خانه / دینی / وحدت از از دیدگاه شیخ محمد غزالی عالم برجسته اهل سنّت   فردین محمدی کارشناس ارشد جامعه­ شناسی

وحدت از از دیدگاه شیخ محمد غزالی عالم برجسته اهل سنّت   فردین محمدی کارشناس ارشد جامعه­ شناسی

شیخ محمد غزالی در سن ده سالگی کل قرآن مجید را حفظ کرد و در سال ۱۳۶۰ هـ . ق . در دانشگاه الازهر فارغ التحصیل شد ( در سن ۲۶ سالگی ) و اجازه تدریس در همین دانشگاه را نیز کسب نمود .
ایشان از داعیان مصلح جهان اسلام محسوب می شوند که بیش از ۵۰ سال از عمر گرانبهای خویش را در این مسیر سپری نمود و در این زمینه تألیفات گرانبهایی دارند

زمینه تاریخی شیخ محمد غزالی
شیخ محمد غزالی در سال ۱۳۳۴ هـ . ق . در روستای نکلاالعنب در استان بحیره کشور مصر  در یک خانواده اهل تسنّن به دنیا آمدند . پدر ایشان شیخ احمد السقا بود که معارف مسلک و پیرو راه طریقت بود و به امام محمد غزالی عشق می ورزید و به همین خاطر اسم فرزند خود را محمد غزالی نامید که اسم مرکبی است و نام خانوادگی ایشان السقا است .
شیخ محمد غزالی در سن ده سالگی کل قرآن مجید را حفظ کرد و در سال ۱۳۶۰ هـ . ق . در دانشگاه الازهر فارغ التحصیل شد ( در سن ۲۶ سالگی ) و اجازه تدریس در همین دانشگاه را نیز کسب نمود .
ایشان از داعیان مصلح جهان اسلام محسوب می شوند که بیش از ۵۰ سال از عمر گرانبهای خویش را در این مسیر سپری نمود و در این زمینه تألیفات گرانبهایی دارند از جمله :

 رکائز الایمان       
 خلق المسلم
 علل و ادویه                    
 حصاد الغرور
 الاسلام و الاوضاع الاقتصادیه   
 الاسلام و المناهج الاشتراکیه ( غزالی ، ۱۳۸۰ : ۷ )

دکتر محمد غزالی در اسفندماه ۱۳۷۴ هـ..ش. برابر با ۱۹۹۵ میلادی در کنفرانس اسلامی ریاض رحلت کرد و بنا به وصیت خود در قبرستان بقیع شریف دفن گردید
اندیشه شیخ محمد غزالی
دکتر محمد غزالی یکی از پرچمداران وحدت اسلامی در سده اخیر است . ایشان معتقدند که اسلام دین و وحدت است و در اوایل ظهور توانست بین تمامی قبایل عرب و عجم اتحاد برقرار کند ولی پس از آنکه تخم تفرقه پاشیده شد و جمعیت ها متفرق شدند ممالک اسلامی از هم جدا شدند .ایشان اعتقادی به مرزهای جغرافیایی ندارند و بسیار فراتر از آن فکر می کنند .از منظر ایشان هرجا مسلمانی زندگی می کند آنجا کشور بزرگ اسلامی است و دراین باره می گوید:
« وطن کوچک ما سرزمین نیل است که مورد توجه ماست ولی وطن بزرگتر ما سرزمینی است که عرب آن را دراختیار دارد و مورد علاقه ماست اما وطن عالی ما منطقه ای است که همه مسلمانان در اختیار دارند . »
شیخ غزالی معتقد است که یکی از نکات تأسف آور دنیای اسلام تفرقه است در حالیکه استکبار و حامیان زر و زور با اتحاد و یکپارچگی ، منابع کشورهای مسلمان را تاراج می کنند ، مسلمانان به علت اختلافات داخلی دوران گذشته در ساختن کشور واحد اسلامی ناتوانند . اروپای مسیحی ، پول واحد ، اقتصاد واحد و … ایجاد می کند ولی با کمال تأسف برخی از سران کشورهای اسلامی برای انتقام از کشورهای اسلامی دیگر با امریکا و اسرائیل و اروپا همکاری می کنند . و در ادامه می گوید : فرقه های مختلف و متخاصم مسیحی جنگ های دینی را که در خلال قرون میانی ایشان شعله ور بود یکباره به دور افکندند و مقرر داشتند که در برابر اسلام و مسلمین به صفی واحد درآیند و جبهه ای نیرومند تشکیل دهند و همین کار را نیز انجام دادند ولی مسلمین بر سر امور واهی همچنان دستخوش خصومت و اختلاف مانده اند بنابراین مسلمانان نیز بایستی به وحدت برسند.
 از نظر ایشان عوامل وحدت مسلمانان عبارت است از:

رشد فرهنگی و      علمی
عالمان دینی
مسئولین
عامه مردم

منابع
۱. السقاء ، محمد غزالی ، نقش قرآن در جهان معاصر ، محمد صدیق خالق پناه ، سنندج ، هه ژار ، ۱۳۸۰

شناسه خبر : 6011

این خبر رو هم ببینید

مجموعه بیانات رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت هفته وحدت از سال ۱۳۶۹ تا کنون

گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز هفته وحدت از سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 1 =