ورود اولین محموله نفت خام سنگین اقلیم کُردستان به بازار جهانی

شاهوخبر: کردستان عراق در تلاش برای کنترل بیشتر بر بخش پر سود نفتی خود از دولت مرکزی بغداد، اقدام به صادرات نفت خام سنگین به بازارهای جهانی کرده است.

 
 
شاهوخبر: کردستان عراق در تلاش برای کنترل بیشتر بر بخش پر سود نفتی خود از دولت مرکزی بغداد، اقدام به صادرات نفت خام سنگین به بازارهای جهانی کرده است.
 
 
به گزارش شاهوخبر،کُردتودی به نقل از رویترز نوشت، منابع تجاری و صنعتی اعلام کردند، کردستان عراق در حرکتی رو به جلو در تلاش برای کنترل بیشتر بر بخش پر سود نفتی خود از دولت مرکزی بغداد، اقدام به صادرات نفت خام سنگین به بازارهای جهانی کرده است. فروش نفت خام میدان نفتی شیخان از طریق حمل با کامیون به ترکیه صورت گرفته و از آنجا به تانکر انتظار انتقال یافته است. این اقدام تنها به فاصله چند روز از صادرات برنامه ریزی شده نفت سبک میدان طاق طاق از طریق خط لوله جدید صورت گرفته است. دولت منطقه‌ای کردستان از سال 2012 با فروش میعانات نفتی بسیار سبک تولیدی میدان طاق از سوی شرکت انگلیسی جنل، اقدام به شروع صادرات نفت خود به طور مستقل از بغداد کرده است.این صادرات خشم بغداد را برانگیخته است. منابع تجاری آشنا با این موضوع گفته‌اند: شرکت بازرگانی پاور ترنس به عنوان واسطه از سوی حکومت اقلیم کردستان برای صادرات نفتی مورد استفاده قرار گرفته و محموله 30 هزار تنی میدان شیخان را در فاصله زمانی 10-6 ژانویه فروخته است.جزئیات خریدار نهایی مشخص نشده است. میدان نفتی شیخان توسط شرکت گلف کی استون اداره می‌شود. تولید تجاری از این میدان در جولای سال 2013 با ظرفیت اولیه 10 هزار بشکه در روزآغاز شده و انتظار می‌رود، تا اوایل سال 2014 به 40 هزار بشکه در روز افزایش یابد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *