خانه / اجتماعی / ورود اولین محموله نفت خام سنگین اقلیم کُردستان به بازار جهانی

ورود اولین محموله نفت خام سنگین اقلیم کُردستان به بازار جهانی

شاهوخبر: کردستان عراق در تلاش برای کنترل بیشتر بر بخش پر سود نفتی خود از دولت مرکزی بغداد، اقدام به صادرات نفت خام سنگین به بازارهای جهانی کرده است.

 
 
شاهوخبر: کردستان عراق در تلاش برای کنترل بیشتر بر بخش پر سود نفتی خود از دولت مرکزی بغداد، اقدام به صادرات نفت خام سنگین به بازارهای جهانی کرده است.
 
 
به گزارش شاهوخبر،کُردتودی به نقل از رویترز نوشت، منابع تجاری و صنعتی اعلام کردند، کردستان عراق در حرکتی رو به جلو در تلاش برای کنترل بیشتر بر بخش پر سود نفتی خود از دولت مرکزی بغداد، اقدام به صادرات نفت خام سنگین به بازارهای جهانی کرده است. فروش نفت خام میدان نفتی شیخان از طریق حمل با کامیون به ترکیه صورت گرفته و از آنجا به تانکر انتظار انتقال یافته است. این اقدام تنها به فاصله چند روز از صادرات برنامه ریزی شده نفت سبک میدان طاق طاق از طریق خط لوله جدید صورت گرفته است. دولت منطقه‌ای کردستان از سال ۲۰۱۲ با فروش میعانات نفتی بسیار سبک تولیدی میدان طاق از سوی شرکت انگلیسی جنل، اقدام به شروع صادرات نفت خود به طور مستقل از بغداد کرده است.این صادرات خشم بغداد را برانگیخته است. منابع تجاری آشنا با این موضوع گفته‌اند: شرکت بازرگانی پاور ترنس به عنوان واسطه از سوی حکومت اقلیم کردستان برای صادرات نفتی مورد استفاده قرار گرفته و محموله ۳۰ هزار تنی میدان شیخان را در فاصله زمانی ۱۰-۶ ژانویه فروخته است.جزئیات خریدار نهایی مشخص نشده است. میدان نفتی شیخان توسط شرکت گلف کی استون اداره می‌شود. تولید تجاری از این میدان در جولای سال ۲۰۱۳ با ظرفیت اولیه ۱۰ هزار بشکه در روزآغاز شده و انتظار می‌رود، تا اوایل سال ۲۰۱۴ به ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

شناسه خبر : 9903

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هفت =