خانه / سیاسی / هشدار وزیر کشور به شهرداری ها، فرمانداران و استانداران

هشدار وزیر کشور به شهرداری ها، فرمانداران و استانداران

وزیر کشور به شهرداری ها، فرمانداران و استانداران نسبت به استفاده سیاسی از مناصب خود هشدار داد.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه سه شنبه در نشست مشترک شهرداران و روسای شورای اسلامی شهرها و مراکز استانها با بیان اینکه انتخابات مساله مهمی است که باید همه در آن حاضر شویم، تاکید کرد: من به عنوان وزیر کشور ، همچنین فرمانداران و استانداران هیچ کدام حق نداریم که از موضع وزارت کشور و حتی از عنوان آن برای یک گروه سیاسی یا شخص سیاسی استفاده کنیم.
رحمانی فضلی ادامه داد: یکی از آفت هایی که اعتماد مردم را نسبت به دستگاه های اجرایی از بین می برد ورود به مسائلی است که وظیفه ما نیست.
وزیر کشور گفت: وارد نشدن جانبدارانه شهرداری ها در انتخابات بر اساس اصول اعلام شده سیاست های انتخاباتی در مورد شهرداری ها خواهد بود و در این خصوص نظارت می شود و اگر ضرورت یابد، بازرسی کل کشور و قوه قضاییه را به پای این مساله می آوریم.
وزیر کشور در ادامه به حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اشاره کرد و گفت: از ملت بزرگ ایران تشکر می کنم که با حضور پرشکوه و خیره کننده در ۲۲ بهمن یکبار دیگر وظیفه انقلابی شان را نسبت به تداوم راه شهدا، میثاقی که با امام راحل بستند و با رهبری به منصه ظهور رساندند که این کار یقینا در معادلات بین المللی تأثیر بسزایی خواهد داشت و البته برای ما تکلیف و دین زیادی ایجاد می کند.
وی به مباحث و مسایلی که در این نشست مطرح شده بود اشاره کرد و گفت: مسائل و مشکلاتی در این جلسه مطرح شد که مربوط به قوه قضاییه و مجلس است، البته ما با آن ها تعامل داریم و مسائل را پیگیری خواهیم کرد.
رحمانی فضلی با بیان این که شوراها و وزارت کشور یک مجموعه نظام مند هستند و با تقسیم کار مجازی مجموعه کارهایشان را دنبال می کنند، گفت: بنده اگر بخواهم از عدم همکاری شوراها با وزارت کشور صحبت کنم، کلی حرف دارم اما نباید فقط به آن ها بپردازیم چرا که ما وارث یک نظام اداری و اجرایی متمرکز کلان بخشی در حوزه برنامه ریزی هستیم.
وی تاکید کرد: شوراها، شهرداری ها، استانداران و وزارت کشور دارای یک هدف مشخص هستند که در راس آن رسیدگی به امور مردم است.
وزیر کشور در ادامه به نظارت بر شوراها اشاره کرد و گفت: نظارت بر شوراها در قالب چه مکانیسمی است . شما امروز در شوراها هستید و فردا نخواهید بود. اصل این است که ما از مردم منابع می گیریم و این منابع را با اجازه شوراها هزینه می شود مردم هم می خواهند که نظارتی بر این باشد که اطمینان قلبی داشته باشند و ما هم به عنوان وزارت کشور همین را می خواهیم.
وزیر کشور با طرح این سوال که باید نظارت چگونه باشد؟ آیا خودمان باید بر خودمان نظارت کنیم ؟ گفت: هیچ دستگاه اجرایی در کشور بر خودش نظارت نمی کند البته در درون خودش نظارت هست ولی همیشه نظارت های بیرونی است که به عنوان مثال بازرسی ، دیوان محاسبات نظارت بیرونی است.
رحمانی فضلی گفت: باید نظارت های بیرونی را در شوراها تعبیه کنیم و این امر به هیچ وجه باعث کسر شأن شوراها نمی شود بنابراین نباید از نظارت ها نگران باشیم.
وزیر کشور با بیان این که برای عزل و نصب ها باید تعریف مشخصی صورت گیرد یادآور شد: قانون می گوید حکم شهردار شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را باید وزیر کشور امضا کند. چه نیازی به این است. اگر قانون گذار این امر را نیاز دانسته که حکم شهردار را وزیر کشور امضا کند تشریفاتی بیش نیست.
 
وزیر کشور با اشاره به اینکه وقتی من به عنوان وزیر کشور حکمی را امضا می کنم مسئولیت قبول کرده ام گفت: شورای شهر تصمیم بر عزل شهردار می گیرد در حالی که وزیر کشور حکم وی را امضا کرده چگونه شورا شهردار را عزل می کند و وزیر هم خبر ندارد که شهردار عزل شده و خبر می رسد که شهردار فلان جا عوض شد.
رحمانی فضلی ادامه داد: چرا شهردار عوض شده باید توضیح داده شود چرا که امضای من وزیر کشور پای حکم فرد مذکور آمده است و از نظر قانونی بنده مسوول هستم.
وی با بیان اینکه قاعده ها را باید درست کنیم یادآور شد: اگر قبول دارید که شورا ها تعیین می کنند و وزیر کشور امضا می کند عکس آن هم درست است اگر شورا استیضاح کردند وزیر کشور هم باید قانع شود و اگر وزیر قانع نشد باید رفت حل اختلاف که این گونه رفتارها درست نیست همه باید با هم تعامل داشته باشیم چرا که نظامات حاکم هستند شاید امروز شما وزیر یا شهردار باشید ولی فردا نباشد.
رحمانی فضلی در ادامه گفت: من معتقدم که ما واقعا نمی توانیم کشور را با شرایط متمرکز و اینگونه اداره کنیم برای اینکه مناطق ما دارای ظرفیت بسیار بالایی است.
وی تاکید کرد: شهرهای ما الان خوب اداره نمی شوند چرا که در شهرهای کلان ما مشکلات فراوانی مانند آلودگی ، ترافیک، تراکم های بی حد و حصر و حاشیه نشینی وجود دارد که البته نمی خواهم بگویم همه مربوط به شهرداری ها است. می خواهم بگویم مجموعه مدیریتی که بر شهر حاکم است یکی از آنها هم شهرداری است که مشکلات فراوانی دارد.
وزیر کشور ادامه داد: شهرهای کوچک ما هم که همه بدهکار و ورشکسته و ناتوان و واقعا درمانده هستند بنابراین خوب اداره نمی شود بنابراین باید در رفتارهایمان بازنگری داشته باشیم .
رحمانی ادامه داد: وزارت کشور آمادگی دارد که این بازنگری را با اصول کارشناسانه و منصفانه و واقع بینانه و مبتنی بر تجربیات بررسی کنیم.
وی گفت: جایگاه شوراها و شهرداری ها جایگاه بالایی است چرا که مبتنی بر رای مردم است و این نشان از جایگاه بالای آنها است بنابراین حرمت این جایگاه باید در عمل ، اجرا و موضوعات مختلف حفظ شود.
وزیر کشور یاد آور شد: بعضا شاهد هستیم که عزل و نصب ها، به کارگیری نیروها، واگذاری بعضی از پروژه ها ، قیمت تمام شده پروژه ها، کیفیت بعضی از پروژه ها از نظر کارشناسان وزارت کشور مطلوب نیست البته قابل بحث است و در برخی موارد هم به موضوعات و مسایل سیاسی بر می گردد که از شهرداری ها می خواهم که به هیچ وجه به جبهه بندی های سیاسی وارد نشوند.
وزیر کشور در ادامه با اشاره به اینکه این هفته در کمیسیون کلان شهر ها که برای اولین بار در دولت تشکیل شده کارهای خوبی در زمینه آسیب شناسی و بررسی لوایح انجام شد افزود: در خصوص بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده حداقل یک سال زمان نیاز داریم تا این را در کمیسیون های مربوطه بررسی و نهایی کنیم و برای نهایی شدن آن نباید عجله کرد.

شناسه خبر : 16379

این خبر رو هم ببینید

در مسیل یا در مسیرِ خدمت قرار گرفتن؟/ *شاهین فکور

در جوامع، مشاغل و حِرَف متعددی وجود دارند که به تناسب آموخته‌ها، مهارت و تخصص‌شان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =