خانه / اجتماعی / همت ستودنی اهالی روستای توکلان دیواندره، الگویی برای مشارکت روستاییان در توسعه/ محسن صادقی

همت ستودنی اهالی روستای توکلان دیواندره، الگویی برای مشارکت روستاییان در توسعه/ محسن صادقی

سرویس کردستان- محسن صادقی دهیار بناوچان در یادداشتی که در اختیار کردپرس قرار داده به بررسی مشکلات راه های روستایی این مسیر و نقش مردم در توسعه و حل مشکلات روستایی پرداخته است

توسعه توامان فرهنگ و اقتصاد متاثر از توسعه فکری و پیشرفت علمی است که سبب تغیر و گذار از جامعه ای سنتی به جامعه ای نسبتاً مدرن و توسعه یافته خواهد شد و این تغیرات منشأ تحولاتی مفید و تاثیر گزاری است که در شیوه زیست، نحوه تعامل، قانون مداری و احترام متقابل افراد نمود پیدا می کند.
زندگی مردمان روستاهای دور افتاده و کمتر توسعه یافته بدلیل تبعیت از تفکرات سنتی، عدم آشنای با قوانین مدون و مشخص و مختص به روستا و گاهاً کم توجهی دستگاهای دولتی و اداری تغیر در آن بسیار به کندی و غیر  قابل ملموس می باشد اگر چه این کندی دلایل متعددی دارد اما یکی از مهمترین دلایل آن برخورد سنتی مردم با تحولات و پیشرفتهای فکری، علمی و صنعتی می باشد.
روستای محل زندگی بنده -بناوچان از توابع دهستان چل چه مه بخش مرکزی شهرستان دیواندره- با ۳۲ خانوار ساکن و بیش از ۱۸ خانوار مهاجر در همجواری روستای توکلان با حدود ۷۵ خانوار در زمینه راههای دسترسی، پل، خانه بهداشت و …. مشکلات و کمبودهای خاص و مشابهی را داریم که برطرف نمودنشان با همت مردم و مسئولین کار چندان دشواری نیست.
روستای توکلان تنها جاده دسترسیشان به شهرهای اطراف الزاماً از شاقلا، گردنه قولنگ، روستای دره وه زان و شریف آباد و… نهایتاً در ۱۵ کیلومتری جاده دیواندره سقز به جاده شهری متصل می گردد. گردنە قولنگ به جهت صعب العبور بودن و کولاک زمستانیش به کابوسی برای ساکنان روستاهای توکلان، شاقلا، دره گاوان و نرگسله تبدیل شده است. امسال مردمان روستای توکلان بااتکا به همت اهالی زحمتکش و خیّرین اطراف اقدام به کشیدن جاده از توکلان به بناوچان نمودند و تابحال ٦۰ درصد کارهای اجرای آن به اتمام رسیده و با رکلاژ نمودن و احداث پل بر روی ابراههای فصلی در تمام طول سال امکان تردد تمامی وسایل نقلیه را در بهترین شرایط ممکن به نسبت جاده ای که از شاقلا می گذشت فراهم می نماید.
این جاده اگرچه باعث تسهیل در رفت و آمد اهالی توکلان خواهد شد قطعاً برای روستاهای پایین و بالا دست توکلان هم فوایدی دارد. اهالی روستاهای بناوچان، بست، آبباره، وزمان و…. باید مسیر آلیجان- دره وزان را دور می زدند تا به شاقلا یا توکلان برسند و بلعکس. حال مسیر چند ساعته به کمتر از نیم ساعت تقلیل یافته است تازه کابوس گردنه قولنگ هم حذف شده است. این جاده بغیر ازاین مزیت و مواردی دیگر، به دلیل قرار گرفتن تمام مسیر در حاشیه رودخانه یکی از با صفاترین و جذابترین مسیرهای شهرستان نیز هم هست.
به حقیقت زحمت و همدلی مردم روستای توکلان ستودنی و قابل تقدیر است ولی نباید ازاین مسله مهم هم غافل شویم و با جدیّت چاره ای اندیشید چرا که نباید این جاده به تهدیدی برای زیستگاه جانوران وحشی و رودخانه مبدل گردد. لذا بجاست مسئولین و مردمان شریف روستاهای پیرامون چل چه مه و مسیر رودخانه ضمن توجه به وضعیت زیست محیطی و حفظ و نگهداری آن از سو‌‌‌استفاده ناآگاهان و نااهلان جلوگیری نمایند.
همچنان که اشاره شد روستای بناوچان هم مشکلات و کمبودهای خاصی دارد که عدم وجود پل دسترسی یکی از حادترین آنهااست و مسبب معضلات و گرفتاریهای متعددی شده اگر چه دهیاری با همکاری بخشداری مرکزی و فرمانداری تصمیم به احداث پل گرفته ولی تابحال موفقیتی  خاص حاصل نشده است. اما همت خیرین، اهالی روستا و مسئولین می تواند این خواسته مردم را به آسانی برآورده نمایند اگرچه همت و همدلی اهالی توکلان در منطقه کم سابقه و شاید هم بی سابقه باشد اما امیدوارم این حرکت برای ما و روستاهای اطراف الگوی باشد برای آبادانی و پیشرفت.
 
 
کد مطلب: ۱۱۳۵۲۹  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۶/۱۸  |  ساعت: ۱۰ : ۸

شناسه خبر : 6595

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دوازده =