خانه / سیاسی / واشنگتن و آژانس در آستانه مذاکرات هم به نعل زدند هم به میخ

واشنگتن و آژانس در آستانه مذاکرات هم به نعل زدند هم به میخ

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در آستانه مذاکرات ایران و ۱+۵ در اقدامی هماهنگ به تکرار ادعاهای خود درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداختند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در آستانه دیدار وزرای امور خارجه ایران ، آمریکا و نماینده ۱+۵ در مذاکرات هسته ای  در عمان ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا  گفت: توافق نکردن بهتر از توافق بد است.
جنیفر ساکی با تکرار ادعاهای بی اساس درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران گفت : هدف از ابتدا این بوده که راههای دستیابی ایران به سلاح اتمی مسدود شود. وی  در این حال با طرح این ادعا که آمریکا با داشتن شش هزار سانتریفیوژ
برای ایران موافقت کرده ، افزود : مذاکرات کارشناسان فنی ادامه دارد و ظاهرا نتیجه ای دربر نداشته است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت : تا زمانی که درباره تمامی موارد توافق نباشد توافقی حاصل نخواهد شد.
***
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر به تکرار ادعاهای خود در مورد برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و خواستار اجرای کامل اقدامات عملی مورد توافق دوجانبه شد.
«یوکیا آمانو»  با وجود اذعان به همکاری ایران با آژانس، خواستار اجرای تمامی اقدامات عملی مورد توافق، از سوی ایران شد.آمانو که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل صحبت می‌کرد، گفت: «ایران اغلب اقدامات عملی مورد توافق ذیل چارچوب را اجرا کرده است، اما نه همه آن‌ها را.»
وی همچنین با بیان اینکه آژانس همچنان در حال بررسی عدم انحراف برنامه هسته‌ای ایران است، گفت آژانس نمی‌تواند با اطمینان عنوان کند که تمامی مواد هسته‌ای موجود در ایران، در راستای اهداف صلح‌آمیز به کار گرفته شده‌اند. مدیر کل آژانس در این مورد گفت: «ما نمی‌توانیم تضمینی معتبر مبنی بر نبود مواد یا فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران ارائه دهیم.»
وی با اشاره به اینکه پیشرفت‌های مهمی در زمینه اجرای پادمان‌ها در ایران صورت گرفته، گفت از ایران خواسته‌ است تا همکاری‌های خود با آژانس را در راستای حل تمامی مسائل باقی‌مانده، افزایش دهد.مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته نیز با حضور در اندیشکده بروکینگز، خواستار اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران و اجازه دسترسی به مراکز نظامی این کشور شده بود.

شناسه خبر : 17213

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =