پارک علم و فناوري موتور محركه اقتصاد دانش محور/حمایت از ایده های نو و خلاقانه در راستای تجاری سازی آنها ضروریست  

مدیر موسسات پارک علم و فناوری استان کردستان، با اشاره به اینکه پارک علم و فناوري موتور محركه اقتصاد دانش محور است، گفت: پارک علم و فناوری با حمایت از ایده های نو و خلاقانه در راستای تجاری سازی آنها گام بر می دارد.
 

 
یاور صلاحی با اشاره به اینکه پارك علم و فناوري سازماني دولتي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است، اظهار کرد: این سازمان با هدف افزايش ثروت در جامعه توسط متخصصان حرفه‌اي مديريت مي‌شود.
وی با بیان اینکه اين سازمان جريان دانش و فناوري را ميان دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي، واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع، شركت‌هاي فناور و بازار به حركت مي‌اندازد، افزود: پذيرش ايده هاي نو با هدف حمايت مالي در جهت كاربردي كردن ايده هاي علمي، بستر سازي جهت پياده سازي ايده هاي نو از طريق ارائه خدمات مشاوره، كمك به ايجاد پرورش و بقاء فعاليت نو آورانه و تسهيلات براي ادامه فعاليت در قالب پذيرش در مراكز رشد اين كانون ها انجام مي شود.
مدیر موسسات پارک علم و فناوری استان کردستان، گفت: مجموعه پارك فناوري با فراهم آوردن محل استقرار، تأسيسات زيربنايي، آزمايشگاه‌ها و كارگاه‌هاي تحقيقاتي متمركز، تسهيلات قانوني و خدمات حمايتي، موجبات اجتماع واحدها، شركت ها و موسسات تحقيقاتي را در يك فضاي متمركز فراهم مي کند.
صلاحی اهم وظایف پارک علم و فناوری را ارائه خدمات مشاوره علمي، فني و تخصصي، تامين مواد و اقلام مصرفي برای ساخت نمونه، امكان استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي و كارگاهي مركز رشد جهت پياده سازي ايده، امكان استقرار در ساختمان كار آفريني و مركز رشد از خدمات قابل ارائه توسط اين كانون به صاحبان ايده هاي نو اعلام کرد.
وی با ذکر این نکته که پارك هاي علم و فناوري به عنوان موتور محركه اقتصاد دانش محور و حلقه گمشده ميان صنعت و دانشگاه است، اظهار کرد: برگزاري دوره هاي آموزشي براي دارندگان ايده های نو، تمهيد شرايط براي معرفي و عرضه دستاوردها در جشنواره ها و نمايشگاه هاي استاني و كشوري، مساعدت در روند ثبت دستاوردها به صورت اختراع و ارزيابي علمي آنان جزو برنامه های پیش روی این سازمان است.
این مقام علمی یکی از اهداف اصلي مركز رشد پارك علم و فناوري استان كردستان را ايجاد زمينه كارآفريني و حمايت از نوآوري و خلاقيت نيروهاي جوان اعلام و بیان کرد: با توجه به موقعيت جغرافيايي استان كردستان و با در نظر گرفتن پتانسيل بالقوه موجود در نیروی انسانی جوان و همچنین داشتن مرز مشترك با عراق، مي توان در قالب مركز رشد، ايده‌هاي نو و واحدهاي فناور استان را در همه ي زمينه ها به ویژه در كشاورزي، معدن وICT جذب کرد.
صلاحی انعقاد تفاهم¬نامه با آموزش و پرورش را در راستای ارتقاي سطح همكاري¬هاي متقابل پارك و اداره آموزش و پرورش دانست و گفت: در راستاي ارايه خدمات آموزشي، علمي به دانش¬آموزان مقاطع مختلف تحصيلي و هم¬چنين حمايت مالي، قانوني و معنوي از دانش-آموزان نوآور و خلاق، اين تفاهم¬نامه منعقد شده است.
وی افزود: به منظور توسعه و ارتقا خدمات علمي، آموزشي، حمايت و پشتيباني از دانش-آموزان محقق و نوآور و فراهم کردن شرايط لازم براي حمايت از ايده¬هاي نوآورانه و فناورانه، تشويق و ترغيب دانش¬آموزان خلاق و گسترش فناوري در سطح استان، سرعت بخشيدن به اجراي طرح¬هاي علمي كاربردي و امور تحقيقاتي نوآوران، بين پارك علم و فناوري استان كردستان و اداره كل آموزش و پرورش استان كردستان از دیگر اهداف در نظر گرفته شده در قالب این تفاهم نامه است.
 صلاحی هدف اصلي اين تفاهم نامه را هم¬افزايي ظرفيت¬هاي تحقيقاتي و فناورانه طرفين، دانست و خاطرنشان کرد: استفاده بهينه از امكانات پژوهشي، آزمايشگاهي، كارگاهي، اطلاع¬رساني و حمايت¬هاي مالي، قانوني و معنوي براي گسترش فعاليت¬هاي علمي كاربردي و توسعه¬اي است.
مدیر موسسات پارک علم و فناوری استان کردستان، در پایان با ذکر این نکته که آموزش و پرورش به عنوان متولی اطلاع رسانی به دانش آموزان و معلمین در راستای معرفی و شناسایی ایده های نو به سازمان پارک و علم و فناوری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، یادآور شد: با وجود اینکه پارک علم و فناوری استان کردستان یکی از آخرین پارک های افتتاح شده در سطح کشور است، خوشبختانه توانسته در این مدت کوتاه نرخ رشد قابل توجهی را بدست آورد و به صورت روتین به فعالیت بپردازد.
 

این خبر رو هم ببینید

به بهانه روز جهانی زمین پاک؛ زمین سطل زباله نیست / علی اکبر محبی*

چه کسی باید شهرداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران را آموزش و مجاب کند که زمین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *