پست های کلیدی اقلیم کردستان عراق در دست جوانان

در چند سال اخیر پست های کلیدی اقلیم کردستان در اختیار شماری از جوانان قرار گرفت که تفاوت سنی چندانی با یکدیگر ندارند

به گزارش کردپرس، دکتر یوسف محمد صادق، رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق متولد سال 1978 میلادی است. وی مدتی ریاست بخش علوم سیاسی دانشگاه سلیمانیه را بر عهده داشته است. یوسف محمد صادق توانست به عنوان نامزد جنبش تغییر در انتخابات پارلمان اقلیم کردستان 39 هزار و 922 رأی را از آن خود کند و اکنون در سن 36 سالگی رئیس پارلمان اقلیم کُردستان است.
 
قباد جلال حسام الدین طالبانی، فرزند کوچک جلال طالبانی در 21 جولای سال 1977 در دمشق پایتخت سوریه متولد شد. وی دارای مدرک لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه کینگستون انگلستان است. قباد طالبانی در سال 2000 در سمت دستیار برهم صالح نماینده (اتحادیه میهنی) به فعالیت مشغول شد و در سال 2004 به عنوان نماینده اتحادیه میهنی در واشنگتن انتخاب گردید.
 
قباد طالبانی، در سال 2006 به عنوان نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در آمریکا بر سر کار آمد و سپس در کابینه گذشته به عنوان رئیس دفتر هماهنگی و پیگیری در کابینه دولت نیچروان بارزانی انتخاب شد. وی در نشست دیروز دفتر سیاسی اتحادیه میهنی برای تصدی پست معاونت نخست وزیری دولت جدید اقلیم کردستان عراق انتخاب شد.
 
نیچروان بارزانی 48 ساله هرچند نسبت به افراد مذکور سنش بالاتر است اما هنوز بسیاری وی را در زمره یکی از جوانان سیاستمدار اقلیم کردستان عراق قلمداد می کنند. نیچروان ادریس مصطفی بارزانی متولد سال 1966 ، مدرک لیسانس علوم سیاسی خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است.
 
وی در سال 1989 در کنگره حزب دموکرات کردستان عراق به عضویت دفتر سیاسی این حزب درآمد. در سال 1996 به عنوان معاون رئیس دولت در اربیل و سپس مسئول هماهنگی ادارات اربیل و سلیمانیه و سپس به عنوان رئیس دولت اقلیم کردستان عراق انتخاب شد.
 
نیچروان بارزانی در سال 2012 به ریاست کابینه هفتم اقلیم کردستان برگزیده شد و در حال حاضر نامزد حزب دموکرات کردستان عراق برای تصدی ریاست کابینه جدید اقلیم کردستان عراق است.
 
تعدای از نمایندگان دوره جدید پارلمان اقلیم کُردستان نیز متولد دهه 70 میلادی هستند. از جمله آنان می توان به گوران آزاد، نماینده اتحادیه میهنی متولد 1987.8.5 اشاره کرد که توانست در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان که سال گذشته برگزار شد با کسب 7711 رأی انتخاب شود. وی قرار است نائب رئیس پارلمان جدید اقلیم کردستان شود.
 
فرصت صوفی، نماینده حزب دموکرات کردستان عراق، به عنوان منشی پارلمان اقلیم کردستان متولد سال 1978.5.21 در چومان است.
 
مسرور بارزانی، رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان در سال 1969 در منطقه بالکایتی متولد شد. وی پسر بزرگ مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق است. مدرک دیپلم خود را در ایران اخذ کرده است. وی در سال 1994 برای ادامه تحصیل به لندن و سپس به آمریکا رفت و در آنجا موفق به اخذ مدرک لیسانس در علوم سیاسی و روابط بین الملل شده است.
 
مسرور بارزانی مدرک فوق لیسانس خود را در حوزه (صلح و حل بحرانها) اخذ کرد و در دوازهمین کنگره حزب دموکرات به عنوان عضو شورای رهبری و بعداً دفتر سیاسی انتخاب شد.
 
وی در سال 2000  به عنوان مسئول دستگاه حفاظت اقلیم کردستان(پاراستن) انتخاب شد و در سال 2011 به عنوان رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان مشغول به کار شد.
 
 منبع: روزنامه روداو
 
 
 
کد مطلب: 63331  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۲۹  |  ساعت: ۱۴ : ۱۰

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *