وزارت نفت عراق: اربیل به اسرائیل نفت فروخته است

وزارت نفت عراق ضمن اشاره‌ به‌ اینکه به علت سیاست های نفتی اتخاذ شده از سوی اقلیم کردستان خسارتی 6 میلیارد دلاری به اقتصاد این کشور وارد شده‌ است، اربیل را متهم به‌ فروش نفت به ‌اسرائیل کرد

وزارت نفت عراق ضمن اشاره‌ به‌ اینکه به علت سیاست های نفتی اتخاذ شده از سوی اقلیم کردستان خسارتی 6 میلیارد دلاری به اقتصاد این کشور وارد شده‌ است، اربیل را متهم به‌ فروش نفت به ‌اسرائیل کرد.
 به گزارش خبرگزاری کردپرس به نقل از سومریه نیوز، وزارت نفت عراق در بیانیه خود نوشت: خسارات اقتصادی وارده به عراق به علت عدم ارسال درآمدهای حاصل از نفت فروخته شده توسط اقلیم کردستان تا 31 ماه گذشته میلادی 6 میلیارد و 288 میلیون دلار است.
وزارت نفت عراق اشاره کرده است که توجیهات ارائه شده از سوی دولت اقلیم کردستان عراق برای صادرات نفت غیرمنطقی و بدور از واقعیت است.
همچنین پیش‌بینی کرده‌ که تا پایان امسال میلادی خسارات وارده به عراق به‌ دلیل سیاست های نفتی اقلیم به 8 میلیارد و 400 میلیون دلار برسد.
وزارت نفت عراق تصریح کرده علیرغم اینکه دولت اقلیم کردستان عراق سهم 17 درصدی خود از بودجه سالانه‌ کشور را دریافت کرده است، اما فعالیت‌های نفتی خود در سال های 2010، 2011، 2012 و 2013 را آشکار نکرده و درآمدهای حاصل از آن را به حساب دولت مرکزی عراق نیز واریز نکرده و به همین علت دولت مرکزی متحمل 119 میلیارد و 70 میلیون دلار خسارت شده است.
همچنین با اشاره‌ به‌ اینکه‌ دولت اقلیم کردستان حاضر نیست در مورد سرنوشت درآمدهای حاصل از فروش نفت خود در این سالها شفاف سازی کند افزود: توجیهات مسئولین دولت اقلیم کردستان برای صدور و فروش نفت به بازارهای جهانی از راه‌های غیرقانونی و غیرمشروع غیرمنطقی و بدور از واقع است و عدم پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان با هدف ایجاد تشویش در اذهان شهروندان صورت می‌گیرد.
وزارت نفت عراق از دولت ترکیه‌ درخواست کرده‌ تا ضمن احترام به حاکمیت و ثروت ملی عراق به توافقنامه منعقده سال 2010 در حوزه صدور نفت به بندر جیحان ترکیه پایبند باشد. همچنین در این بیانیه وزارت نفت عراق از فروش نفت از سوی دولت اقلیم کردستان عراق به اسرائیل ابراز تعجب کرد.
در این بیانیه تأکید شده که همه تلاش‌هایشان را برای حفاظت از ثروت ملی عراق و فعالیت در راستای توسعه و محافظت از آن به کار می بندند و «حق دولت مرکزی عراق است که با جریانهایی در صدور نفت اقلیم کردستان به طور غیرقانونی و بدون جلب رضایت دولت مرکزی دست دارند، برخورد کند.»
 
کد مطلب: 64219  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۱۸  |  ساعت: ۱۸ : ۱

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *