وزیران ۱+۵ و ایران فعلاً موفقیتی نداشته اند/ وزیران اروپایی وین را ترک کردند اما کری ماند

خبرگزاری فرانسه نوشت در حالیکه هفت روز به ضرب الاجل حصول توافق هسته ای جامع با ایران باقی مانده است، وزرای خارجه کشورهای غربی ظاهرا در ماموریت شتاب بخشیدن به گفتگوهای هسته ای با ایران ناموفق بودند

زمان انتشار خبر: دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳ – ۰۹:۳۰
خبرگزاری فرانسه نوشت در حالیکه هفت روز به ضرب الاجل حصول توافق هسته ای جامع با ایران باقی مانده است، وزرای خارجه کشورهای غربی ظاهرا در ماموریت شتاب بخشیدن به گفتگوهای هسته ای با ایران ناموفق بودند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبراز وین ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به خبرنگاران گفت: یک سری پیشرفت های مهم حاصل شده است اما باعث حل هیچ مشکلی نشده است. وزیران خارجه اروپایی اواخر روز یکشنبه وین را ترک کردند و گفتند، هیچ پیشرفتی حاصل نشده است . البته جان کری برای مذاکرات بیشتر با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در وین مانده است.
روسیه و چین به اعزام مقامات رده پایین خود به وین بسنده کردند و لی بائودونگ معاون وزیر خارجه چین از هر دو طرف خواست که انعطاف داشته باشند. ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس گفت: هیچ پیشرفت قاطعی حاصل نشده و اختلافات زیادی درباره مسئله کلیدی غنی سازی اورانیوم وجود دارد .
در صورتیکه هیچ توافقی تا یکشنبه آینده و زمان اتمام دوره شش ماهه توافق موقت حاصل نشود، طرفین میتوانند درباره تمدید این توافق و ادامه دادن به گفتگوها تصمیم گیری کنند .
فابیوس وزیر خارجه فرانسه
لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفت: اگر توافقی حاصل نشود، ما یا گفتگوها را تمدید می‌کنیم و یا مجبوریم که اعلام کنیم متاسفانه چشم اندازی برای توافق وجود ندارد. اما تمدید مذاکرات تنها در صورتی ممکن است که هر دو طرف موافق آن باشند و به ویژه آمریکا مخالف این اقدام است مگر اینکه ابتدا تهران بر سر مسائل مهمی سازش کند .
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه گفت: موضع ما درباره غنی سازی مشخص و منطقی است. برنامه غنی سازی با توجه به نیازهای واقعی کشور یعنی نیاز به سوخت رآکتور ترسیم شده است . عراقچی پیشتر هم  تاکید کرده بود اگر قدرتهای جهان روی خواسته های بیش از حد خود پافشاری کنند، ایران آماده خروج از مذاکرات است .
 
دنبال روشهای نوگرایانه برای حل معضلات باقیمانده هستیم
وزیر امورخارجه کشورمان پس از پایان دیدارهای خود با وزرای خارجه 1+5  گفت : در همه این ملاقات ها تلاش کردیم تا با استفاده از فرصت حضور وزرا  در وین روش های قابل توجه و روش های نوگرایانه ای را برای حل معضلاتی باقی مانده و نیز برای رفع موانع پیدا کنیم.
مذاکره دوجانبه ظریف و جان کری
 محمد جواد ظریف پس از پایان دیدارهای خود با وزرای خارجه1+5 در جمع خبرنگاران در مقابل هتل کوبورگ وین گفت: بنده در پنج و نیم ساعت گذشته با همه اعضای 1+5 ملاقات کردم ، البته با اروپاییان یکبار در قالب گروه سه کشور اروپایی و یک بار به تنهایی و همینطور با وزرای روسیه و چین و نیز یک دیدار طولانی با وزیر خارجه آمریکا داشتم .
 وزیرخارجه کشورمان افزود: در همه این ملاقات ها تلاش کردیم تا با استفاده از فرصت حضور وزرا در وین روش های قابل توجه و روش های نوگرایانه ای را برای حل معضلاتی باقی مانده و نیز برای رفع موانع پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه هدفی که ما در برنامه مشترک اقدام ژنو تعیین کرده ایم کاملا مشخص است افزود: هدف این است که برنامه هسته ای ایران ادامه پیدا کند و نگرانی ها درمورد هرگونه احتمال سوء استفاده از این برنامه رفع شود که هدف ما هم این است.
ظریف اضافه کرد: اینکه راجع به مواردی بصورت یکجانبه پیش بینی هایی شود و یا حد و مرزهایی تعیین شود حتما به آن کار کمکی نمی کند و ما امروز تلاش کردیم که راههای جدیدی را بررسی کنیم.
وی با بیان اینکه هنوز به توافقی نرسیده ایم اما بحث های خیلی خوبی شده است افزود: من احساس کردم که همه طرف ها با علاقه و با تلاش برای اینکه اگر امکانی وجود داشته باشد تا راهی پیدا شود، در جلسه حاضر شدند و امیدواریم که این جو با جدیت ادامه پیدا کند و قرار است مذاکرات ادامه داشته باشد.
وزیرامورخارجه کشورمان ادامه داد: همانطور که قبلا هم گفته بودیم حضور وزرا در وین بخشی از کار است و پایان کار نیست .
ظریف افزود: ممکن است از صبح فردا آقای کری باشد و گفتگوهایی را با وی ادامه دهیم اما سایر هیات ها در همان سطحی یعنی در سطح مدیران سیاسی که حضور داشتند و نیز بنده و خانم اشتون مذاکرات را ادامه خواهیم داد .
وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: یک هفته کار بسیار سنگین در مقابل ماست و من اعتقاد دارم که اگر همه با تمام توانشان بجای تعیین در واقع خطوط قرمز تلاش کنند و با هم فکرکنند به نتیجه برسند.
ظریف افزود: بحث درباره همه موضوعات ادامه دارد و درحال بحث درخصوص همه موضوعات هستیم و تلاش می کنیم راهی پیدا کنیم.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *