خانه / اجتماعی / پدر ژپتوی ایران برای بوکان آبرو داری می کند

پدر ژپتوی ایران برای بوکان آبرو داری می کند

آژانس خبری- تحلیلی زریان، نمایشگاهی از آثار«عثمان رحمان زاده» معروف به پدر ژپتوی ایران در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۴ مسافران نوروزی را به بوکان می کشاند و پذیرای آنها می شود

به گزارش خبرنگار زریان، بوکان عروس زیبای شهرهای ایران، مهد بزرگان هنر و ادب در حالی به استقبال نوروز سال ۹۴ می رود که ظرفیتهای گردشگری آن همچنان مظلوم مانده است.
 
مزار «کاک سواره ایلخانی زاده« پدر شعر نو کُردی در ایران، مزار «حسن زیرک» استاد مسلم آواز کردی، مزار قادر عبدالله زاده مشهور به قاله مه ره، خانه قدیمی استاد عباس حقیقی که سالها هه ژار، هیمن و سید کامل امامی بوکانی در آن شعرها خواندند و قرار بود به خانه هنرمندان بوکان تبدیل شود، تنها گوشه ای از جاذبه های فرهنگی بوکان است که می توانند پذیرای هزاران گردشگر مشتاق ادب و هنر باشند.
 
آرامگاه تاریخی خانواده سردار (محل دفن خاندان مکری) که مربوط به دوره قاجار است، تپه قلایچی که بوکان هویت تاریخی خود را از آن گرفته است، مسجد جامع و حه وزه گه وره نیز بخشی دیگر از ظرفیتهای گردشگری بوکان هستند که در تعطیلات نوروزسال ۹۴ نیز به مانند سالهای گذشته مهمانی نخواهند داشت.
 
نام بیش از ۳۰منطقه گردشگری در دانشنامه آزاد ویکی پدیا آمده که در بوکان واقع شده است اما در دومین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر نوروز ۱۳۹۴ شهرستان بوکان که روز چهارشنبه (۲۰ اسفند) در فرمانداری بوکان برگزار شد، اعلام شد تنها نمایشگاهی از آثار «عثمان رحمان زاده» معروف به پدر ژپتوی ایران در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۴ مسافران نوروزی را به بوکان می کشاند و پذیرای آنها می شود.
 
به گزارش خبرنگار زریان،«رشید میرحسامی» شهردار بوکان نیز در این جلسه از برپایی نمایشگاه آثار استاد« عثمان رحمان زاده» مشهور به پدر ژپتوی ایران در ایام عید نوروز خبر داد و اظهار داشت: این نمایشگاه در حاشیه پارک کوی محمدیه با هزینه ای ۱۵ میلیون تومانی ایجاد می شود که در سالهای گذشته مسافرانی نوروزی زیادی را به خود جذب کرده بود.
 
وی در ادامه افزود: درایام تعطیلات عید نوروز تمامی آب نماهای سطح شهر و به ویژه آبشار کیوه رش مشغول به کار خواهند بود و چاپ نقشه گردشگری بوکان نیز در دست اقدام است و در آستانه چهارشنبه سوری نیز هرگونه مواد زائد و لاستیکهای فرسوده از سطح شهر جمع آوری می شود.
 
 
وضعیت گردشگری بوکان تاسف«جمال خسروی» فرماندار شهرستان بوکان در این جلسه به همراه داشت و وی در این خصوص گفت: به علت عدم تحقق ظرفیت‌ها و جاذبه های گردشگری، فرهنگی و مذهبی شهرستان بوکان به مسائلی که با فلسفه شکل‌گیری این ستاد فاصله زیاد دارد محدودشده‌ایم.
 
وی در ادامه  ظرفیت گردشگری شهرستان بوکان را تنها ۲۰ درصد خواند و اظهار داشت: برای توسعه گردشگری در این شهرستان برنامه هایی را درنظر داریم که  احداث نمایشگاهی ثابت برای آثار استاد «عثمان رحمان زاده» توسط شورای اسلامی و شهرداری یکی از این برنامه ها است که می تواند به مهمترین جاذبه گردشگری شهر بوکان تبدیل شود.
 
«عثمان رحمان زاده»، روستازاده بناپیشه ای در روستای ناچیت بوکان است که «پدر ژپتوی ایران» لقب گرفته است.
 
وی دو سال قبل در گفت و گو با زریان از مسئولان شهرستان بوکان گله مند بود که برای حفظ۱۴۰۰ اثرش وعده ها داده اند اما آستینی بالا نزده اند.
 
رحمان زاده  که در سه دهه فعالیت هنری اش۱۴۰۰ آدمک چوبی ساخته است به زریان گفته است: آثارم متعلق به همه مردم ایران می داند و عدم حمایت مسئولین از حاصل زندگی هنری اش را ظلمی می داند در حق مردم و فرهنگ ایران.
 
وی که حتی فاقد بیمه هنرمندان است، به زریان گفت: حاضر است ثمره سه دهه کار هنری اش را در یک نمایشگاه دائمی یا موزه ای مردم شناسی در معرض دید عموم قرار دهد تنها به این شرط که حمایت مالی شود و به او اجازه چیدن مجسمه هایش داده می شود.
تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۲۱

شناسه خبر : 7957

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =