خانه / فرهنگی / هنرنمایی کودکان سنندجی در کرمانشاه / بهزاد خالوندی

هنرنمایی کودکان سنندجی در کرمانشاه / بهزاد خالوندی

گروه کودکان دیلان در این شب کار خود را با قطعه شاد «منالی کوردستان» آغاز کرد. که از فرهنگ و زبان کردی و زیبایی های مناطق کردنشین سخن می گفت. قطعه دوم «های دایه» نام داشت که با ریتم شاد خود سالن را به وجد آورد. کف زدن های ممتد تماشاچیان و شادی کودکانی که بسیاری از آن ها برای اولین بار به تماشای یک کنسرت کودکانه کردی نشسته بودند در نوع خود دیدنی است

کودکان هنرمند سنندجی در قالب گروه موسیقی دیلان جمعه شب گذشته در تالار انتظار با اجرای مجموعه ای از آهنگ های زیبا و شاد کردی یک شب به یاد ماندنی را برای کودکان کرمانشاهی رقم زدند. گروهی که با مدیریت ناصر احمدی و سرپرستی دیلان نصیری گرد هم جمع شده اند و طی سال های اخیر با برنامه های تسحین برانگیزی که در شهرهای مخالف کردنشین کشور و همچنین اقلیم کردستان اجرا کرده اند و اکنون به جایگاهی قابل اعتنا دست یافته اند.
 
اجرای قطعات شاد و زیبای کردی
 
گروه کودکان دیلان در این شب کار خود را با قطعه شاد «منالی کوردستان» آغاز کرد. که از فرهنگ و زبان کردی و زیبایی های مناطق کردنشین سخن می گفت. قطعه دوم «های دایه» نام داشت که با ریتم شاد خود سالن را به وجد آورد. کف زدن های ممتد تماشاچیان و شادی کودکانی که بسیاری از آن ها برای اولین بار به تماشای یک کنسرت کودکانه کردی نشسته بودند در نوع خود دیدنی است.
یک تکنوازی و تک خوانی از «کاک دانش» برنامه بعدی گروه است که این آهنگ هم با تشویق های حاضران روبرو می شود. قسمت بعدی برنامه به ریتم نوازای «کاک آروین» اختصاص دارد که ریتم های متنوع کردی را با آن دستان کوچولویش به خوبی می نوازد و سالن را به وجد می آورد. کار بعدی حاصل همکاری دو خواهر عضو گروه به نام «الیکا» و «ملیکا» است قعطه ای جالب را بر اساس یک ملودی بادینانی اجرا می کنند.
کار بعدی گروه آهنگ شاد «به فر ده باری» با شعری از کاک ناصر احمدی است که بر اساس یک افسانه کردی ساخته شده است. کار بعدی نیز با عنوان «که لاشیرم که لاشیر»  نیز با اقبال تماشاچیان روبرو می شود و حضور یک خروس عروسکی هم به زیبایی های این آهنگ می افزاید. «هیلکه» عنوان آخرین قطعه در بخش اول است که سالن را پر از شور و شادی می کند.
 
از خرگوش بامزه تا «باب اسفنجی» کردی
 
گروه کودکان دیلان کار خود را با قطعه ای ملایم در وصف پدران و مادران آغاز می کند. و در ادامه به سراغ اجرای یک قطعه شاد با عنوان «کتیب کتیب» می رود که با شعری زیبا از ناصر احمدی همراه گشته است. قطعه بعدی «که رویشک» نام دارد که یک خرگوش عروسکی بامزه گروه را با شیرین کاری هایش همراهی می کند. یکی از قطعات بسیار جالبی که گروه اجرا می کند «باب اسفنجی» نام دارد. یک شخصیت کارتونی محبوب که از تشویق های ممتد کودکان حاضر در سالن معلوم است طرفداران بسیاری نیز در ایران دارد.
 
«کرماشان شاری شیرینم» با اجرای یک کودک سنندجی
 
یکی از کارهای جالب در این کنسرت اجرای آهنگ معروف و خاطره انگیز «کرماشان شاری شیرینم» با تک نوازی و صدای «دانش» کودک خردسال عضو گروه است که آشکارا حاضرین در سالن را غافلگیر کرد. این آهنگ با همخوانی حاضرین در سالن و تشویق های ممتد آن ها روبرو شد. این قطعه معروف اوایل دهه چهل در رادیو کردی کرمانشاه با آهنگسازی زنده یاد مجتبی میرزاده و صدای خواننده اسطوره ای کرد حسن زیرک اجرا شده است. در ادامه «کاک شکیب» معروف به «شکیب هورامی» به اجرای آهنگ معروف «بلنجه بلنجه» با گویش کردی هورامی می پردازد که با اجرای زیبایش سالن را پر از شور شادی می کند.
گفتنی است گروه موسیقی و عروسکی کودکان دیلان است حدود ۷ سال است که با مدیریت ناصر احمدی و سرپرستی دیلان نصیری تشکیل شده است. ۵۰ کودک و نوجوان در ارکستر بزرگ کودکان دیلان حضور دارند و این گروه تاکنون ۳۵ آهنگ کودکانه را به زبانهای کردی و فارسی تنظیم و اجرا کرده است که بیشتر آن ها از کارهای آقای دیلان نصیری هستند. یکی از زیبایی های این گروه تاکید بر موسیقی اصیلی ایرانی و کردی است  و تا کنون از هیچ ساز، آهنگ و ریتم غربی در آن استفاده نشده است.
همچنین گروه در ادامه برنامه های خود در تلاش است در شهرهای روانسر، جوانرود، پاوه، ثلاث باباجانی، اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب  نیز به اجرای برنامه بپردازد.
 
در حاشیه:
* هرچند گروه تبلیغات بسیار اندکی در سطح شهر انجام داده بود ولی جمعیت قابل توجهی در سالن گرد هم آمده بودند.
* تماشای یک کنسرت کردی کودکانه برای بسیاری از حاضران جالب توجه و هیجان انگیز بود و در طول اجرای برنامه بارها و بارها به تشویق ممتد حاضرین پرداختند.
*مجری های خوب این برنامه با گویش های کردی سورانی و کردی کرمانشاهی و همچنین فارسی به اجرای برنامه و شعرخوانی پرداختند که از بخش های جالب توجه این کنسرت محسوب می شد.
* یکی از نکات جالب توجه سخت گیری های بیش از حد ارشاد کرمانشاه برای طرح پوستر و بنر تبلیغاتی گروه در سطح شهر بوده است. به نوعی که عکس تایید شده بیشتر شبیه منتخبین کانون قلم چی بود تا یک گروه موسیقی کودکانه کردی!
*یکی از هوشمندی های این گروه بهره گیری از عروسک های جذاب و شخصیت های بامزه در کنار گروه موسیقی بود که به جذابیت های کار بسیار افزوده بود و در قطعه پایانی نیز بسیاری از بچه های حاضر در سالن با این شخصیت های عروسکی به شادی پرداختند.
*اهالی رسانه میهمان ویژه این کنسرت بودند و مدیران و سردبیران ایرنا، ایسنا، کردپرس، همشهری و صفیرغرب به صورت خانوادگی در این همایش حضور یافته بودند.
*حضور استاد خلیل چاله چاله نوازنده و آهنگساز پیشکسوت و نام آشنای کرمانشاهی در این کنسرت کودکانه بسیار دلگرم کننده بود.
.
 
کد مطلب: ۹۱۳۸۶  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۲۲  |  ساعت: ۱۰ : ۵۱

شناسه خبر : 10237

این خبر رو هم ببینید

به یاد «محمد قاضی» پدر ترجمۀ نوین ایران/ ایساک یونانسیان

محمد قاضی از مترجمان برجستۀ معاصر است. او را به حق می توان پدر ترجمۀ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =