خانه / سیاسی / واکنش های جهانی به اعدام شیخ نمر از سوی عربستان

واکنش های جهانی به اعدام شیخ نمر از سوی عربستان

رسانه های جهان و سازمانهای حقوق بشری جهانی، اقدام عرستان در اعدام شیخ نمر باقرالنمر، روحانی شیعی را نسنجیده، دارای پیامدهای منفی برای این کشور دانستند که به ایجاد تفرقه و تنش های مذهبی در عربستان و منطقه دامن می زند.

عربستان سعودی روز شنبه ۱۱ دیماه در یک اقدام غیر منتظره روحانی شیعی این کشور را به نام شیخ نمر النمر که بیشتر به خاطر اعتراض به تبعیض دولت سعودی علیه شیعیان این کشور مشهور است، اعدام کرد. این اقدام واکنشها و اعتراضات جهانی به همراه داشت.
 
به گزارش سکای نیوز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا ضمن ابراز نگرانی نسبت به اعدام شیخ نمر گفت: این اقدام نگرانی های جدی را در مورد آزادی بیان و احترام به حقوق شهروندی و سیاسی بر می انگیزد. این اقدام خطر تشدید تنش های فرقه ای را در منطقه که هم اکنون با آن دست به گریبان است، بیشتر می کند.
 
یکی از مسئولان ارشد سازمان عفو بین الملل نیز در مصاحبه با سی ان ان گفت: شاهدانی که دولت عربستان از شهادت آنها برای صدور حکم علیه شیخ نمر استفاده کرد، به دادگاه فراخوانده نشدند و این امر قوانین خود عربستان را نیز نقض می کند. اقدام عربستان بخشی از تلاش سیستماتیک حاکمیت اکثریت سنی این کشور علیه صدای شیعیان بود.
 
دولت آمریکا هم که حامی اصلی عربستان محسوب می شود نسبت به عواقب اقدام ریاض و تشدید تنشهای فرقه ای هشدار داد.
 
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از اعلام خبر اعدام شیخ نمر از ریاض خواست به حقوق بشراحترام بگذارد.
 
خبرگزاری فرانسه درباره اعدام شیخ نمر نوشت: اعدام وی که همزمان با اعدام برخی از وابستگان به القاعده صورت گرفت، سنخیتی با اقدامات اعتراضی وی و اتهامات تروریستی اعضای القاعده که اعدام شدند، نداشت.
 
در حالی که دولت عربستان شیخ نمر را به اتهام نافرمانی و تهدیدامنیتی اعدام کرده است اما شبکه الجزیره قطر نوشت: شیخ نمر به تبیض صورت گرفته دولت عربستان در مورد دو میلیون جمعیت شیعه این کشور ، اعتراض کرده بود و به همین دلیل اعدام شد.
 
الجزیره اشاره کرد اعدام شیخ نمر درست چند روز پس از آن صورت می گیرد که سازمان عفو بین الملل اعلام کرد عربستان در سال ۲۰۱۵ دست به اعدام ۱۵۱ نفر زده است و این عدد در ۲۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.
 
روزنامه نیویورک تایمز درباره اعدام شیخ نمر نوشت: مقامات عربستان درباره اعدام ۴۷ نفر در یک روز گفته اند این اقدام برای مقابله با افزایش خشونت در عربستان صورت گرفته است اما تحلیل گران می گویند اعدام شیخ نمر همزمان با جهادیهای تندروهشداری به ناراضیان داخل کشور است که ممکن است سراسر منطقه را دربر گیرد. دولت عربستان به نظر می رسد که در هفته گذشته افکار عمومی را برای این اقدام آماده می کرد.فدریک وهری، محقق موقوفه کارنگی می گوید: این اقدام عربستان نشان از روش سرسختانه ای است که رژیم در برابر مخالفان خود در پیش گرفته است.
 
این پژوهشگر تاکید کرد نسبت دادن خشونت به این روحانی شیعی بی مورد است زیرا وی هیچ وقت کسی را به اقدام مسلحانه دعوت نکرده است.
 
نیویورک تایمز در ادامه نوشت: گروهها و سازمان های حقوق بشری از این که شیخ نمر در زمان محاکمه به مشاوران حقوقی دسترسی نداشته انتقاد کرده و گفته اند اتهامات نسبت داده شده به این روحانی مبهم و گنگ بوده است.
 
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بر خلاف نطق های آتشین شیخ نمر، هوادارن و پیروان وی تاکید کرده اند که شیخ نمر هیچ وقت کسی را به اقدام خشونت آمیز تشویق نکرده است.
 
اهرام آن لاین مصر نوشت: در حالی که اعضا و وابستگاه القاعده به خطر دست داشتن در اقدامات مسلحانه بازداشت و محکوم شده اند اما شیخ نمر که همراه با آنها اعدام شد در سال ۲۰۱۲ و به دلایلی کاملا متفاوت بازداشت شد. تعداد اعدام ها در عربستان از ژانویه ۲۰۱۵ که شاه سلمان به تخت نشست، افزایش یافته است./B
 
 
 
 
 
کد مطلب: ۹۸۳۰۷  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۴  |  ساعت: ۰ : ۱۷

شناسه خبر : 14733

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 17 =