واکنش منفی اردوغان به آزادسازی کوبانی؛ «شمال عراق» دیگری را در سوریه تحمل نمی کنیم

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که کشورش وضعیتی مشابه شمال عراق را در مناطق کردنشین سوریه تحمل نخواهد کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری دوغان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مسیر بازگشت از سفر سومالی مصاحبه ای مطبوعاتی برگزار کرد و به آزادسازی شهر کوبانی واکنش نشان داد. وی در این کنفرانس خبری اعلام کرد : شمال عراق …اکنون نیز شمال سوریه در حال تولد است. قبول کردن این موضوع غیر ممکن است. به عنوان کشور ترکیه درک می کنم که بار مسئولیت های ما چقدر سنگین است. ما شخصیت سیاسی خود را باید حفظ کنیم. به وجود آمدن وضعیتی مانند شمال عراق و شمال سوریه در آینده برای ما مشکلات بزرگی به وجود خواهد آورد.
رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنان خود، افزود: سیاست ما در قبال سوریه مشخص است. اجازه نخواهیم داد این سیاست ها رابه بازی بگیرند. در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا نیز تاکید کرده بودم که 3 مسئله (منطقه پرواز ممنوع، منطقه حائل امنیتی و توافقنامه تعلیم و تجهیز) باید حل شود. تا این 3 مسئله به وقوع نپیوندد حل مسئله سوریه ممکن نخواهد بود. اگر این مسائل به وجود نیاید عراقی دوم در سوریه خلق خواهد شد. ما به وجود آمدن عراقی جدید را نمی خواهیم. وجود شمال عراق برای ترکیه نگران کننده بود و هست در کنار این موضوع شمال سوریه هم شکل گرفت که باز برای ما دردسر ساز خواهد بود.
رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنان خود تاکید کرد: طرح عفرین – کوبانی – جزیره معنی دار است. چرا در این مرزبندی حلب در نظر گرفته نشده است؟ حلب برای ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. احتمال می دهم سیاستمداران آمریکا در این خصوص تجدید نظری در دیدگاه های سابق خود داشته باشند. و امیدوارم که این گونه نیز باشد.
لازم به ذکر است که اردوغان درسخنانش هیچ اشاره ای به بیرون رانده شدن داعش از کوبانی نکرد و واکنشی به این پیروزی مهم کردهای سوریه نشان نداد.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *