هورامان در حسرت جرعه ای از آب سیروان / بهزاد خالوندی

 حق آبه منطقه هورامان در جوار رودخانه سیروان، مطالبه ای است که طی این سال ها توسط نخبگان و مردم منطقه بارها و بارها مطرح شده است. این یادداشت تاکید دوباره ای بر ضرورت برخورداری ساکنان این منطقه از منابع آبی سیروان دارد.

خبرگزاری کردپرس _ طی این سال ها در وصف طرح عظیم گرمسیری، بسیار گفته اند و نوشته اند ولی تا زمانی که مردم همجوار با رودخانه خروشان سیروان از موهبت این طرح بی نصیب باشند و همچنان آه حسرت بکشند، این تعریف و تمجیدها چندان چنگی به دل نخواهد زد.

این طرح زمانی لایق توصیف واژه هایی مانند «تحول آفرین» و «توسعه آفرین» است که ابتدا رونق بخش کشاورزی، اقتصاد و گردشگری ساکنان هزاران ساله همجوار با سیروان باشد.

 روا نیست مردم این منطقه در جوار سیروان و سد داریان، دغدغه جدی تامین آب شرب شهرها، خشک شدن باغات، بی آبی شهرک های صنعتی و … را داشته باشند ولی صدها کیلومتر آنطرف تر، فارغ از این دغدغه ها، با بهره گیری از این منابع آبی به توسعه کشاورزی و رونق صنایع و … منطقه خود بپردازند.

شاید آن هایی که این نسخه ناقص و نامتوازن توسعه را برای رودخانه سیروان پیچیدند، الان دیگر در مصدر کار نباشند که از آن تقاضای جبران مافات شود ولی سنگینی آه حسرت مردم هورامان همچنان دامن دولتمردان را رها نمی کند و باید روزی به عدالت سهم آب این مردم از سیروان در قالب طرح سردسیری داده شود. شاید آن روز بتوان با رضایت بیشتری از طرح گرمسیری توصیف و تمجید کرد .

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *