خانه / اجتماعی / پزشک متخصص بوکانی برای کوبانی آواز می خواند

پزشک متخصص بوکانی برای کوبانی آواز می خواند

دکتر یوسف خضری بوکانی، پزشکی که این روزها هنر و موسیقی را بخشی از فعالیت کاری خود قرار داده از خواندن آوازی در وصف مقاومت کوبانی خبر می دهد

به گزارش زریان، دکتر یوسف خضری بوکانی متخصص بیماری های داخلی است وی هم اکنون به مرز ۶۰ سالگی رسیده است، خضری با قبولی در کنکور سال ۱۳۵۲ هجری شمسی در رشته پزشکی در دانشگاه جندی شاپور اهواز موفق می شود پزشکی عمومی را در سال ۱۳۶۰ به پایان برساند و به علم طبابت بپردازد. در سال ۶۹ موفق به قبولی تخصص در رشته های بیماری های داخلی از دانشگاه تهران می شود و بعد از طی این دوره به ارائه خدمت به هموطنان و همشهریانش می شود.
 
دکتر خضری دارای تخصص (فلوشیب) بیماری ایدز ‌‌HIV از استرالیاست و همچنین استادیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان بوده و هم اکنون سالهاست دارای مطب در شهر سنندج می باشد.
 
دکتر خضری چند مدت پیش در مراسم تشیع و تدفین هنرمند موسیقی و آواز کردستان زنده یاد علاءالدین باباشهابی حضور داشت و از ضبط و تولید چند ترانه کُردی با صدای خودش خبر داد که این مهم سبب شد گفتگوی کوتاهی با پزشکی که به موسیقی و هنر روی آورده و خواننده شده صورت بگیرد که تقدیم علاقمندان و مخاطبان قرار می گیرد.
 
خضری بوکانی در ارتباط با علاقه اش به موسیقی و ضبط چند ترانه هنری اظهار داشت: چون متولد شهر و منطقه ی هنرپرور هستم و همچنین در استانی مانند کردستان نیز که مهد موسیقی است زندگی کرده ام علاقه زیادی به هنر و ادبیات و فولکلور ایرانی و کُردی دارم و زمینه این مهم هم برمی گردد به دوران جوانی که از خواندن شعر و گوش دادن به موسیقی لذت برده و آرامش پیدا می کردم.
 
دکتر خضری بوکانی افزود: با وجود اینکه هنر و شعر و ادبیات ایرانی و به ویژه کُردی از دوران جوانی از علایقم بوده اما شغل پزشکی و همچنین زمان هایی ک برای مداوای بیماران و خدمت به مردم صرف می کردم فرصتی نداد تا این ارزش ها را به صورت حرفه ای و جدی پیگیری کنم.
 
وی در ادامه تصریح کرد: اما از حدود سال پیش این ضائقه و علاقه در من بیشتر نمایان شد و تصمیم به آموختن و یادگیری موسیقی و به ویژه آواز خواندن کردم که تاکنون چندین اثر هنری را ضبط کرده ام.
 
از وی پرسیدم که چند نمونه از آثارش را برایم شرح بدهد که اذعان داشت: یکی از آثار مشهور استاد مرحوم حسن زیرک را به نام (نوروز) که ترانه ای ملی مرتبط با آیین باستانی نوروز است بازسازی کرده و خوانده ام که توسط آرش محمدی تنظیم شده و همچنین ترانه ای به نام “آوات” که شعرش از خودم می باشد ضبط کرده ام که این اثر توسط مهدی احمدی تنظیم و ارائه شده است و همچنین یکی از آثار قدیمی و مشهور دلکش و ویگن به نام “بردی از یادم” که این دو هنرمند با هم آن را خوانده اند را بازسازی کرده ام و همزمان به جای یک خانم “دلکش” و بعد به جای یک مرد که “ویگن” است آواز خوانده ام باید آن را بشنوید تا بدانید که چگونه است.
 
اثر دیگری که ضبط کرده و آن را خوانده ام “میوانی شه و” نام دارد که شعرش از علی یونسی بوده و تنظیم آن توسط امید آزرمی انجام شده است.
 
خضری در ادامه افزود: یکی دیگر از آثار تولیدی و ضبط شده ام که شعرش باز از خودم می باشد و خیلی هم آن را دوست دارم و مطمئن هستم مردم نیز آن را می پسندد که امیدوارم اینگونه باشد ترانه ای است به نام “کوبانی” که برای مقاومت مردم کوبانی اجرا کرده ام که تنظیم موسیقی آن توسط افشین خرامان پور با همکاری آرش محمدی صورت گرفته است.
 
از وی خواستم کمی بیشتر در مورد این ترانه توضیح بدهد و اصلاً چه شد به فکر خواندن چنین آوازی افتاد که در جوابم اظهار داشت: با دیدن جنایات و اقدامات تروریستی گروه داعش در عراق و سوریه و به ویژه شهر کُردنشین کوبانی همواره احساس تأسف و ناراحتی داشتم و چنین اقداماتی را محکوم دانسته و مقاومت زنان و مردان این شهر را در مقابل متجاوزین ستایش کردم و چون در این مدت مشغول این هنر و ترانه های که شرح دادم بودم و خواستم به نوعی ادای دین کرده باشم.
 
این متخصص بیماری های داخلی در ادامه بیان داشت: البته هر کاری که از دستم بیاید برای خدمت به مظلومان و ستمدیدگان انجام می دهم و ای کاش می شد به نوعی به این مردم کمک کرد ولی توان و زمان و فرصت این کار ارزشمند برای ما فراهم نشده در حالی که هر کس به هر شیوه ای که برایش مقدور بوده احساس و نیت خود را به نسبت محکومیت خشونت و ترور و حمایت از آوارگان و مقاومت مردم این شهر نشان داده که من هم با خواندن این ترانه اقدام به این کار کردم.
 
از دکتر خضری در ارتباط با کسانی که وی را همراهی و همکاری کرده اند خواستم توضیح بدهد که گفت: یادگیری آواز و خواندن را نزد کسانی همچون وفا عبداللهی، آزاد کلهری، همتیار که بیشتر تمایلم به موسیقی سنتی و اصیل بود آغاز کردم و از حدود ۸ ماه پیش هم شروع به ضبط آثار کردم.
 
وی در ادامه با بیان اینکه به موسیقی سنتی و اصیل ایرانی همچون استاد شجریان و موسیقی کُردی همچون استاد سیدعلی اصغر کردستانی، استاد حسن زیرک زیاد گوش داده و ترانه های آنها را عالی تقلید می کنم و همچنین به دیگر آوازهای کُردی گوش می دهم که در رشد من مؤثر بوده اند اذعان داشت: خیلی ها مشوق من بوده اند که قدردانشان هستم اما زنده یاد عباس کمندی از مشوق های اصلی من بود چون به خاطر بیماری نزد من می آمد و من هم نزد وی می رفتم و ارتباط صمیمی و دوستانه ای با هم داشتیم که راهنمای های وی را ارج می نهم.
 
از دکتر در ارتباط با نقش و تأثیر هنر و موسیقی بر درمان بیماری ها و سلامت انسان ها سوال کردم که اظهار داشت: هنر، موسیقی و ادبیات در سلامت روحی و روانی افراد نقش سازنده و ارزنده ای را ایفا می کند چون بهره گیری از هنر و موسیقی در زندگی افراد نقش مثبتی دارد و وقتی روان و روح را زنده و به پویا و سالم می کند این مهم خود به تقویت و سلامتی جسم نیز منفجر می شود.
 
خضری در ادامه گفت: بخش زیادی از سلامت انسان به ویژه سلامت روح به هنر و موسیقی بستگی دارد هر چه در زندگی از هنر و موسیقی و آداب و رسوم مرتبط بهره بگیریم از خیلی از بیماری های مختلف جلوگیری می کند و به سلامتی جسم منجر می شود در کنار این مهم نیز ورزش کردن به ضلع بعدی این فاکتورهای مؤثر تبدیل می شود که توصیه می کنم در کنار ورزش، برای جلوگیری از بیماری و جهت ارتقاء سلامت جسمی مردم بیشتر از هنر و موسیقی اصیل برای تقویت روح و روان بهره بگیرند تا سلامتی و زندگی بانشاط تری داشته باشند.
 
دکتر خضری بوکانی در پایان با بیان اینکه سلامتی مهترین سرمایه اصلی زندگی هر فردی است که باید با راهکارها و اقدامات طبیعی برای حفظ آن بکوشد اظهار داشت: به مردم به ویژه جوانان و هنرمندان توصیه می کنم به هنر و موسیقی اصیل ایرانی و به ویژه کُردی بیشتر اهمیت دهند سرمایه و اعتبار ما به این ارزش ها بستگی دارد و برای جلوگیری از تخریب و نابودی آن بکوشند و اجازه ندهند مواد مخدر و سیگار، هنر، آداب و رسوم، ارزشهای دینی و ملی آنان را آلوده بکند و سلامتی خود را برای سلامتی ارزشهای کهن و هنری و فرهنگی این دیار به هم گره بزنند تا بیماری های مختلف و تهاجمات فرهنگی هر دو را زخمی و نابود نکند./ کردپرس
*تهیه و تنظیم گزارش از یحیی صمدی
 
 
تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۱۸

شناسه خبر : 8273

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هفت =