خانه / اجتماعی / پاوه، تابلویی بی نظیر از نقش های بکر و مسحور کننده خدادادی

پاوه، تابلویی بی نظیر از نقش های بکر و مسحور کننده خدادادی

سرویس کرمانشاه – شهرستان پاوه در فاصله ۱۱۲ کیلومتری کرمانشاه و در شمال غرب استان با دارا بودن طبیعت بکر و زیبای خدادادی، آب و هوای کوهستانی و معتدل، کوه های سر به فلک کشیده و پوشیده از جنگل، دره های عمیق، سراب ها و آبشارهای بی مانند یکی از زیباترین مناطق ایران و کرمانشاه محسوب می شود

شهر پاوه به دلیل نوع معماری ساختمان های آن به شهر هزار ماسوله مشهور گشته، شهری پلکانی و در دامنه کوه که زیبایی طبیعت آن با صمیمیت و مهربانی مردمان سختکوش آن عجین شده است.
در وجه تسمیه نام این شهر روایات مختلفی است که از جمله آن می توان گفت؛ پاوه نام خود را از پاو سردار یزدگرد سوم که زمانی قدرت این منطقه در دستان او بوده است، گرفته که در عربی به آن فاوج می گویند و مردم این شهر به خاطر احترام و علاقه ای که به پاوه داشتند این شهر را به نام او نامیدند، علاوه بر این پاوه در زبان کردی به معنی پاکیزه است.
کوه های بلند هورامان یا اورامانات در پاوه همانند دیواری بزرگ است که مرز بین کرمانشاه و کردستان را از هم جدانموده است.
قبل از آنکه آریائیها پا به سرزمین ایران نهند اقوام مختلف بومی در این سرزمین ساکن بودند که از آن جمله کاسیها را می توان نام برد که در منطقه هورامان زندگی می کردند و تا قبل از ۱۱ق.م تحت سلطه دولت بابل بود که پس از آن به دست آشور ها افتاد.
گویش مردم پاوه اورامی شاخه ای از زبان کردی است که جزء زبان های اوستایی به شمار می رود، مذهب مردم آن تسنن است و شواهد موجودمانند اتشکده ای بزرگ در دامنه کوه آتشگاه نشان دهنده آن است که قبل از پذیرش اسلام بر دین زردشت بوده اند.
کوه شاهو که یکی از عظیم ترین کوه های رشته کوه زاگرس است با وجود چندین قله مرتفع، آبشار ها و سراب های بسیار در این شهرستان واقع گردیده که در آن برف چاله هایی هزار ساله وجود دارد.
در دامنه این کوه مجسمه ای به نام مردوک است که از خدایان مشترک بین بابل و آشورها بوده که در زمان فتح هورامان توسط آشورها در بلندای کوه ساخته شد که این مجسمه قدمت ۳ هزار ساله این شهر را به خوبی روایت میکند.
شهرستان پاوه با دارا بودن ۵ منطقه نمونه گردشگری و ۴ روستای هدف گردشگری شامل روستای هجیج، خانقاه، زردویی و شمشیر دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیاری در جهت جذب گردشگران است و از قطب های فرهنگی منطقه هورامان است.
از آنجایی که به طور معمول شکل گیری شهر ها و روستاها در کنار آبها و رودها بوده، شهر پاوه نیز از این امر مستثنا نبوده و سراب هولی را می توان منشاء شکل گیری آن دانست.
با توجه به آب و هوای منطقه هورامانات، وجود کوه های بلند و دره های عمیق، پوشش جنگلی و کوهپایه ای بودن آن، سبب گشته که کشاورزی به شکل وسیع در این منطقه رواج نداشته باشد بلکه بیشتر درآمد مردم این شهرستان از طریق باغات انار، توت و گردو است و نیز صنایع دستی خصوصا گیوه بافی و گیوه کشی که در شهر نودشه و روستای هجیج رایج است.
شهر های نوسود، نودشه و باینگان در پاوه هرکدام برخوردار از مناطق تفریحی، جاذبه های گردشگری، طبیعت بی نظیر و روح نواز هستند.
نوع معماری ساختمان ها و بناها در پاوه به شکلی است که پشت بام خانه ای که در ارتفاع کمتری از دامنه کوه ساخته شده، حیاط منزلی است که بالاتر از آن واقع شده، همچنین جنس مصالح آن سنگی و به طرز وشیوه باستانی است.
از آبشار های پاوه آبشار دریبر، قه لوز، شولخه، شیلماو و آبشار معروف بل که آبشاری معدنی است و از اسطوره های نگهبان آبها در عهد بابلیان است.
در داخل شهر پاوه مسجد جامع این شهر با یک مناره قرار دارد، مسجدی که بر روی آتشکده ای بناگردیده که قدمت ساخت آن را به صدر اسلام و ورود آن به این منطقه می دانند.
رودخانه های سیروان، چم مره خیل، گلال، آب خلیفه، آب مرن از رودخانه های پرآب پاوه هستند.
 دیگر جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی پاوه شامل؛ امامزاده سید عبیدالله (کوسه هجیج)، آرامگاه سلطان اسحاق، آرامگاه سید محمود اصفهانی، روستای مهم زردویی، مسیر سرسبز روستای شمشیر به طرف پاوه، کوه معروف آتشگاه، قلعه های پاسگه، ییلاق زیبای ویمیر، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل، مسجد دخان و دره تاریخی گنجگاه و …. می باشد.
علاوه بر اینها دخمه های سنگی خالو حسین یا فرهاد دوم در روستای بانه وره که در جنوب شرقی پاوه است که به دستان شخصی به نام حسین که از ناحیه یک پا معلول می باشد، ساخته شده است.
شهرستان پاوه با وجود مردمانی مهربان، میهمان نواز، سخت کوش، طبیعتی ناب و تفرجگاه هایی بی بدیل آماده پذیرایی از هزاران مسافر نوروزی است.
 
کد مطلب: ۱۰۳۱۴۰  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱/۳  |  ساعت: ۲۰ : ۵۸

شناسه خبر : 6883

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =