل، حضور دارند و ضروریست که این افراد شدیداً از سوی نیروهای امنیتی اقلیم تحت نظر قرار گرفته‌ و کنترل شوند.
لازم است هسته‌های خاموش داعش از طرق قانونی کنترل شوند
احمد عسکری، رئیس کمیته امنیتی شورای استانی کرکوک در این مورد می گوید که اعتقادی به وجود هسته‌ های خاموش داعش ندارد، اما بر این باور است که تمامی کسانی که داعش و اندیشه و ایدئولوژی داعشی را قبول داشته باشند، صرف نظر از اینکه‌ در چه‌ پست و مقامی باشند، هسته‌ خاموش داعش محسوب می شوند.
وی تأکید می کند: می بایست تمامی کسانی که با اندیشه های داعش موافق هستند از طرق قانونی کنترل شوند و به ویژه باید محل های تجمع این گونه افراد که‌ در آنجا اندیشه های داعشی تبلیغ و ترویج می گردد، شدیداً تحت نظر قرار بگیرند و از این طریق، جلوی اقدامات خرابکارانه آنها و به انحراف کشیدن شهروندان و به خصوص جوانان گرفته شود.
رئیس کمیته امنیتی شورای استانی کرکوک افزود: این وظیفه دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است که نظارت دقیقی بر مساجد، مدارس مذهبی و دیگر اماکن عمومی داشته باشند، چرا که هسته های داعش از طریق این گونه مکان ها سعی در تبلیغ و ترویج ایدئولوژی خود را دارند.
وی تأکید کرد که می بایست نیروهای امنیتی شدیداً تمامی افرادی را که مظنون به طرفداری از داعش و ایدئولوژی این گروه ستیزه جو می باشند، تحت نظر بگیرند و اجازه ندهند تحت عنوان دموکراسی به انجام اقدامات خرابکارانه دست یازند.
دستگیری شماری از  افراد مظنون به‌ ارتباط با داعش
یک مقام امنیتی اقلیم کردستان که‌ خواست نامش فاش نشود در گفتگو با کردپرس اعلام کرد: افراد بسیاری از همه گروه ها، دسته ها و طبقات در تمامی استان های اقلیم کردستان، با ظن همکاری و ارتباط با گروه ستیزه جوی داعش دستگیر شده اند که برخی از آنان پس از تحقیقات لازم آزاد شده و در مورد شماری دیگر تحقیقات دقیق تری آغاز شده است.
در اقلیم کردستان عراق هم هسته‌های خاموش داعش و هم دیگر گروه های تندرو وجود دارند
آسو کریم نویسنده و ناظر سیاسی در اقلیم کردستان می گوید: هم هسته‌های خاموش داعش و هم چند گروه دیگر تندروی اسلامی در اقلیم کردستان حضور دارند که گروه های جدیدی محسوب نمی شوند، بلکه سابقه‌ پیدایش آنها به چندین سال قبل باز می گردد و زمان زیادی از به وجود آمدن آنها می گذرد و تاکنون نیز موجب زیان های بسیاری به‌ اقلیم کردستان شده اند.
وی تأکید می کند که این گروه های تندرو، از گذشته تاکنون بر ضد مصالح و منافع مردم اقلیم کردستان عمل کرده و بدون شک در آینده نیز به‌ همین منوال عمل خواهند کرد به مانند آنچه در عملکرد گروه های انصارالاسلام، جندالاسلام و انصارالسنه در اقلیم، دیده شد.
به عقیده این ناظر سیاسی، این گونه افراد و گروه ها در اقلیم کردستان ریشه دوانیده و به آسانی نابود نخواهند شد، اما می توان از طریق تنویر افکار عمومی اقلیم در مورد ایدئولوژی و مقاصد آنها و همچنین محاصره فکری این افراد و کنترل کردن گروه های تندروی اسلامی، آنها را تضعیف و از تأثیر مخربشان بر اقلیم کاست.
آسو کریم در ادامه می افزاید: تضعیف و کاهش تأثیر مخرب گروه های تندروی مذهبی تنها از طریق فعالیت های گروه های سکولار میسر نخواهد بود و می بایست احزاب و گروههای اسلامی میانه رو و معتدل نیز در این مورد نقش اساسی ایفا کرده و حقیقت ماهیت و مقاصد گروه های تندرو اسلامی را نزد عامه مردم اقلیم آشکار کرده و به آنها بفهمانند که ایدئولوژی و نحوه عمل این گروه های تندرو، جامعه‌ را به سوی چه پرتگاه دهشتناکی پیش می برد.
هسته‌های خاموش داعش در اقلیم وجود دارند اما تعدادشان مشخص نیست
بهار عبدالرحمن عضو کمیسیون پیشمرگ و شهیدان در پارلمان اقلیم کردستان عراق در مورد وجود هسته‌های خاموش داعش در اقلیم اعلام کرد: هسته‌های خاموش داعش در اقلیم کردستان و هم چنین مناطق مورد مناقشه وجود دارند، اما اطلاع دقیقی از تعداد آنها نداریم.
این نماینده پارلمان اقلیم وابسته به فراکسیون اتحاد اسلامی کردستان، تأکید کرد: ضروریست تمامی دستگاه ها و ارگان های مرتبط در اقلیم کردستان، تحقیقات دقیقی در این مورد انجام دهند و راهکارهای مناسبی برای مقابله با کسانی که مرتبط با داعش بوده و با این گروه ستیزه جو همکاری می کنند، بیابند.
وی همچنین اشاره کرد که در این مورد بعضی مسائل وجود دارد که به دلایل امنیتی پنهان مانده و نمی توان آنها را افشا کرد.
افراد مظنون از سوی نیروهای امنیتی تحت نظر هستند
طبق اطلاعات به دست آمده کردپرس، پس از حملات داعش به عراق و اقلیم کردستان، نیروهای امنیتی اقلیم، تمامی افراد مظنون به همکاری با این گروه را شدیداً تحت نظر قرار داده اند.
جدای از آن چندین تیم تخصصی سایبری به منظور شناسایی طرفداران و هسته های خاموش داعش و رصد فعالیتهای این گروه، نظارت و کنترل دقیقی را بر شبکه های اجتماعی اینترنتی و سایت ها و وبلاگها آغاز کرده اند.
آگاه سازی شهروندان ضرورتی است اجتناب ناپذیر
سیروان عبدل مدیرعامل سازمان اصلاح و نوسازی «چه‌مک» می گوید: این وظیفه تمامی ارگان ها و نهادهای مرتبط است که تک تک افراد جامعه را از مضرات و خطرات شدید ایدئولوژی و اندیشه های داعش آگاه سازند، چرا که داعش دارای طرفدارانی در اقلیم می باشد و می بایست جامعه از خطرات این افراد مصون نگاه داشته شود.
وی افزود: انسان ها در انتخاب دین خود آزادند اما نمی شود که این انتخاب دین و مذهب، موجب به خطر افتادن زندگی دیگر افراد جامعه شود.
 سیروان عبدل در ادامه با تأکید بر این موضوع که در روزهای ابتدایی شروع فعالیت ها و حملات داعش، بعضی از افراد و گروه ها خوشحالی و رضایت خود را از اقدامات داعش اعلام می کردند، گفت: پس از روی دادن کشتارهای بی حد و حصر و خشونت لجام گسیخته داعش در حال حاضر وجود نیروهای داعش باعث نگرانی مردم شده، چرا که به عقیده بسیاری از افراد جامعه، اقدامات داعش، موجب سیاه نمایی و لکه‌ دار شدن دین مقدس اسلام می شود.
 
 
کد مطلب: 79059  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۱/۲۹  |  ساعت: ۱۰ : ۹

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *