خانه / سیاسی / هشدار سازمان ملل متحد به ترکیه دربارۀ تبعیض و نقض حقوق بشر علیه کرد ها 

هشدار سازمان ملل متحد به ترکیه دربارۀ تبعیض و نقض حقوق بشر علیه کرد ها 

کمیتۀ رفع تبعیض نژادی سازمان ملل متحد در گزارش خود دربارۀ نقض گستردۀ حقوق بشر و تبعیض علیه کرد های ترکیه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامۀ حریت، یکی از کمیته های ویژۀ سازمان ملل متحد دربارۀ نقض گستردۀ حقوق بشر در ترکیه، به ویژه تبعیض نژادی علیه شهروندان کرد در جریان لشکرکشی ارتش ترکیه علیه حزب کارگران کردستان (PKK)، ابراز نگرانی کرد.
کمیتۀ رفع تبعیض نژادی ملل متحد، هیأتی متشکل از کارشناسان مستقل که تحت نظارت دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد فعالیت می کنند و اجرای معاهدۀ رفع همۀ اشکال تبعیض نژادی را از سوی دولت ها رصد می کنند، هفتۀ گذشته یافته های خود را دربارۀ ترکیه منتشر کرد.
در گزارش آمده است: «کمیته نگران گزارش هایی است که بر اساس آنها اعضای جامعۀ کرد ترکیه در بازار کار در معرض تبعیض قرار دارند و به ویژه میزان بیکاری زنان کرد بسیار بالا است.
در زمینۀ نبرد علیه تروریسم نیز، اجرای قوانین ضد ترور و سیاست های امنیتی به تبعیض نژادی علیه اعضای جامعۀ کرد زبان انجامیده است.»
این گزارش افزوده است: «این گونه قانون ها برای محدود کردن اعمال حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات و تشکل ها  وضع و اجرا شده اند و نتیجۀ آنها بازداشت و توقیف بی دلیل و تعقیب قضایی بی اساس کرد ها است. این کمیته بیشتر نگران گزارش هایی است مبنی بر اینکه عدۀ کثیری از کرد ها در فقیرترین و دور افتاده ترین استان ها و در شرایط اقتصادی و اجتماعی نابسامانی زندگی می کنند. از این گذشته کمیته نگران دسترسی محدود کودکان کرد به آموزش به ویژه به زبان مادری آنها است.»
دربارۀ آوارگان سوری و عراقی گزارش کمیته به تلاش ترکیه برای «حمایت از حقوق انسانی جمع کثیری از پناه جویان سوری و عراقی که در قلمرو ترکیه پناهنده شده اند» اشاره کرده است.
 کد مطلب: ۹۹۲۱۵  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۲۸لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14533

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + دوازده =