خانه / سیاسی / وزیر خارجه آمریکا به لندن می‌رود؛ بانکداران انگلیس در انتظار مجوز کری برای رابطه با ایران

وزیر خارجه آمریکا به لندن می‌رود؛ بانکداران انگلیس در انتظار مجوز کری برای رابطه با ایران

وزارت خزانه داری و بانک های انگلیس در پی آن هستند که در سفر وزیر امور خارجه آمریکا به لندن جلسه ای را در خصوص شفاف سازی واشنگتن در خصوص معامله و ارتباطات پولی با ایران برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی تلگراف، سفر سه روزه «جان کری» به انگلیس از امروز سه شنبه آغاز می شود و نظر به آنکه بانک های اروپایی همچنان نگران واکنش آمریکا به ارتباطات آنها با ایران هستند، بانک های انگلیسی قصد دارند تا در این رابطه جلسه ای را با وزیر امور خارجه ایالات متحده برگزار کنند.
در همین رابطه دیگر رسانه های انگلیس اعلام کردند انجمن بانکداران انگلیس برای رفع نگرانی از جریمه و دادگاهی بانکها در صورت تراکنش های مالی با ایران، برنامه دیدار با جان کری وزیر خارجه امریکا را در زمان حضور در لندن تدارک دیده و از بانکها خواسته است نمایندگان خود را برای حضور در این نشست معرفی کنند.
بانکهای بزرگ در انگلیس به عنوان یکی از اصلی ترین کانونهای عرضه خدمات مالی درجهان با وجود اجرای برجام و توصیه دولت برای برقراری روابط بانکی هنوز از بیم جریمه از برقراری رابطه کارگزاری با ایران خود داری می کنند.
این وضعیت در حالی است که چندی قبل مقامات ارشد آمریکا از جمله شخص «باراک اوباما» رئیس جمهور ایالات متحده، مدعی شده بودند بانک ها می توانند بدون هیچگونه نگرانی اقدام به مبادالات مالی با ایران کنند.
وزیر امور خارجه آمریکا نیز که در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری با همتای ایرانی خود دیدار داشت گفته بود که واشنگتن مخالفتی با ارتباط بانک های خارجی با تهران ندارد و آمریکا در برابر قراردادهای خارجی با ایران که بر اساس برجام انجام شده باشند نخواهد ایستاد.
کری که این اظهارات را از روی یک متن از پیش آماده شده بیان می کرد در ادامه گفت: آمریکا مخالفتی با تجارت هایی که از زمان اجرای برجام ایران مجاز به انجام آنها شده نداشته و در آینده نیز مخالفتی با آنها نخواهد داشت.
هر چند آمریکا مدعی است که مخالفتی با اراتباط بانک های خارجی با ایران ندارد اما با این وجود هنوز بانک های ایالات متحده اجازه ارتباط با ایران را ندارند و بانک های دیگر کشورهای غربی نیز از واکنش احتمالی آمریکا در مورد ارتباط با ایران بیمناک هستند.

شناسهٔ خبر: ۳۶۵۴۷۲۸ – سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۱۰:۰۷
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13311

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 9 =