همایش حوادث اخیر جهان اسلام در زاهدان برگزار شد/تنها راه حل نجات جهان اسلام، تقویت وحدت است

آنچه که مایه اعتدال و نگاه صحیح به مقوله دین می شود عقلگرایی است که شیعه و سنی بر لزوم توجه به عقل در برداشت از قرآن و سنت نبوی تاکید دارند

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۳
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) از سیستان و بلوچستان، آیت الله عباسعلی سلیمانی در این همایش ضمن عرض خیرمقدم به روحانیون اهل سنت حاضر در همایش اظهار داشت: همایش اخیر با هدف بصیرت افزایی در خصوص خطراتی است که متاسفانه امروز جهان اسلام را تهدید می کند.
وی افزود: آنچه که مایه اعتدال و نگاه صحیح به مقوله دین می شود عقلگرایی است که شیعه و سنی بر لزوم توجه به عقل در برداشت از قرآن و سنت نبوی تاکید دارند.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: متاسفانه هر گاه از عقل در برداشت از مفاهیم دینی بهره برده نشده است جریاناتی همچون سلفیت و اخباری گری بین مسلمانان سنی و شیعه رواج یافته است.
وی ضمن مقایسه گروه تروریستی داعش با گروهک منافقین تصریح کرد: گروهکهای افراطی و تروریستی همچون داعش و منافقین که شباهتهای بسیاری با هم دارند به دلیل انحراف از آموزه های اسلامی و گرفتار شدن در عرصه برداشتهای انحرافی از دین به جایی رسیده اند که به جای حرکت در مسیر اسلام، دقیقا مقابل اسلام و مسلمانان و در جهت تقویت اهداف شیطانی غرب گام بر می دارند.
در ادامه این همایش، مولوی عبدالصمد کریمزایی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر، ضمن اعلام برائت علمای اسلام از جنایات گروهکهای تروریستی همچون داعش اظهار داشت: اسلام دین رافت و محبت است و خشونت و تکفیر مسلمانان در دین مبین اسلام جایگاهی ندارد.
وی افزود: هیچ عالم اهل سنتی سراغ نداریم که قائل به تکفیر برادران شیعه باشد و دلیل ما بر این ادعا جواز ازدواج و نکاح بین شیعه و سنی است. در حالی که اگر شیعه را کافر بدانیم عقد زوجیت با کافر وجهی ندارد اما امروز می بینیم در همین منطقه خودمان زن یا شوهر دارای مذهب شیعه و یا اهل سنت هستند و نکاح آنان هم صحیح و شرعی است لذا ما همه برادران شیعه خود را داخل در خانواده اسلام می دانیم.
وی ادامه داد: کشتار انسانهای بیگناه و تجاوز به نوامیس مردم در دین اسلام که حتی بر رعایت حقوق حیوانات نیز تاکید دارد هیچ جایگاهی ندارد و علمای مسلمان اعم از شیعه و سنی بارها بر این مساله تاکید داشته اند که خشونت و تکفیر و برادرکشی در اسلام هیچ جایگاهی ندارد.
مولوی کریمزایی با تاکید بر لزوم توجه به مواضع رهبر فرزانه انقلاب افزود: بیانات رهبری برای همه ما و مسوولان عزیز باید فصل الخطاب باشد و همین تبعیت از فرامین رهبری و تاکید ایشان بر همگرایی و وحدت مسلمانان یکی از عوامل پایداری و استمرار انقلاب اسلامی ایران است.
وی ادامه داد: البته ما از برخی سران کشورهای اسلامی گلایه داریم و معتقدیم اگر در دادن حقوق همه اقوام و فرق اسلامی دقت بیشتری می کردند و دل همه ملت خود را به دست می آوردند هیچگاه گروههای افراطی و تندرو در منطقه جولان نمی دادند.
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر تصریح کرد: به اعتقاد ما اگر کشورهای اسلامی که امروز درگیر جنگهای طایفه ای و قومی و مذهبی شده اند از انقلاب اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی الگو می گرفتند و سران این کشورها همچون امام راحل دیدی وسیع و فراگیر داشتند امروز بسیاری از کدورتها و مشکلات در این کشورها ایجاد نمی شد و زمینه بروز فتنه و سوء استفاده غرب و گروههای تروریستی و افراطی فراهم نمی آمد.
وی افزود: در این شرایط نیز بهترین راه حل، تقویت ارتباط دولتهای اسلامی با آحاد ملت خویش است و اگر سران کشورهای اسلامی بتوانند دل ملت خویش را به دست آورند جای شیطنت و فعالیت گروههای تروریستی باقی نمی ماند.
در ادامه این همایش نیز دکتر پورسعید کارشناس مدعو از وزارت امور خارجه به تشریح اوضاع کنونی جهان اسلامی و تشریح نحوه شکل گیری جریانات تکفیری در منطقه پرداخت.
وی تصریح کرد: در ابتدا بسیاری از جریانات شکل جهادی داشت و افراد مسلمان به عنوان مجاهد از کشورهای مختلف برای جهاد علیه شوروی سابق وارد افغانستان شدند و بسیاری از آنان واقعا مجاهد بودند.
وی افزود: طرح کشاندن مجاهدان مسلمان به افغانستان در واقع با پیشنهاد بندر بن سلطان، سفیر وقت سعودی در آمریکا و حمایت ایالات متحده انجام شد و هدف از آن نیز تامین امنیت اسراییل و دور کردن اذهان مسلمانان از جنایات صهیونیستها عنوان شد.
پورسعید ادامه داد: بعد از شکست شوروی سابق و خروج آن از افغانستان، مجاهدین معروف به عرب افغان، از یک ابزار در خدمت غرب و سعودی تبدیل به یک تهدید خطرناک علیه امنیت آنها شدند و از همین رو غربیها تلاش کردند موج جهادی این گروهها را تبدیل به ابزاری برای کشتار خود مسلمانان کنند و از این طریق پروژه اسلام هراسی را کلید زدند.
وی افزود: مجاهدانی که ابتدا با اهداف مقدس علیه کفر می جنگیدند به جان برادران مسلمان خود در بلاد اسلامی افتادند و به تدریج مهاجرت این افراد از کشورهای غربی به سمت بلاد اسلامی شدت گرفت و اغلب آنان دیگر اجازه بازگشت نیز نداشتند و یا باید کشته می شدند و یا مسلمانان را می کشتند.
وی تصریح کرد: نتیجه این برادرکشی و انحراف در حرکتهای جهادی، پیدایش جریانات تکفیری بود که ضمن تامین امنیت اسراییل موجب هراس اذهان عمومی از اسلام و مسلمانان را فراهم کرد به طوری که هر کس با محاسن در اروپا دیده شود به چشم یک تروریست و آدم کش به چشم بیاید.
این کارشناس امور خارجه افزود: امروز مقامات رژیم صهیونیستی خود اذعان دارند که سال ۲۰۱۳ امن ترین سال برای اسراییل بوده و علت آن جز انحراف جریانات اسلامی به سمت تکفیر و برادرکشی و غافل شدن از دشمنان اصلی اسلام چیزی دیگر نبود.
وی افزود: امروز تنها راه حل نجات جهان اسلام، تقویت وحدت اسلامی و تقریب مذاهب است و همه علما و اندیشمندان و صاحبان نفوذ در میان مردم وظیفه دارند نسبت به این موضوع، عوام مردم را از خطرات تفرقه و درگیری داخلی میان مسلمانان آگاه سازند.
وی تاکید کرد: دنیا و آخرت جوانان ما امروز در خطر است و همه ما وظیفه داریم جوانان انقلابی و مسلمان را از این توطئه شوم دشمن آگاه کنیم.
به گزارش تقریب، در پایان این همایش که عصر روز چهارشنبه در زاهدان برگزار شد، روحانیون و ائمه جمعه و جماعات اهل سنت سیستان و بلوچستان در ضیافت افطار دفتر نهاد نمایندگی رهبری در امور اهل سنت استان حاضر شدند.

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *