خانه / سیاسی / پایان نخستین روز مذاکرات ایران و آمریکا در زوریخ

پایان نخستین روز مذاکرات ایران و آمریکا در زوریخ

دومین نشست تیم های مذاکره کننده ایران و آمریکا در نخستین روز حضور در زوریخ حدود سه ساعت به طول انجامید و در مجموع تیم های مذاکره کننده ایران و آمریکا در نخستین روز در دو نشست حدود ۵ ساعت با یکدیگر درباره برخی موارد اختلافی گفت و گو کردند

زمان انتشار خبر: جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۳ – ۲۳:۳۰
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،با این حال تیم های کارشناسی پس از پایان مذاکره معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن همچنان به مذاکره ادامه دادند.
 
ریاست این دور از مذاکرات را سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه به عهده دارد و مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، داوود محمد نیا، مشاور وزیر خارجه، محمد امیری، مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی و نیز پژمان رحیمیان از
سازمان انرژی اتمی سایر اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی در زوریخ هستند.
 
قرار است در این دور از مذاکرات که تا شنبه ادامه خواهد داشت بار دیگر همه موضوعات مورد اختلاف بررسی و مرور شود.
 
نمایندگی اتحادیه اروپا در این دور از گفت و گو ها را هلگا اشمید، معاون فدریکا موگرینی، مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عهده دارد.
 
همزمان محمد جواد ظریف نیز که برای شرکت در مجمع جهانی داووس در سوئیس به سر می برد در حال گفت و گو با جان کری همتای آمریکایی درباره مسائل مورد اختلاف هسته ای است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان دیشب درتماس تلفنی به درخواست فدریکا موگرینی، با مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخرین تحولات مربوط به مذاکره هسته ای را بررسی کرد.
 
دیروز لوران فابیوس، فیلیپ هاموند، فرانک والتر اشتاین مایر و فدریکا موگرینی با انتشار مقاله ای از طرح جدید تندروهای آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران انتقاد کردند و آن را گامی به عقب خواندند.
 
وزیران خارجه فرانسه ، انگلیس، آلمان و مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مقاله که روزنامه واشنگتن پست آن را منتشر کرد، نوشتند: ما یک فرصت تاریخی داریم که ممکن است دوباره بدست نیاید  چشم های دنیا روی ما است و باید تعهدمان به دیپلماسی و تلاش برای حل موضوع هسته ای ایران را در مهلتی که تعیین کرده ایم  نشان دهیم ، زیرا این مطمئن
ترین مسیر برای رسیدن به یک توافق جامع و اخرین راه حل است که دنیا و منطقه را امن تر خواهد کرد.
 
اجرای توافق موقت ژنو پس از آنکه مذاکرات به توافقی جامع میان ایران و کشورهای ۱+۵ نینجامید دومین بار در ۲۴ نوامبر تا ماه ژوئن تمدید شد.
 
شبکه تلویزیونی   فا کس نیوز  هم دیروز اعلام کرد که آمریکا ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بدهی خود به ایران را تا ۲۲ ژوئن (تیرماه سال اینده ) یعنی زمان پایان مذاکرات هسته ای را به این کشور پرداخت می کند.
 
این شبکه وابسته به وزارت دفاع آمریکا به نقل از اسناد وزارت خارجه ا ین کشور از پرداخت ۴۹۰ میلیون دلار بدهی ها خبر داد و افزود: این مبلغ (۴۹۰ میلیون ) سومین قسط از بدهی های آمریکا از دارایی های ایران به این کشور است که قرار بود از دهم دسامبر ۲۰۱۴  به تهران پرداخت شود.
 
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دستور پرداخت این مبلغ را در نوامبر گذشته به عنوان محکی برای تمدید این دور از مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران امضاء کرد.
 
این گزارش به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود: قرار شد که از کل چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از دارایی های بعدی آزاد شده ایران  در ۱۰ قسط جداگانه تا ۲۲ ژوئن امسال در اختیار تهران قرار گیرد.
 
براساس این گزارش، دولت آمریکا بر اساس توافق موقت سال ۲۰۱۳ با تهران  پرداخت های مشابهی به تهران به مبلغ چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار انجام داده بود، سپس برای متعهد نگه داشتن ایران به این مذاکرات تا ماه نوامبر گذشته  دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر نیز به تهران پرداخت کرد.

شناسه خبر : 16581

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهارده =