خانه / سیاسی /   وزیر کشور: استان کردستان و کرمانشاه می‌توانند در عراق نقش فراملی ایفا کنند

  وزیر کشور: استان کردستان و کرمانشاه می‌توانند در عراق نقش فراملی ایفا کنند

تهران – عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور با بیان اینکه استان‌ها باید دارای هویت باشند، استان‌ها را به عنوان مناطق دارای هویت تعریف کرد و گفت: مناطق ما باید دارای هویت هر چه بهتر باشد. البته امروز این مناطق در هویت نیستند در صورتی که می‌توانند نقش ملی و یا حتی فراملی ایفا کنند.
 

 
 به گزارش کردپرس به نقل از تسنیم؛ عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور امروز در گردهمایی مشترک معاونان برنامه‌ریزی و اشتغال و مدیران کل دفاتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری‌های سراسر کشور با بیان اینکه استان‌ها باید دارای هویت باشند، استان‌ها را به عنوان مناطق دارای هویت تعریف کرد و گفت: مناطق ما باید دارای هویت هر چه بهتر باشد. البته امروز این مناطق در هویت نیستند در صورتی که می‌توانند نقش ملی و یا حتی فراملی ایفا کنند.
وی افزود: آیا کردستان و یا کرمانشاه نمی‌تواند در عراق نقش فراملی ایفا کند؟ و آیا اردبیل نمی‌تواند در آذربایجان نقش فراملی خود را ایفا کند؟
 
رحمانی فضلی تصریح کرد: در بعضی از مناطق مجبوریم هزاران نیرو برای تامین امنیت بگذاریم، اما این شیوه دیگر جواب نمی‌دهد. بنابراین باید به دنبال امنیت پایدار باشیم.
وزیر کشور معاونان اقتصادی استانداری‌ها را مغز متفکر در برنامه‌ریزی استان‌ها برشمرد و خطاب به آنها، گفت: شما می‌توانید شان خود را در حد کارپرداز تعریف کنید و در نگاه دیگر می‌توانید به عنوان برنامه‌ریز‌، استراتژیست، هویت‌یاب و پیش‌برنده در حوزه توسعه‌ای شناخته شوید. به اعتقاد بنده باید از این منظر به استان‌ها نگاه کنید و بدانید ما در هیچ استانی با مشکل منابع روبرو نیستیم بلکه عقب افتادگی تاریخی داریم و باید این عقب افتادگی‌ها را در اولویت قرار دهیم.
رحمانی‌فضلی خطاب به معاونان اقتصادی استانداری‌های سراسر کشور توصیه کرد تا سیاست‌های کلی آمایش سرزمین را حتما بخوانند و آن را جزء سیاست‌های راهبردی خود قرار دهند.
وی با بیان اینکه شما باید ذهن خود را ۲۴ ساعته در قبال دغدغه‌های استان‌هایتان قرار دهید، افزود: باید این دغدغه‌ها را با نگاه علمی و تئوری ساماندهی کنیم و بدانیم بدون مدل ذهنی نمی‌توانیم استان را اداره کنیم.
وزیر کشور افزود: شما باید بدانید که می‌خواهید به کجا برسید. باید ذهن‌تان مدام مشغول باشد و این سوال‌ها را مطرح کنید که آیا می‌خواهید نگاهی سیستمی، ساختاری و نوسازی و نوآوری داشته باشید؟
 
مشکل تجهیز منابع داریم
رحمانی‌فضلی با بیان اینکه ما مشکل منابع در کشور نداریم بلکه مشکل تجهیز منابع داریم، افزود: شما باید از دولت بخواهید تا تسهیلات و سود را در اختیارتان قرار دهد. باید به دولت پیشنهاد بدهید. یک روز جمعه بنشینید و ببینید در طول هفته چه کارهایی را انجام داده‌اید. برخی از کارها را معاونان شما هم می‌توانند انجام دهند. از این‌رو شما باید به فکر پروژه، طرح و فعالیت‌های اقتصادی باشید و برایتان این مهم باشد که پروژه و طرح بنویسید و به دنبال خلاقیت و نوآوری باشید. اگر ما به دنبال شیوه‌های جدید نباشیم نمی‌توانیم رقابت کنیم و با هم تعارف نداریم.
وی تصریح کرد: مثلا می‌گویند بچه‌های ما خوب بازی کردند، اما ۶ گل خوردند. خوب بازی کردن منجر به ۶ گل نمی‌شود.
وزیر کشور افزود: اگر این کارها را نکنیم و خلاقیت و نوآوری نداشته باشیم در جهان کنونی رقابت‌پذیری صفر خواهد شد.
 
در کدام بازار کشورها وارد شدیم؟
رحمانی‌فضلی با طرح این پرسش که ما در کدام بازار کشورها وارد شدیم؟ اظهار داشت: چقدر بازار عراق دست ماست؟ و یا چقدر بازار افغانستان در دست ما است؟ ما نمی‌خواهیم با آمریکا و یا اروپا رقابت کنیم و می‌گوییم در افغانستان رقابت کنیم.
وی از معاونان اقتصادی استانداری‌های سراسر کشور خواست تا کاملا علمی و مطالعه شده و با تکیه بر منابع داخلی فعالیت کنند ضمن اینکه باید خود را حاکمان استان‌ها بدانند و از حاشیه‌ها بگذرند و فقط دنبال طرح، برنامه و نوآوری باشند.
وزیر کشور اضافه کرد: در آن صورت ما می‌توانیم به ایران متوازن و متعادل برسیم.
رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور و معاون اول به استان‌ها سفر می‌کنند، اظهار داشت: نباید در این سفرها فقط یک حرف شنیده شود و نباید بودجه استانی هم مثل گوشت قربانی شود. من از ستاد ورزات کشور و آقای فروزان که متولی این کار است می‌خواهم به صورت جدی فعالیت کنند.
وی خلاقیت و نوآوری در کارها را بسیار مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد:‌ در زمینه ترافیک تهران جلساتی قبل از انقلاب برگزار شد صورت آن جلسات را دیدم و حرف‌هایی که آن زمان مطرح می‌شد با طرح‌های کنونی یکی است و ۱۰۰ سال قبل روزنامه‌ها همین مطالب را می‌نوشتند.
وزیر کشور از معاونان اقتصادی استانداران سراسر کشور خواست تا نخبگان و اهالی تجربه را جمع کنند چرا که ما خود را خدمتگزاران دستگاه‌های اجرایی می‌دانیم و از دیگران می‌خواهیم برای هماهنگی و خدمت به اینجا بیایند تا کارها به خوبی به پیش برود.
رحمانی فضلی گفت: من از شما می‌خواهم بودجه سال ۹۳ را ملکه ذهن خود کنید و از آن بهره‌برداری مناسب ببرید.
وزیر کشور به امنیت و توسعه پایدار پرداخت و گفت: در بعضی از مناطق مجبوریم هزاران نیرو برای تامین امنیت بگذاریم، اما این شیوه دیگر جواب نمی‌دهد. بنابراین باید به دنبال امنیت پایدار باشیم.
وی در پایان سخنانش تاکید کرد: اداره کشور که برگرفته از ۷۵ میلیون جمعیت است با منابعی که در اختیار داریم کاری سهل است. فقط همت والا می‌خواهد.
 
 

شناسه خبر : 19337

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − دو =