خانه / سیاسی / هیئت آژانس وارد تهران شد/ ادامه شفاف سازی برنامه صلح آمیز هسته ای

هیئت آژانس وارد تهران شد/ ادامه شفاف سازی برنامه صلح آمیز هسته ای

هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ریاست + واریو رانتا” معاون آژانس، آپارو”، رئیس پادمان های این نهاد بین المللی سحرگاه امروز(دوشنبه ) وارد تهران شد

زمان انتشار خبر: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ – ۰۵:۵۲
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ بهروز کمالوندی “،  معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان،  پیش تر در مصاحبه با ایرنا گفته بود که در سفر دو روزه تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، دو موضوع اخیر از مرحله سوم همکاری ها میان و این نهاد بین المللی پیگیری خواهد شد.
 
کمالوندی با بیان این که آژانس بین المللی انرژی اتمی فقط در تحلیل اطلاعات ارسال شده ایران درباره دو موضوع اخیر از مرحله سوم همکاری ها تاخیر دارد، از این موارد را ارائه اطلاعات مربوطه مورد
توافق و توضیحات مربوط به مقاله منتشر شده در ایران درباره ترابرد نوترون و مدل سازی ها و محاسبات مربوطه و استفاده ادعایی از آنها در مواد فشرده ” بیان کرد و افزود: توضیحات ارایه شده از ما کافی بوده است و بیشتر از این نیز توضیح خاصی ندارد.
 
کمالوندی موضوع دیگر را ادعای آنان مبنی انفجارهایی در مریوان بیان و خاطرنشان کرد: به آنها اعلام کردیم که اگر شما فکر می کنید انفجاراتی شده است، مکان آن را مشخص کنید تا ما به شما دسترسی (مدیریت شده ) بدهیم.
 
وی یادآورشد: طرح همکاری های گام به گام ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر این فرض استوار است که پس از نهایی شدن موضوعات مختلف هر گامی می توانیم سراغ گام های بعدی برویم، بنابراین تا این دو موضوع نهایی نشود، سراغ گام های بعدی نخواهیم رفت.
 
 سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که منتظریم آژانس نظر خود را درباره دو موضوع باقیمانده از مرحله سوم همکاری ها اعلام کند”  گفت : گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی مبهم بود و مطلوب ما نبود، زیرا ما توضیحات قانع کننده ارائه کردیم اما در گزارش اخیر دبیرکل به خوبی منعکس نشده بود.
 
کمالوندی افزود: به طور حتم یکی از محورهایی که در سفر تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران مطرح و پیگیری خواهد شد درباره دو موضوع اخیر از مرحله سوم همکاری ها است که ما گلایه های خود را در این زمینه اعلام خواهیم کرد.
 
معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی با بیان این که همکاری با آژانس و شفاف سازی همواره مورد نظر ما قرار داشته است ” ، گفت : جمهوری اسلامی ایران کار خلافی نکرده است که بخواهد آن را پنهان کند، بنابراین تا جایی که می توانیم شفاف سازی می کنیم و این شفاف سازی ها همچنان ادامه خواهد داشت.
 
به گفته کمالوندی درنشست امروز (دوشنبه ) میان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران روش کار مشخص خواهد شد.
وی یادآورشد که در این نشست، مسوولان وزارت امورخارجه نیز حضور خواهند داشت.
 
تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر گذشته خود به تهران مذاکراتی با سازمان انرژی اتمی داشت که در این مذاکرات علاوه بر مسوولان این سازمان،  حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی وزارت امورخارجه و رضا نجفی سفیر و نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین نیز حضور داشتند.

شناسه خبر : 16237

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =