خانه / سیاسی /  پاسخ دولت اقلیم کردستان بە گزارش ها در خصوص نقض حقوق آوارگان در کرکوک

 پاسخ دولت اقلیم کردستان بە گزارش ها در خصوص نقض حقوق آوارگان در کرکوک

عراق و اقلیم کردستان – رئیس کمیته‌ بررسی و پاسخگویی به‌ گزارشات بین المللی در دولت اقلیم کردستان، تاکید کرد که‌ هدف از تدابیر شدید امنیتی و محدودسازی آوارگان در کرکوک، حفاظت از امنیت شهر و خود آوارگان است.

به‌ گزارش کردپرس، دیندار زیباری در پاسخ به‌ گزارش دیده‌بان حقوق بشر خاورمیانه‌ در مورد نقض حقوق آوارگان کرکوک از سوی دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان و محدودیت های تردد این آوارگان، با اشاره‌ به‌ وجود بیش از ۶۰۰ هزار آواره‌ در کرکوک و مشکلات امنیتی مربوط به‌ آنان گفت که‌ هدف از تدابیر امنیتی در نظر گرفته‌ شده‌ در کرکوک حفظ امنیت شهر و آوارگان و جلوگیری از حملات تروریستی است.
رئیس کمیته‌ بررسی و پاسخگویی به‌ گزارشات بین المللی افزود که‌ به‌ منظور حفظ امنیت کرکوک و جلوگیری از نفوذ عوامل داعش در پوشش آواره‌، تمامی آوارگانی که‌ به‌ منطقه‌ وارد می شوند؛ از نظر مدارک هویتی و عدم ارتباط با داعش، بررسی می شوند.
وی حمله‌ تروریستی اخیر داعش به‌ کرکوک را بهترین مدرک برای اثبات ضرورت این تمهیدات امنیتی دانسته‌ و گفت که ‌این حمله‌ از سوی عناصر نفوذی داعش به‌ کرکوک انجام شد.
دیندار زیباری تاکید کرد که‌ محدودیت های تردد بیشتر شامل آوارگانی می شود که‌ ابهامات و شبهاتی در مورد هویت و سوابق آنان وجود دارد و در تمامی کمپ ها خدمات لازم به‌ آوارگان ارائه‌ می شود و بیشتر آوارگان در رفت و آمدهای خود آزاد هستند.
نزدیک به ۱۰۰ تن از نیروهای داعش روز جمعه گذشته با نفوذ به شهر کرکوک چند ساختمان را به کنترل خود درآوردند. در درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه تروریستی داعش در داخل شهر کرکوک ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.
پس از این حمله‌، احمد عسکری در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان، اعلام کرد پس از وقوع حمله‌ تروریستی به‌ کرکوک، به‌ دلیل اینکه‌ آوارگان عرب اسکان یافته‌ در کرکوک، از عوامل اصلی این حمله‌ به‌ شمار می آیند، تلاش ها برای اخراج آنان شدت گرفته‌ است.کد مطلب: ۱۱۶۹۷۲  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۶  |  ساعت: ۰ : ۴۶

شناسه خبر : 12701

این خبر رو هم ببینید

وظیفه خطیر نمایندگان کردستانی در آستانه تشکیل دولت/محمد هادیفر

در چهار دهه گذشته هر چهارسال یک انتخابات ریاست جمهوری و هر هشت سال یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =