خانه / دینی / همایش ملی تقریب مذاهب و وحدت اسلامی در مهاباد برگزار شد

همایش ملی تقریب مذاهب و وحدت اسلامی در مهاباد برگزار شد

سرویس آذربایجان غربی- همایش ملی تقریب مذاهب و وحدت اسلامی در دانشگاه پیام نور مهاباد با حضور مهمانی از چهار کشور نیجریه، مراکش، غنا و گینه کوناکری و ارائه ۱۰ مقاله برگزار شد

رئیس دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی که امروز سه شنبه به مناسبت روز معلم در دانشگاه پیام نور مهاباد برگزار شد گفت: یکی از چالش های جهان اسلام تفسیر نابخردانه از متن دین است.
محمدحسین مختاری افزود: زمانی که تفسیر و فهم نادرست از اسلام توأم با عقلانیت برهان و استدلال نباشد این امر می‌تواند برای سلامت فرد و جامعه مخرب باشد.
 وی ظهور گروهک های تروریستی را وجود تفرقه و اختلاف در میان مسلمین دانست و افزود: این گروهک های تروریستی با رسیدن به مرز تکثیر فهم نادرست از قرآن و اسلام دست به جنایت می‌زنند که مطابق سخنان آیت الله خامنه ای تفکر تکفیری مولود استکبار جهانی است و هدف آنها تفرقه پراکنی و ممانعت از وحدت امت اسلامی است. 
وی افزود: وحدت یک استراتژی است و باید در تمام محیط های آکادمیک با دوری گزیدن از اندیشه های انفرادی و منحط، برقرار شود.
ریاست دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد :نقش دانشگاه ها و حوزه های علمیه می تواند در تقویت اندیشه وحدت اسلامی موثر باشد زیرا سرنوشت هر جامعه ای از راه دانشگاه ها احیا و اجرا می‌شود.
دکتر معروف خلیلی ریاست دانشگاه پیام نور و دبیر اجرایی همایش نیز ضمن خوشامد گویی مدعوین گفت: وظیفه ی توسعه تقریب مذاهب و وحدت اسلامی وظیفه عالمان اسلامی است و وحدت به عنوان شاخصه ی برتر به وفاق میان مسلمانان منجر می گردد.
معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور دیگر سخنران این مراسم بود که در سخنانی گفت: رمز دوام انقلاب اسلامی وحدت میان مسلمین است.
 کریم نجفی برزگر افزود: با اهمیت ترین موضوع در میان جمعیت مسلمانان وحدت است بنابراین ضروری است تا اندیشه وحدت به صورت عملی در میان مسلمانان شکل بگیرد.
وی ضمن تبریک روز معلم گفت: پیامبر اسلام معلم جهان اسلام و آموزه های ایشان می توانند از تفرقه و تکفیر و خشونت میان مسلمانان جلوگیری نمایند.
 در ادامه نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی اظهار داشت: مسئله حائز اهمیت تکفیر مسلمین توسط یکدیگر است از این رو کسانی که باعث ایجاد تفرقه در میان مسلمانان می‌شود به عذاب الهی گرفتار خواهند شد.
دکتر سید مهدی قریشی افزود: تکفیری‌ها توسل به انبیا و اهل بیت را شرک می دانند در صورتی که اعمال به وسیله ی نیت ارزیابی می ‌گردد و نیت خالص در صورتی که با دستور الهی همراه باشد از شرک جلوگیری کرده و توحید محسوب می شود.
در این مراسم همچنین استاد شیخ محمد باقی باه از کشور گینه گفت: دلیل حضور ما در این همایش اهمیت وحدت میان مسلمین است و بنیادی‌ترین دلیل برای وحدت تاکید پیامبر برای تاسیس مسجد النبی و عقد اخوت میان همه ی مسلمانان است.
وی افزود: تلاش برای توسعه همگرا این میان اقلیت های موجود در جامعه مسلمین و جلوگیری از تفرقه و تناقض الگوی است که پیامبر اکرم برای مسلمانان ترسیم کرده است.
دکتر قادر قادری دبیر همایش نیز گفت: ۲۰ اسفند ماه صدور مجوز همایش تقریب مذاهب و وحدت اسلامی صادر شود و مسئولین همایش اقدام به طراحی پوستر همایش و راه اندازی وب سایت نمودند.
 وی افزود: ۸۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده بود که از این تعداد ۶۰ مقاله مورد تایید هیئت داوران قرار گرفت و بیست مقاله غیر مرتبط نیز تایید نشدند.
دبیر همایش اظهار داشت: ۳۵ مقاله به صورت شفاهی ارائه شد و ۲۵ مقاله دیگر در قالب پوستر در دانشگاه پیام نور به نمایش درآمدند.
وی گفت: چاپ مقالات برتر همایش در مجلات پایگاه اسنادی علوم جهان اسلام صورت خواهد گرفت و گواهی پذیرش نیز برای این مقالات صادر می‌گردد.
در نوبت دوم همایش ملی تقریب مذاهب ده مقاله از میان مقالات پذیرفته شده ارائه شد که دکتر حسن حدیدی با مقاله “وحدت و انسجام از نگاه امام موسی صدر” دکتر “حمزه حاجی” با مقاله “جایگاه اخلاق در احکام عملی و تاثیر آن بر وحدت اسلامی” دکتر “عثمان یوسفی” با مقاله “عوامل واگرایی و موانع تقریب در دنیای اسلام “، دکتر “محمد حسینی تقیه” با عنوان “نقش ترجمه و راهکارهای پیوند ادیان و مذاهب”، دکتر “شهباز محسنی” “آسیب شناسی اختلاف از منظر مولوی” دکتر مظهر مقدمی ” “دعوت قرآن و حدیث به وحدت و تقریب مذاهب” دکتر “قربان ابراهیمی” “راهکار قران برای همدلی و همراهی مسلمانان” دکتر “کیهان سلطانیان” “آسیب ها و عوامل بازدارنده وحدت مسلمانان” دکتر “حسن کرمی” “تقریب مذاهب اسلامی و ژئوپلیتیک خاورمیانه” و دکتر “اکبر ساجدی” با عنوان “ضرورت تقریب مذاهب اسلامی چالشها و موانع” مقالات خود را ارائه کردند.
در پایان مراسم نیز به نویسندگان مقالات برتر و مسئولین برگزاری همایش تقدیرنامه اهدا شد.
کد خبرنگار:۱۰۱۰۲
 
 
کد مطلب: ۱۲۸۷۰۶  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۱۲  |  ساعت:

شناسه خبر : 5327

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =