هشدار مقام آمریکایی درباره پیامدهای شکست مذاکرات و قدرت ایران

مشاور پیشین کاخ سفید در امور خاورمیانه، در یادداشتی در پایگاه «پالیتیکو» نسبت به پیامدهای شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران هشدار داده و نوشته است که عدم توافق، برنامه هسته‌ای ایران را به وضعیت پیش از توافق ژنو بازمی‌گرداند

زمان انتشار خبر: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ – ۰۶:۰۹
گری سیک هشدارداد: تحریم و تهدید جلودار برنامه هسته‌ای ایران نیست،شکست مذاکرات، به معنی گسترش برنامه ایران است
مشاور اسبق کاخ سفید در امور خاورمیانه در یادداشتی در پایگاه «پالیتیکو» نسبت به تبعات شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران هشدار داده و نوشته است که عدم توافق، برنامه هسته‌ای ایران را به وضعیت پیش از توافق ژنو بازمی‌گرداند.
خبرگزاری فارس: گری سیک: تحریم و تهدید جلودار برنامه هسته‌ای ایران نیست/شکست مذاکرات، به معنی گسترش برنامه ایران است
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گری سیک مشاور اسبق کاخ سفید در امور خاورمیانه، روز یکشنبه نسبت به تبعات تلاش برخی برای به شکست کشاندن مذاکرات هسته‌ای با ایران، هشدار داد.
سیک با بیان اینکه در سیاست باید اهداف بلند مدت را در نظر داشت، آن‌ها را فدای خواسته‌های کوتاه‌مدت نکرد، به تلاش‌های برخی اعضای کنگره آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی علیه مذاکرات، اشاره کرده و نوشته است: «قطعا، بازگرداندن زمان به عقب و نابود کردن تمامی ابعاد دانش هسته‌ای ایران، امری مطلوب است. اما حامیان، سیاستی حتی از این سختگیرانه‌تر از این، باید این را مد نظر داشته باشند که اگر به این هدف برسند، در واقع به جای آنکه تهدید محدود کنونی را نابود کنند، یک تهدید امنیتی به مراتب بزرگتر به وجود آورده‌اند.»
وی در این یادداشت که در پایگاه پالیتیکو منتشر شده، همچنین به اشاره سابقه 30 ساله تحریم‌های ضدایرانی، اولین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب را که در سال 2003 برگزار شد، یادآورد شده و نوشته است که در آن زمان تهران حاضر بود سانتریفیوژهای خود را به 3000 دستگاه محدود کند، اما جورج بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا، هرچند جزو طرف‌های مذاکره نبود، با منطق کنونی اعضای کنگره، این پیشنهاد را رد کرد.
سیک می‌افزاید: «همه ما می‌دانیم بعد از آن چه اتفاقی افتاد. با وجود آنکه تحریم‌ها روز به روز بیشتر شد و تهدید اقدام نظامی یکجانبه اسرائیل نیز افزایش یافت، اما ایران به طور مداوم برنامه هسته‌ای خود را گسترش داد. زمانی که (حسن) روحانی و (محمد جواد) ظریف (رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران)، بار دیگر در سال 2013 به میز مذاکره بازگشتند، ایران حدود 20000 سانتریفیوژ در دو سایت بزرگ، که یکی از آن‌ها در عمق زمین است، نصب کرده و ذخیره قابل‌توجهی از اورانیوم غنی‌شده داشت. بخشی از این اورانیوم تا نزدیک به 20درصد، که به سطح نظامی نزدیک‌تر است، غنی‌شده بود.»
وی با بیان اینکه آن وضعیت موجب شد تا نتانیاهو مانند سال 1992 که در پارلمان اسرائیل نسبت به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هشدار داده بود، به سازمان ملل رفته و کارتونی از یک بمب را به نمایش گذاشته و بار دیگر ادعاهای خود را تکرار کند.
سیک همچنین این ادعا را کرده است که تهران ظرفیت و توان ساخت بمب را دارد، اما تصمیمی برای چنین کاری ندارد.
وی در این باره  نوشته است: «بر اساس تقریبا تمامی ارزیابی‌ها، ایران طی یک دهه گذشته، ظرفیت ساخت یک سلاح هسته‌ای را داشته است، اما پیش‌بینی‌ها نادرست بود، نه درباره  توان ایران، بلکه درباره خواست ایران برای استفاده از این ظرفیت به منظور ساخت سلاح هسته‌ای؛  جامعه اطلاعاتی ایالات متحده و بیشتر متحدان ما (از جمله اسرائیل)، با اطمینان بالا به این جمع‌ بندی رسیده‌اند که ایران تصمیمی برای ساخت یک بمب نگرفته است.»
استاد دانشگاه کلمبیا در پایان با بیان این که توافق جامع هسته‌ ای می‌تواند دستکم در میان‌ مدت، محدودیت‌های گسترده‌ای بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال کند، نوشته است: «از سوی دیگر، اگر آنطور که نخست‌ وزیر اسرائیل و بسیاری در کنگره عنوان می‌کنند، توافق رد شود، آنوقت ما به روزهای اول سال 2013 بازمی‌گردیم: تحریم‌های سنگین، گسترش سریع برنامه هسته‌ای ایران و تهدید روزافزون جنگ. قطعا این چیزی است که هیچ مقام یا سیاستمداری آرزوی آن را ندارد.»

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *