خانه / فرهنگی / هنرمند بوکانی اثرش را به نشانه اعتراض به آتش کشید

هنرمند بوکانی اثرش را به نشانه اعتراض به آتش کشید

بوکان – هنرمند ماکت ساز بوکانی یکی از آثارش را به نشانه اعتراض به عدم حمایت مسئولان این شهر از فعالیت‌های فرهنگی و هنری به آتش کشید

به گزارش خبرنگار کردپرس، «کمال عزیزی» یکی از هنرمندان جوان بوکانی در اسفندماه امسال به مدت ۱۰ روز تعداد ۱۱۰ ماکت از بناهای تاریخی بوکان را در ایستگاه روزنامه خوانی این شهر به نمایش گذاشت.
در همان روزها زمزمه ای به گوش می رسید که  عزیزی به نشانه اعتراض به عدم حمایت مسئولان شهر بوکان از هنرمندان و فعالیتهای فرهنگی ماکت «تخت سلیمان» خود را آتش می زند و این زمزمه ها در ظهر آخرین جمعه سال ۱۳۹۳ به واقعیت نزدیک شد.
در ظهر آن روز ماکت « تخت سلیمان» که دقت در ساخت آن و توجه به جزئیات  هر بیننده ای را متعجب می کرد، بعد از بحثهای فراوان و تلاش عده ای برای منصرف کردن « کمال عزیزی» از تصمیمی که گرفته بود، در حالی که چند نفر زیر آن را گرفته بودند از ایستگاه روزنامه خوانی شهر بوکان  بیرون آورده شد و در عقب یک وانت سفید رنگ قرار گرفت.
همه چیز به یک مراسم تشییع جنازه می ماند.
آثار تخریب بر بخشهایی از این ماکت که در حقیقت بخشی از تاریخ آذربایجان غربی بود، دل ها را بدرد می آورد.
وقتی از « کمال عزیزی» خالق این ماکت جویای علت این تخریبها شدم ، گفت: نبود مکانی مناسب، ثابت و حفاظت شده علت تخریب بخشهایی از این ماکت است که همین الان هم در گوشه ایستگاه روزنامه خوانی رها شده بود و بر روی آن وسایل مختلفی گذاشته بودند.
عزیزی ۱۴ سال است به هنر ماکت سازی مشغول است.
دراین مدت ماکت قلعه اربیل در اقلیم کردستان عراق(قه لای هه ولیر)، ماکت قلعه سردار در بوکان(قه لای سردار) ، ماکت شهر بوکان و  آثار تاریخی این شهر را ساخته است.
این هنرمند بوکانی در سال ۱۳۸۸ تصمیم می گیرد ماکت «تخت سلیمان» را به عنوان اولین کار خود در حجم بزرگ را بسازد .
به گفته خودش بعد از سه ماه تحقیقات در  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهران و ارومیه و اقامت یک هفته ای در تخت سلیمان  با به هم چسباندن سه هزار تکه چوب کوچک درطول هفت ماه با هزینه یک میلیون  و دویست هزار تومان ماکت «تخت سلیمان» را می‌سازد.
حال او بعد از چند سال ماکتی را که به گفته خودش با آن ارتباط معنوی دارد به کوه کیوه رش می برد تا آن را با دستانی که  خالقش است به آتش بکشد.
به این ترتیب در آخرین جمعه سال ۱۳۹۳،«کمال عزیزی» ماکت «تخت سلیمان»  را در کوه  کیوه رش بوکان در میان تاسف مردمی که برای تفریح به این کوه آمده بودند با حضور جمعی از هنرمندان این شهر به آتش کشید.
شعله‌های آتش رفته‌رفته  ماکت چوبی تخته سلیمان را به زغالی سیاه تبدیل می‌کرد و شاید اگر « محمد دکاندار» مسئول کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بوکان و یا «رضا عباسی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر بوکان در آن لحظه حضور داشتند، با قانع کردن این هنرمند جوان مانع از ثبت این لحظه شرم آور در تاریخ فرهنگ و هنر شهر  بوکان می شدند، شهری که زادگاه بزرگان بی شماری در عرصه فرهنگ و هنر بود.
با شعله ور شدن آتش به دنبال « کمال عزیزی» می گشتم تا واکنش هنرمندی که اثرش را به نشانه اعتراض به آتش می کشد، در ذهن خود ثبت کنم.
او را دیدم که به شعله های آتشی که به جان ماکت تخت سلیمان افتاده بود خیره شده بود و شاید در آن لحظه در لابه لای شعله ها آتش روزها و شب هایی که را صرف ساخت این ماکت کرده بود مرور می کرد.
 در خصوص انگیزه این عملش پرسیدم، گفت: مکانی برای نگهداری ماکت تخت سلیمان نبود و هیچ مسئولی نیز حاضر به تعیین مکانی برای این اثر و نگهداری آن در یک محفظه شیشه ای نبود و مدتی قبل نیزشورای شهر بوکان وعده دادند که محلی برای نگهداری این اثر تعیین کنند اما حتی در نمایشگاه مردم شناسی که به مناسبت نوروز برگزار کرده اند چادری به این اثر من اختصاص ندادند.
«ربین حیدری» مجسمه ساز مطرح بوکانی نیز در این مراسم حضور داشت. با او هم سخن شدم، می گوید: این اتفاق دردی بزرگ است ونباید در تاریخ فرهنگ و هنر هیچ ملتی این اتفاق بیافتد.
به حیدری می گویم در تاریخ تنها دشمنان علم، فرهنگ و هنر هستند که به آتش زن آثار هنرمندان اقدام کرده اند، اما امروز یک هنرمند اثری را که با آن ارتباط معنوی دارد به آتش می‌کشد و اینجا سئوال علت این تصمیم و انگیزه انجام این عمل است.
او به من می گوید: این اتفاق نتیجه تکرار دردهای زیاد برای یک هنرمند است که این دردها در دل هنرمند تلنبار شده است، در این شهر مسئولی نیست  که از هنرمند و هنرمندان حمایت کند و این درد است.
وی درحالی‌که از عمق وجود خود آه می کشد، ادامه می دهد: هنرمندی چون کمال به با تلاش خودش و بدون حمایت کسی به این درجه هنری می رسد و آثاری را خلق می کند ولی باز هم کسی از او حمایت نمی کند و اتفاقی که امروز اینجا افتاد اعتراضی بزرگ و آبروریزی برای مسئولان است.
حیدری که از دانشگاه «پافا» در «فیلادلفیا»ی آمریکا موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مجسمه‌سازی شده است، در حالی که نسبت به تکرار نشدن دوباره این اتفاقات شک و تردید در کلامش موج می زد، با گفتن این جمله که « مسئول بودن در قبال فرهنگ و هنر در  برنامه مسئولان  شهر بوکان جایگاهی ندارد» به گفت و گویش با من خاتمه داد و به سراغ « کمال عزیزی» رفت و با گفتن این جمله « کمال جان تسلیت می گویم» به طرف ماشینش حرکت کرد.
 گزارش از حسن معروف پور
 
 
کد مطلب: ۸۱۰۷۵  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱/۳  |  ساعت: ۱۱ : ۳۷

شناسه خبر : 10259

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دو =