خانه / اجتماعی / پروژه در سفر رهبری به کردستان تعریف شد/اتمام پروژه های نیمه تمام رویایی دست نیافتنی است

پروژه در سفر رهبری به کردستان تعریف شد/اتمام پروژه های نیمه تمام رویایی دست نیافتنی است

سنندج – خبرگزاری مهر: استاندار کردستان گفت: در سفر پر خیر و برکت رهبری به کردستان با ۸۳۰ پروژ و طرح در بخش ها و حوزه های مختلف برای توسعه این استان تعریف شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالمحمد زاهدی شامگاه دوشنبه در دومین جلسه شورای برنامه ریزی استان کردستان که با حضور معاون نظارت و راهبردی رئیس جمهور برگزاری شد، اظهار داشت: از این اعتبار تا کنون هزار و ۸۹۱ میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی افزود: با توجه به مستعد بودن استان متاسفانه در حال حاضر به دلیل بی توجهی ها کردستان نام محروم را یدک می کشد.
استاندار کردستان بیان کرد: ۱۰ سال اول پیروزی انقلاب امکان سرمایه گذاری در کردستان نبود به دلایل مختلف و کردستان از چرخه توسعه کشور خارج شد و نام منطقه محروم را به دوش کشید.
زاهدی یادآور شد: در حال حاضر هم به دلیل بسیاری از عقب ماندگی های تاریخی و تخریب های دوران جنگ هنوز به شاخص های توسعه نزدیک نشده است و این امر بسیار نگران کننده است.
نبود زیر ساخت های حمل و نقل مهمترین چالش در توسعه کردستان
وی ادامه داد: مهم ترین چالش کردستان در توسعه نبود زیر ساخت های حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی است و متاسفانه این استان هم اکنون در این بخش با وضعیت دشواری رو به رو است.
استاندار کردستان گفت: بسیاری از راه ها ی زمینی فاقد استاندارد هستند و این امر به دلیل هم مرز بودن کردستان با عراق بسیار ناخوشایند است.
زاهدی اظهار داشت: کردستان با توجه به ظرفیت های که دارد می تواند به قطب اقتصادی کشور تبدیل شود با توجه به فراهم کردن زیر ساخت ها این مهم ممکن است.
وی افزود: کردستان، استانی با جمعیت جوان و تحصیل کرده است که متاسفانه به دلیل نبود زیر ساخت ها ۲۸٫۲ دهم درصد نرخ بیکاری دارد.
استاندار کردستان بیان کرد: نرخ رشد جمعیت در کشور ۱٫۲۸ درصد است و در این استان ۷۹ صدم درصد است و این نشان از بحث مهاجرت به دلیل نبود اشتغال و سرمایه در استان کردستان است.
زاهدی یادآور شد: کردستان استانی است که در طول هشت سال دفاع مقدس پنج هزار و ۴۰۰ شهید را تقدیم نظام کرد و عقب ماندگی های امروز این استان زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.
اتمام پروژه های نیمه تمام در کردستان رویای دست نیافتنی است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در طول مدت باقیمانده در برنامه پنجم تلاش می کنیم به بحث اشتغال رسیدگی شود، گفت: اتمام پروژه های نیمه تمام در کردستان رویای دست نیافتنی است چرا که برای اتمام پروژه های استان کردستان به ۷۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
استاندار کردستان اظهار داشت: اتمام این پروژها می تواند در توسعه استان، اشتغالزایی و سرمایه گذاری در استان نقش بسزایی ایفا کند.
زاهدی افزود: تهدید های زیست محیطی بخش دیگری از مشکلات کردستان را تشکیل می دهند و هر چند میانگین بارندگی کردستان دو برابر متوسط کشور است اما به دلیل خشکسالی شاهد پاییز زودرس در استان و مشکل در تامین آب شرب هستیم و اگر کار جدی در این رابطه صورت نگیرد سال آینده با مشکل بیشتر مواجه می شویم.
وی با اشاره به ورود ریزگردها از سمت کشور عراق به داخل استان  بیان کرد: دریاچه زریبار هم که می توان گفت زیباترین دریاچه آب شیرین جهان است متاسفانه به دلیل نبود مدیریت واحد، مشکلات زیست محیطی و نبود اعتبارات مناسب در حال مرگ است.
استاندار کردستان یادآور شد: اگر تخصیص اعتبارات سال گذشته، ۱۰۰ درصد شود قول می دهیم تا پایان تیر این اعتبارات را جذب کنیم.
اجرایی نشدن مشوق های سرمایه گذاری غرب و شرق
زاهدی با بیان اینکه در حوزه سرمایه گذاری و اشتغال علیرغم گردش بالای مالی در استان به دلیل وجود بازارچه های مرزی، سرمایه در استان شکل نگرفته است، ادامه داد: تا زمانی که سرمایه وارد استان نشود امکان توسعه وجود ندارد بنابر این ضروریست موسسات سرمایه گذاری به کردستان بیایند.
وی گفت: کردستان به لحاظ منابع آب، خاک و معادنی از طلا، سنگ آهن تا شن و ماسه بسیار غنی است و در مجموع ۱۸ نوع ماده معدنی در کردستان وجود دارد.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه شورای توسعه پایدار شرق و غرب مشوق هایی را برای سرمایه گذاری در استان تعریف کرده اند که تاکنون این مصوبات اجرایی نشده است، اظهار داشت: در کردستان ظرفیت هایی فراوانی برای رشد منطقه و کمک به اقتصاد کشور وجود دارد به طوری که استان از نظر مواد پروتئینی می تواند به قطب کشور تبدیل شود.
ایجاد یک منطقه آزاد تجاری صنعتی در کردستان
زاهدی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه کشور با مبنای اقتصاد مقاومتی و توازن منطقه ای تدوین می شود و این جای امیدواری برای استان هایی چون کردستان است، افزود: با آگاهی به همه مشکلاتی که در کشور وجود دارد انتظار داریم دولت تا پایان برنامه ششم، شاخص های توسعه کردستان را در راستای رسیدن به متوسط کشوری یاری دهد.
وی بیان کرد: رئیس جمهور قول داده است که حتما ایجاد یک منطقه آزاد تجاری صنعتی در کردستان به تصویب برسد.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه امسال سال پرکاری برای شورای برنامه ریزی و توسعه استان است، یادآور شد: تلاش می شود تا تخصیص های سال ۹۲ را در موعد مقرر به طور کامل جذب کنیم.
ممانعت از سرمایه گذاری خیانت به توسعه کشور است
زاهدی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: هنوز جاهایی بخش خصوصی را به عرصه فعالیت و کمک به اقتصاد استان راه نمی دهند اما ما برای جذب اعتبارات بخش خصوصی تلاش می کنیم.
وی با بیان اینکه هرکس مانع سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان شود خائن به مردم کردستان و توسعه کشور است چرا که بدون کمک بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری توسعه استان تحقق نمی یابد.

شناسه خبر : 9097

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =