وحدت از از دیدگاه شیخ محمد غزالی عالم برجسته اهل سنّت   فردین محمدی کارشناس ارشد جامعه­ شناسی

شیخ محمد غزالی در سن ده سالگی کل قرآن مجید را حفظ کرد و در سال ۱۳۶۰ هـ . ق . در دانشگاه الازهر فارغ التحصیل شد ( در سن ۲۶ سالگی ) و اجازه تدریس در همین دانشگاه را نیز کسب نمود .
ایشان از داعیان مصلح جهان اسلام محسوب می شوند که بیش از ۵۰ سال از عمر گرانبهای خویش را در این مسیر سپری نمود و در این زمینه تألیفات گرانبهایی دارند

زمینه تاریخی شیخ محمد غزالی
شیخ محمد غزالی در سال ۱۳۳۴ هـ . ق . در روستای نکلاالعنب در استان بحیره کشور مصر  در یک خانواده اهل تسنّن به دنیا آمدند . پدر ایشان شیخ احمد السقا بود که معارف مسلک و پیرو راه طریقت بود و به امام محمد غزالی عشق می ورزید و به همین خاطر اسم فرزند خود را محمد غزالی نامید که اسم مرکبی است و نام خانوادگی ایشان السقا است .
شیخ محمد غزالی در سن ده سالگی کل قرآن مجید را حفظ کرد و در سال ۱۳۶۰ هـ . ق . در دانشگاه الازهر فارغ التحصیل شد ( در سن ۲۶ سالگی ) و اجازه تدریس در همین دانشگاه را نیز کسب نمود .
ایشان از داعیان مصلح جهان اسلام محسوب می شوند که بیش از ۵۰ سال از عمر گرانبهای خویش را در این مسیر سپری نمود و در این زمینه تألیفات گرانبهایی دارند از جمله :

 رکائز الایمان       
 خلق المسلم
 علل و ادویه                    
 حصاد الغرور
 الاسلام و الاوضاع الاقتصادیه   
 الاسلام و المناهج الاشتراکیه ( غزالی ، ۱۳۸۰ : ۷ )

دکتر محمد غزالی در اسفندماه ۱۳۷۴ هـ..ش. برابر با ۱۹۹۵ میلادی در کنفرانس اسلامی ریاض رحلت کرد و بنا به وصیت خود در قبرستان بقیع شریف دفن گردید
اندیشه شیخ محمد غزالی
دکتر محمد غزالی یکی از پرچمداران وحدت اسلامی در سده اخیر است . ایشان معتقدند که اسلام دین و وحدت است و در اوایل ظهور توانست بین تمامی قبایل عرب و عجم اتحاد برقرار کند ولی پس از آنکه تخم تفرقه پاشیده شد و جمعیت ها متفرق شدند ممالک اسلامی از هم جدا شدند .ایشان اعتقادی به مرزهای جغرافیایی ندارند و بسیار فراتر از آن فکر می کنند .از منظر ایشان هرجا مسلمانی زندگی می کند آنجا کشور بزرگ اسلامی است و دراین باره می گوید:
« وطن کوچک ما سرزمین نیل است که مورد توجه ماست ولی وطن بزرگتر ما سرزمینی است که عرب آن را دراختیار دارد و مورد علاقه ماست اما وطن عالی ما منطقه ای است که همه مسلمانان در اختیار دارند . »
شیخ غزالی معتقد است که یکی از نکات تأسف آور دنیای اسلام تفرقه است در حالیکه استکبار و حامیان زر و زور با اتحاد و یکپارچگی ، منابع کشورهای مسلمان را تاراج می کنند ، مسلمانان به علت اختلافات داخلی دوران گذشته در ساختن کشور واحد اسلامی ناتوانند . اروپای مسیحی ، پول واحد ، اقتصاد واحد و … ایجاد می کند ولی با کمال تأسف برخی از سران کشورهای اسلامی برای انتقام از کشورهای اسلامی دیگر با امریکا و اسرائیل و اروپا همکاری می کنند . و در ادامه می گوید : فرقه های مختلف و متخاصم مسیحی جنگ های دینی را که در خلال قرون میانی ایشان شعله ور بود یکباره به دور افکندند و مقرر داشتند که در برابر اسلام و مسلمین به صفی واحد درآیند و جبهه ای نیرومند تشکیل دهند و همین کار را نیز انجام دادند ولی مسلمین بر سر امور واهی همچنان دستخوش خصومت و اختلاف مانده اند بنابراین مسلمانان نیز بایستی به وحدت برسند.
 از نظر ایشان عوامل وحدت مسلمانان عبارت است از:

رشد فرهنگی و      علمی
عالمان دینی
مسئولین
عامه مردم

منابع
۱. السقاء ، محمد غزالی ، نقش قرآن در جهان معاصر ، محمد صدیق خالق پناه ، سنندج ، هه ژار ، ۱۳۸۰

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *