خانه / سیاسی / پایان اجلاس سران کشورهای اسلامی بدون قرائت بیانیه

پایان اجلاس سران کشورهای اسلامی بدون قرائت بیانیه

یک رسانه ترک از پایان نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بدون قرائیت بیانیه پایانی به دلیل اختلاف نظر اعضا گزارش داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، نشست جنجالی سازمان همکاری اسلامی عصر جمعه به وقت استانبول  در حالی پایان یافت که عدم تفاهم اعضا موجب شد بیانیه پایانی قرائت نشود. 
سیزدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تنها با قرائت بیانیه مشترکی درباره فلسطینیها پایان یافت.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و رئیس این اجلاس در سخنرانی پایانی این اجلاس گفت تصمیمانی که ما در استانبول گرفتیم، به بیش از یک میلیارد نفر از مردم امید می دهد.
وی با اشاره به توافق بر سر بیانیه حمایت از فلسطینی‌ها گفت جهان اسلام هرگز مردم فلسطین را تنها نمی‌گذارد.
اعتراض ایران به مواضع ضد ایرانی
بر اساس این گزارش نشست اختتامیه سازمان همکاری بدون حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و محمد جواد ظریف برگزار شد. علت عدم حضور عیات ایرانی، اعتراض به بندهای ضدایرانی بیانیه پایانی اعلام شده است.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، ساعتی پیش در توئیتی نوشته بود: از اجلاس سازمان همکاری اسلامی که به نام وحدت برگزار شده نباید هیچ‌ گونه پیامی که به تفرقه در میان امت اسلامی دامن بزند برخیزد.
عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز به خبرگزاری مهر گفت، در حاشیه این نشست عربستان علیه ایران فعالیت زیادی داشته و چهار مقاله ضد ایرانی در اختیار سران سازمان همکاری اسلامی قرار داده است.
به گفته این مقام وزارت خارجه ایران، بخش‌هایی از بیانیه پایانی این اجلاس با تحریک عربستان سعودی علیه ایران تنظیم شده است.
نشست بعدی در مصر
این اولین بار است که ترکیه از زمان تاسیس سازمان همکاری اسلامی  در ۱۹۶۹، میزبان نشست سران این سازمان بود. با پایان نشست روز جمعه، ترکیه میزبانی را به مصر واگذار کرد و قرار است نشست بعدی در قاهره برگزار شود.
نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست استانبول امیدوار بود که بتواند اتحاد بین کشورهای مسلمان را برای مبارزه با تروریسم افزایش دهد.
در طول این نشست که با حضور رهبران کشورهای اسلامی برگزار شد، درباره سوریه، یمن، فلسطین، عراق و آذربایجان بحث های زیادی مطرح شد.
سازمان همکاری اسلامی سال ۱۹۶۹ با این هدف تشکیل شد که ۵۷ عضو آن بتوانند صدای جهان اسلام را منعکس کنند.

شناسهٔ خبر: ۳۵۹۹۳۲۲ – جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ – ۱۷:۰۶
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13527

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 11 =