خانه / سیاسی / همزمان با درگیری های داعش و مدافعین کُرد / فرار هزاران کُرد و عرب سوری به سوی ترکیه 

همزمان با درگیری های داعش و مدافعین کُرد / فرار هزاران کُرد و عرب سوری به سوی ترکیه 

نظامیان ترکیه از ورود آوارگان جدید سوری به ترکیه جلوگیری می کنند

به گزارش خبرگزاری کردپرس به نقل از شبکه ی تلویزیونی CNNturkاز بامداد دیروز در حوالی منطقه ی تل ابیض (گرکی سپی) در نزدیکی رقه در شمال سوریه، درگیری های شدیدی بین مدافعین کُرد و داعش در جریان است.
درگیری های اخیر موجب شده که شمار فراوانی از کردها و اعراب روستایی و شهری در این مناطق منازل خود را رها کرده و به سوی ترکیه حرکت کنند. اما نظامیان ترکیه در طول مرز در استان های کردنشین شانلی اورفا و ماردین، تدابیر امنیتی و نظامی ویژه ای اتخاذ کرده و اجازه نمی دهند که مردم وحشت زده ی استان های رقه و حسکه ی سوریه، وارد ترکیه شوند.
گروه هایی از خانواده های کُرد ترکیه و نهادهای مدنی استان های دیاربکر، اورفا، گازی عنتاب و ماردین، تلاش می کنند تا آب آشامیدنی و آذوقه به مرز برده و از بالای سیم های خاردار، آنها را به دست آوارگان سوری برسانند.
احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه پیش از ترک آنکارا به مقصد باکوی آذربایجان، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:«همه ی آنان برادران ما هستند و ما خود را موظف می دانیم به آنها کمک کنیم. اما اولویت و ترجیح نخست ما این است که در همان نقاط صفر مرزی به کمک آنها بشتابیم».
مقامات هلال احمر ترکیه اعلام کرده اند که هم اکنون در این کشور بیش از یک میلیون آواره ی سوری و عراقی به سر می برند و اردوگاه های استان های هاتای، اورفا، عنتاب، شرناخ و کلیس، ظرفیت پذیرش آوارگان جدید را ندارد.

شناسه خبر : 17643

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + نوزده =