هشدار خطبای جمعه لبنان نسبت به گسترش فتنه تکفیری در منطقه

خطیبان جمعه لبنان در نماز جمعه این هفته، ضمن تأکید بر حفظ وحدت برای برقراری صلح و آرامش، نسبت به خطر گسترش فتنه تکفیری در منطقه هشدار دادند

تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۴
هشدار خطبای جمعه لبنان نسبت به گسترش فتنه تکفیری در منطقه
به گزارش خبرگزاری تقریب،شیخ “احمد قبلان” مفتی جعفری لبنان در خطبه های نماز جمعه این هفته، با اشاره به اینکه حوادث تروریستی که در عراق، یمن، افغانستان، مصر، لیبی و سوریه به نام اسلام رخ می دهد، با هدف از بین بردن دین اسلام است، تأکید کرد: الازهر، نجف اشرف، قم مقدسه و سایر حوزه های دینی بزرگ از همگان می خواهند که یک طرح روشنگرانه جدید برای تأکید بر حقایق مسامحه گرانه دین اسلام ساخته شود، چرا که برخی از رهبران سیاسی به واسطه عقل تکفیری خود که چیزی جز جنگ و خونریزی نمی شناسند، سعی دارند دین اسلام را به نابودی بکشانند.
وی با تأکید بر ضرورت ایجاد یک تجمع دینی – سیاسی برای مقابله با طرح های خباثت آمیز تکفیری و جلوگیری از هدر رفتن خون مسلمانان بی گناه، خاطرنشان کرد: ما هرگز آنچه در عراق رخ می دهد را نمی پذیریم و راضی نیستیم که کل عراق یا بخشی از آن تبدیل به مرکز حکمرانی سلفی های تکفیری شود.
قبلان از کشورهای جهان عرب و اسلام خواست تا با همکاری یکدیگر از ریختن خون مسلمانان خاورمیانه و سایر کشورها جلوگیری کنند و بدانند که امنیت عراق، امنیت تمام منطقه خاورمیانه است و تأثیری بزرگتر از درگیری‌های سوریه خواهد گذاشت.
“سید علی فضل الله” خطیب جمعه بیروت نیز در نماز جمعه این هفته در خصوص مسائل جاری لبنان گفت: طبقه سیاسی در لبنان همچنان در وضعیت خود باقی است و تحولات منطقه آن را تغییر نداده است.
وی ابراز امیدواری کرد که تعطیلی پارلمان و دولت این کشور ادامه نیابد و مشکلات داخلی این کشور که مانع از پیشرفت می شود، برطرف گردد.
فضل الله همچنین از مسئولین لبنانی خواست تا برای از بین بردن چالش های فراروی این کشور و تسریع در پر کردن رخنه ها و حل معضلات اجتماعی و معیشتی اقدام لازم را به عمل آورند.
خطیب جمعه بیروت در زمینه حوادث تروریستی در لبنان، از جمله انفجار تروریستی منطقه ضهر البیدر، نیز خواستار آگاهی و بیداری و ارامش مردم و تلاش نیروهای امنیتی و توجه به مسئولیت بزرگی که در قبال مردم این کشور دارند، شد.
علامه شیخ “عفیف نابلسی” خطیب جمعه شهر صیدا نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته، تصریح کرد: این آرامش نسبی که در لبنان مشاهده می کنیم، حاکی از عقب نشینی نیروهای تروریستی و کشورهای حامی آنها و امتناعشان از برافروختن آتش فتنه نیست بلکه یک آرامش موقت است که ممکن است در صحنه های دیگر به ویژه در سوریه و عراق، نتایج آن بروز کند.
وی افزود: برخی از نقشه های تروریستی که توسط دستگاه های امنیتی کشف شده است نشان می دهد که هدف آنان انهدام منازل مردم در عمق ضاحیه جنوبی بیروت و ترور نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان بوده است که می توانست نتایج سوئی در بر داشته باشد.
نابلسی در پایان با اشاره به مسائل عراق تأکید کرد: دستگاه های امنیتی لبنان باید با توجه به اقدامات تروریستی در عراق، از به وجود آمدن چنین حملاتی در کشور جلوگیری کنند و اجازه ندهند که کشور لبنان نیز تبدیل به عرصه ای برای جولان تروریسم گردد.
وی از مسئولان لبنانی خواست تا با حفظ وحدت، به منظور انتخاب رئیس جمهور و برقراری حقوق اجتماعی سرعت به خرج دهند تا چالشی دیگر بر چالش های این کشور افزوده نشود.

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *