خانه / سیاسی / همکاری نظامی آمریکا و PYD / پیشنهاد بارزانی به آمریکا برای اعزام نیرو به کوبانی

همکاری نظامی آمریکا و PYD / پیشنهاد بارزانی به آمریکا برای اعزام نیرو به کوبانی

آمریکا یکی از فرماندهان کُرد سوریه را به اتاق عملیات مشترک نظامی علیه داعش در اربیل دعوت کرده تا اطلاعات مورد نیاز برای بمباران مواضع داعش در کوبانی به مراکز فرماندهی آمریکا ارسال شود

آمریکا یکی از فرماندهان کُرد سوریه را به اتاق عملیات مشترک نظامی علیه داعش در اربیل دعوت کرده تا اطلاعات مورد نیاز برای بمباران مواضع داعش در کوبانی به مراکز فرماندهی آمریکا ارسال شود. بارزانی هم به آمریکا پیشنهاد داده بود نیروی ویژه از اقلیم کردستان برای جلوگیری از سقوط کوبانی اعزام شود.
 
به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، همکاری میان آمریکا و نیروهای نظامی کرد سوریه فراتر از آن چیزی است که به تازگی افشا شده که از دیدارهای طرفین در دو سال با حضور یک واسطه سخن می گوید.
 
به گفته یک مقام آمریکایی، به دنبال پررنگتر شدن نقش آمریکا در مقابله با داعش و هجوم این نیروی ستیزه جو به کوبانی، یکی از فرماندهان نظامی کرد سوریه در اتاق عملیات مشترک در اربیل روزانه اطلاعات لازم ازجبهه داعش را به فرماندهان نظامی آمریکا منتقل می کرد و به آنها در تعیین مواضع داعش در سوریه برای بمباران آنها کمک می کرد.
 
همزمان رهبران کُرد در عراق به آمریکاییها گفتند در حال بررسی اعزام نیرو از اقلیم کردستان به کوبانی از طریق برخی نقاط دیگر سوریه هستند اما مقامات وزارت دفاع آمریکا به کردها گفتند انجام این ماموریت چیزی جز خودکشی نیست.
 
به نوشته وال استریت ژورنال، آمریکاییها از ترکیه خواستند به کردهای عراق برای اعزام نیرو به کوبانی اجازه دهد از خاک این کشور استفاده کنند. ترکیه موافت کرد و به دنبال آن مسعود بارزانی پیشنهاد کرد جوانان کرد آواره سوریه که در اقلیم کردستان آموزش دیده اند برای دفاع از کوبانی اعزام شوند.
 
اما به دنبال پیشروی سریع داعش به سمت کوبانی، مقامات کرد در کانتون کوبانی خواستار ارسال سریع سلاح و مهمات شدند و واشنگتن را ناچار به اقدام فوری و انداختن سلاح و مهمات برای جنگجویان کرد از آسمان شهر کوبانی کرد.
 
به گفته مقامات آمریکا درخواست اصلی کردهای سوریه در طول دو سال گفتگو با آمریکا ارسال سلاح برای جنگجویان کرد بوده نه اعزام نیرو.
 
به نوشته وال استریت ژورنال، آمریکا و ترکیه بر اهمیت نقش نیروهای کرد عراقی در شهر کوبانی تاکید دارند اما نحوه اعزام این نیروها به کوبانی به بررسی بیشتر نیاز دارد. به دنبال گفتگوی آنکارا و واشنگتن درباره اعزام نیروی پیشمرگ به کوبانی، جان کری،وزیر خارجه آمریکا با مسعود بارزانی درباره پیشنهاد وی پیرامون اعزام نیروهای کرد سوریه به کوبانی که در اقلیم کردستان آموزش نظامی دیده اند، گفتگو کرده است اما جزئیات این گفتگوها در دست نیست.
 
ترکیه وآمریکا درباره مدت ماموریت نیروهای اعزامی به کوبانی با هم اختلاف داشته اند.آمریکا گفته است این نیروها برای مدت محدودی در کوبانی می مانند اما ترکیه فکر می کند این نیروها مدت زمان زیادی در این شهر خواهند ماند.
 
به گفته مقامات آمریکا علت ارجحیت ارسال سلاح برای کردهای سوریه بر اعزام نیرو از اقلیم کردستان اعلام نیاز فوری کردها در کوبانی به اسلحه و مهمات بوده است.و آمریکاییها دو دلیل برای ارسال کمک نظامی به کردها در کوبانی داشتند اولا PYD یا حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه که نیروهای تحت امر آن از کوبانی دفاع می کنند در لیست ترور آمریکا نیست و دوما آمریکا سلاحهای بارزانی را به کردهای کوبانی می رساند. به گفته مقامات آمریکا این سلاحها از اربیل به کویت فرستاده شد و پس از بسته بندی شدن توسطه سه هواپیمای باری سی ۱۳۰ از آسمان شهر کوبانی برای کردها پایین انداخته شد.
 
روزنامه تایمز لندن هم از آماده شدن یک گروه ضد ترور از کردهای عراق برای اعزام به کوبانی خبر داده است. به نوشته این نشریه نیروهای آمریکایی این گروه ویژه را آموزش داده اند./B
 
 
 
کد مطلب: ۷۲۰۸۸  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۳۰  |  ساعت: ۱۳ : ۷

شناسه خبر : 17327

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهارده =