خانه / سیاسی / وین از امروز میزبان دور نهایی مذاکرات هسته ای

وین از امروز میزبان دور نهایی مذاکرات هسته ای

دور نهایی مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک امروز در وین آغاز می شود . محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در صدر تیم مذاکره کننده هسته ای بامداد امروز عازم وین پایتخت اتریش شد

زمان انتشار خبر: سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ – ۰۸:۴۳
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در آستانه مذاکرات نهایی هسته ای گفتگو های دیپلماتیک نیز ادامه دارد. رسانه های خارجی هم گمانه زنی های مختلفی درباره نتایج احتمالی مذاکرات مطرح کرده اند.
این دور از مذاکرات، حساس ترین و مهمترین مرحله مذاکرات جامع است به گونه ای که سرنوشت ۹ دور مذاکرات رسمی در وین، نیویورک و مسقط را رقم می زند.
 
مذاکرات وین پیش از مهلت سوم آذر برگزار می شود، مهلتی که طرفین گفتگوها برای رسیدن به توافق نهایی در نظر گرفته اند .امروز و در نخستین روز مذاکرات هسته ای ،  آقای ظریف وزیر امورخارجه و کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه پنج بعلاوه یک در ناهاری کاری رایزنی می کنند.
 
میزان غنی سازی و لغو کامل تحریم ها  دو موضوع اصلی است که طرفین گفتگو ها پس از ۹ دور مذاکره هنوز بر سر آن به توافق نرسیده اند . جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است  شرط رسیدن به هر توافقی لغو  تمام تحریم های اعمال شده آمریکا ،  اتحادیه اروپا و شورای امنیت است. درآستانه مذاکرات نهایی هسته ای گفتگوهای دیپلماتیک نیز ادامه دارد. وزیر امور خارجه آمریکا امروز به لندن می رود .
 
قرار است در این سفر با فیلیپ هاموند همتای انگلیسی خود دیدار کند . موضوع ایران یکی از محورهای اصلی این گفتگوها خواهد بود. وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفر به لندن ، مذاکرات هسته ای وین را حیاتی خواند و گفت: این مذاکرات وارد مرحله کلیدی شده است.  یک مقام رسمی آمریکا هم گفته است :جان کری پس از دیدار با فیلیپ هاموند با یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان  در لندن دیدار می کند.
 
یوسف بن علوی یکشنبه در سفری از پیش تعیین نشده به تهران، با دکتر ظریف همتای ایرانی و دکتر روحانی رئیس جمهور دیدار کرد . دور نهایی مذاکرات هسته ای امروز درحالی در وین آغاز می شود که رسانه های خارجی به گمانه زنی های مختلفی درباره نتایج احتمالی مذاکرات پرداخته اند. برخی از بی نتیجه ماندن مذاکرات ، برخی تمدید مذاکرات و برخی  دیگر هم از توافقی موقت سخن می گویند. دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در استرالیا با تکرار این ادعا که مسیر فعالیت های هسته ای ایران نظامی بوده است ، گفت : هرگونه توافق با ایران باید مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود. اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان  هم که به تل آویو رفته بود ، با تکرار همین ادعا به نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اطمینان داد غربی ها توافقنامه ای که منافع اسرائیل را تامین نکند ، با ایران امضا نخواهند کرد.

شناسه خبر : 17097

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =