خانه / سیاسی / وعده ی داوداوغلو برای دفاع از کردها در کوبانی

وعده ی داوداوغلو برای دفاع از کردها در کوبانی

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد، برای جلوگیری از سقوط کوبانی، آن چه که در توان کشورش باشد انجام خواهد داد

به گزارش خبرگزاری کردپرس، در حالی که نیروهای داعش از سه سمت جنوب، شرق و غرب در حال نزدیک شدن به کوبانی هستند، سران پ.ک.ک به ترکیه هشدار داده و اعلام کرده اند که در صورت سقوط کوبانی، مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک پایان پیدا می کند.
در همین حال احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه دیشب در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد:«بحران سوریه تاکنون جان ۲۵۰ هزار نفر را گرفته و ۴ میلیون نفر را مجبور به ترک شهر و کشور خود کرده است. در چنین شرایطی ما لازم دانستیم از مجلس ملی ترکیه درخواست کنیم که در صورت لزوم نیروهای ما به عراق و سوریه اعزام شوند. بی تعارف بگویم ویرگول به ویرگول متن درخواست مجوز را شخصا نوشتم و منافع ملی و امنیت ملی کشورم را مدنظر داشتم. از چندین روز پیش مداوماً می گویند که ترکیه باید از کردهای کوبانی حمایت کند. خوب… ما یک دولت حقوق محور هستیم. بدون قانون و مجوز که نمی توانیم کاری کنیم. به همین خاطر درخواست مجوز را مطرح کردیم و من در ملاقات با دمیرتاش هم اعلام کردم که لازم است در مجلس، به درخواست ما پاسخ مثبت بدهند. ما پیش تر هم آشکارا از حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) خواستیم که همراه با ارتش آزاد سوریه و سایر نیروها، خط شمال سوریه را با هم و در چهارچوب یک توافق دفاعی حفظ کنند اما آنان این درخواست ما را نپذیرفتند».
داوداوغلو در ادامه افزود:«ما نمی خواهیم کوبانی سقوط کند. آغوش خود را بر روی کردهای این منطقه باز کرده ایم و برای جلوگیری از سثوط این شهر، هر آن چه از دستمان بربیاید انجام می دهیم».
گفتنی است برخی از رسانه های ترکی و کُردی این بخش از سخنان داوداوغلو را به شکل قاطعانه ی «هر چه لازم باشد انجام می دهیم»، منعکس کردند اما اصل سخن داوداوغلو حاوی چنین وعده ی آشکار و قاطعانه ای نیست.
 
 
کد مطلب: ۷۱۰۳۸  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۱۱  |  ساعت: ۱۱ : ۴۱

شناسه خبر : 17533

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 15 =