خانه / اجتماعی / وقتی شهرداری بیجار در خواب زمستانی فرو می‌رود

وقتی شهرداری بیجار در خواب زمستانی فرو می‌رود

به نظر می‌رسد شهرداری بیجار، خواب زمستانه خود را قبل از فرا رسیدن موعد آن آغاز کرده است و در این راه هیچ توجهی به گلایه و خواسته‌های پیرامون خود نیز ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از بیجار، به اعتقاد کارشناسان و اهالی فن، شهر یک موجود زنده است که باید به شکلی دقیق و مناسب و با وسواس به آن رسیدگی کرد.
 
امروزه شهرها به عنوان مکان زندگانی جمعیت زیادی از مردم نیازمند امکاناتی هستند که بدون آنها پیگیری امورات روزمره شهروندان دچار اختلال می‌شود و به همین دلیل متولیان شهرها می‌کوشند با فراهم کردن این اصول ابتدایی، چرخه حیات در شهر آسان‌تر به گردش درآید.
 
اما گاه برخی از بدیهیات در شهرها که به عنوان نیاز و ضرورت اولیه شناخته می‌شوند، مورد غفلت و فراموشی قرار می‌گیرند و همین مسئله موجب می‌شود تا در روند زندگی عادی مردم اختلال به وجود بیاید.
 
نمونه عینی این ماجرا را می‌توان در شهر بیجار از توابع استان کردستان مشاهده کرد. جایی که برخی از چالش‌ها را که می‌توان با اقداماتی ساده حل و به سرانجام رساند، به گره‌های کور مبدل می‌شوند.
 
بلوار امام خمینی شهر بیجار از جمله نقاط پرتردد این شهر است که سنگ‌فرش‌های آن از وضعیت بسیار نامناسب برخوردار هستند و همین عامل موجب ایجاد دردسرهایی برای شهروندان می‌شود.
 
به‌ویژه آنکه با فرارسیدن فصل سرما و بارش و جمع شدن آب باران در زیر این سنگفرش‌های شکسته، عبور شهروندان از روی آنها موجب پاشیدن آب و در نتیجه گل‌آلود شدن آنها می‌شود.
 
مسلم است که در این گونه مواقع، شهرداری باید بسیار سریع‌تر از دیگران به این مهم پی برده و در صدد رفع نواقص و مرمت سنگفرش‌ها برآید، اما…
 
اما متأسفانه شهرداری بیجار در اقدامی که به نظر بیشتر جنبه نمایشی و تبلیغاتی دارد به جای اینکه این بلوار را سامانی دهد به سراغ شهربازی رفته و اقدام به سنگ‌فرش کردن این مکان کرده است.
 
اینجا است که ضرب‌المثل قدیمی “چراغی که به خانه روا است، به مسجد حرام است” به اذهان خطور می‌کند و شهروندان با مصادیق عینی این مثل مواجه می‌شوند.
 
شکی نیست که سنگ‌فرش نمودن شهربازی بیجار خود اقدامی شایسته است، اما در حالی که معضل اصلی جای دیگری بوده، این‌ گونه اقدامات با چه منطقی قابل توجیه است؟
 
به نظر می‌رسد شهرداری بیجار، خواب زمستانه خود را قبل از فرا رسیدن موعد آن آغاز کرده است و در این راه هیچ توجهی به گلایه و خواسته‌های پیرامون خود نیز ندارد.
 
نه تنها مشکلات سنگ‌فرش‌های برخی نقاط شهر بیجار از جمله بلوار امام خمینی از معضلات و مشکلات عدیده این شهر است، کمبود روشنایی نیز از جمله مشکلاتی بوده که کماکان طی گذشت سال‌های متمادی همچنان به قوت خود باقی است.
 
با تاریک شدن هوا و فرا رسیدن شب با وجود چاله‌های عظیم و تق و لق بودن سنگ‌فرش‌های برخی نقاط بیجار و کمبود روشنایی نیز شب هنگام خطرات فراوانی را پیش روی شهروندان قرار خواهد داد که این مهم نیز همت اداره برق این شهرستان را می‌طلبد.
 
تابستان بهترین فرصت برای رفع مشکلاتی از این دست است که متأسفانه شهرداری بیجار تنها به آسفالت کردن پیاده‌روها و برخی نقاط شهر بیجار بسنده کرد و از مکان‌های پرتردد غافل مانده است.
 
جای تقدیر است که بعد از سال‌ها شهرداری همت گمارده و پیاده‌روها را به جای سنگ‌فرش آسفالت کرد و احتمالا زیباسازی شهر را در این راستا در نظر نگرفته است.
 
باید گفت حقوق شهروندی مردمان دیار بیجار در این چاله‌ها سال‌هاست گم شده و پیگیری‌های آنها راه به جایی نبرده است.
 
امید است شهرداری بیجار این بار از خواب زمستانی بیدار شده و قبل از بارش برف و برودت هوا حداقل معضل سنگ‌فرش‌های تخریب شده نقاط مختلف و پرتردد را ترمیم نماید.
 
=================
 
یادداشت از : شهربانو مرادی

شناسه خبر : 8315

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =