خانه / سیاسی / واکنش رسانه های اصلاح طلب به نتیجه انتخابات شورا: دلیل شکست را از روحانی بپرسید!

واکنش رسانه های اصلاح طلب به نتیجه انتخابات شورا: دلیل شکست را از روحانی بپرسید!

در حالی رسانه‌های اصلاح طلب سعی دارند چنین وانمود کنند که اصلاً هیچ لابی و فعالیت سیاسی برای انتخاب شدن مسجد جامعی به عنوان رییس شورای شهر تهران انجام نداده بودند، خبرها حمایت از لابی و تهدیدهای گسترده وزارت خانه‌های دولتی برای ریاست اصلاح طلبان بر شورای شهر داشت

گروه سیاسی – روز گذشته اعضای شورای شهر تهران ، چمران را به عنوان رییس این شورا برگزیدند و در حالیکه اصلاح طلبان اعتقاد داشتند می‌توانند صندلی ریاست شورا را باز هم از آن خود کنند، در نیمه راه به این نتیجه رسیدند که هیچ گاه جناح اکثریت شورا را تشکیل نمی‌داده‌اند. اما دلایل این رأی چه بود؟
به گزارش افکارنیوز ، رسانه‌های اصلاح طلب امروز در گزارشهایی دلایل متفاوتی را برای این شکست خود بیان کرده‌اند:
روزنامه ابتکار با عنوان «گل به خودی اصلاح طلبان» از ماجرای انتخابات روز گذشته شورای شهر یاد کرده است. این روزنامه دلیل اصلی شکست اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر را گل به خودی تعدادی از اصلاح طلبان شورا دانسته و بیان کرده است در حالیکه اصلاح طلبان بر اساس مشورت‌های قبلی قرار گذاشته بودند، مسججد جامعی رأی دهند، «تعدادی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر برخلاف قرارهای پیشین عمل کرده و رأی خود را به حساب اصول گرایان واریز کردند.»
این روزنامه همچنان مانند اولین دوره انتخابات هیات رییسه شورا، الهه راستگو و رایش به اصولگرایان را یکی از دلایل اصلی شکست اصلاح طلبان در این انتخابات دانست. در حالی رسانه‌های اصلاح طلب سعی دارند چنین وانمود کنند که اصلاً هیچ لابی و فعالیت سیاسی برای انتخاب شدن مسجد جامعی به عنوان رییس شورای شهر تهران انجام نداده بودند، خبرها حمایت از لابی و تهدیدهای گسترده وزارت خانه‌های دولتی برای ریاست اصلاح طلبان بر شورای شهر داشت و برخی عنوان کرده بودند نیروهای دولتی به هر روش ممکن سعی داشتند رأی ورزشکاران شورا را به نفع اصلاح طلبان تغییر دهند. با این حال روزنامه ابتکار با خبر اصلی خود نشان داد که تا چه حد اصلاح طلبان از رأی ورزشکاران به اصولگرایان ناراحت شده‌اند.
اصلاح طلبان هم به مسجد جامعی انتقاد داشتند
روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم محمد مهدی تندگویان عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران به شایعات در خصوص لابی نکردن اصلاح طلبان برای رأی به مسجد جامعی پاسخ داد. او ضمن رد کردن این مسئله بیان کرد که دلیل اصلی شکست اصلاح طلبان این بود که دیگر اعضای اصلاح طلب شورا در اکثریت قرار ندارند و با خارج شدن الهه راستگو و احمد دنیا مالی از طیف اصلاح طلبان شورا و رأی آن‌ها به اصولگرایان، عملاً کار به دست اصولگرایان رسیده و آن‌ها در اکثریت قرار دارند بنابراین انتخاب چمران، انتخابی بدیهی و قابل پیش بینی بوده است.
به نظر می‌رسد اصلاح طلبان به شدت از تاثیرات این انتخاب بر فضای سیاسی کشور نگرانی دارند. چرا که هم روزنامه ابتکار و آرمان و هم سایر روزنامه‌های اصلاح طلب ابراز امیدواری کرده‌اند که شورا رو به فعالیت‌های سیاسی در این یکسالی که تا انتخاب مجلس باقی مانده است نیاورند!
روزنامه آرمان در مطلب دیگری علت اصلی رأی نیاوردن مسجد جامعی را انتقاداتی دانست که در طول یک سال گذشته هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان شورای به او وارد می‌کردند.
صندلی اصلاح طلبان؟
روزنامه اعتماد اما در شیطنتی رسانه ای با چنان ادبیاتی به سراغ این انتخاب رفته که گویی صندلی ریاست شورا همیشه در اختیار اصلاح طلبان بوده و حق مسلم انها بوده اما به یکباره به دست اصولگرایان افتاده است. اعتماد در مطلبی با تیتر «صندلی اصلاح طلبان تهران به اصولگرایان رسید» به بیان حوادث اتفاق افتاده در جلسه رأی به ریاست شورا رفت اما در میانه راه به انتشار مطالبی دست زده که به خوبی فضای سیاسی موجود در شورا را نشان داده و تاکید می‌کند که اصلاح طلبان از همان اول هم می‌دانستند که دیگر در اکثریت نبوده و رأی برای ریاست این شورا ندارند.
در این جلسه اعضای اصلاح طلب شورا قبل از وارد شدن به رأی به هیات رییسه درخواست می‌کنند که برای باقی ماندن فضا جو دوستی در شورا، همین هیات رییسه دوباره ابقا شوند و بعد از آن پیشنهاد تقسیم کردن مدت زمان ریاست شورا به دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا را نیز مطرح کردند.
دلیل را از روحانی بپرسید!
روزنامه آفتاب یزد انتخاب چمران به ریاست شورای شهر را بار دیگر به دلیل رأی الهه راستگو به اصولگرایان دانست اما توضیح نداده است که چرا اختلاف رأی بین چمران و مسجد جامعی ۵ رأی بوده است. در ادامه اما این روزنامه به این مسئله اشاره کرده که معلوم نیست چرا برخی ازاصلاح طلبان شورا چون هادی ساعی نیز به چمران رأی داده‌اند.
این روزنامه در ادامه مانند سایر روزنامه‌های اصلاح طلب دلیل این مسئله را در عملکرد کاری مسجد جامعی دانسته و عنوان کرده است: به هر حال شاید لازم بود یک اصلاح طلب سیاسی در رأس شورا قرار بگیرد تا یک اصلاح طلب فرهنگی.. این روزنامه در ادامه آورده است: باید نوع نگاه اصلاح طلبان به شورا از یک نهاد اجتماعی به یک نهاد سیاسی تغییر پیدا کند تا دیگر شاهد قدرت گیری اصولگرایان در این شورا نباشیم.
روزنامه آفتاب یزد اما به نظر می‌رسد گلایه‌هایی را نیز از دولت داشت چرا که معتقد بود کمک نکردن دولت به شورا در زمانی که یک اصلاح طلب ریاست شورای شهر تهران را بر عهده داشت، تنها دلیل رأی دادن به چمران بوده است. تندگویان عضو اصلاح طلب شورا در گفت و گو با این روزنامه گفته است: باید دلیل این شکست را از آقای روحانی فکر کنم باید بپرسید! به هر حال رأی است دیگر، پارسال با درایتی که دولت داشت آقای مسجد جامعی رأی آورده بود. به هر حال بعضی از آقایان به آقای مسجد جامعی رأی داده بودند ولی امسال رأی ندادند.
روزنامه شرق اما دلیل اصلی را رأی ورزشکاران شورا به چمران دانسته و تصریح کرده است: زمانی که احمد مسجد جامعی رییس شورا بود، اصلاح طلبان پست‌های هیات رییسه را میان خود و اصولگرایان تقسیم کردند اما هم اینک شورا یک دست شده و به دست اصولگرایان افتاده است.
روزنامه شرق نوشته است اصلاح طلبان تاوان رد صلاحیت نامزدهایشان برای ورود به شورای شهر را می‌دهند و به همین دلیل افرادی چون دنیا مالی و الهه راستگو به چمران رأی داده‌اند.

شناسه خبر : 17889

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 3 =