خانه / سیاسی / پس از دیدار با اشتون/ ظریف : هنوز به راه‌حل مورد توافق همه نرسیده‌ایم

پس از دیدار با اشتون/ ظریف : هنوز به راه‌حل مورد توافق همه نرسیده‌ایم

در صورت اراده سیاسی راه‌ حل در دسترس است و زمان برای رسیدن به توافق وجود دارد

وزیر خارجه کشورمان گفت: بحث‌های جدی در مذاکرات بین طرفین صورت گرفته، اما به جمع‌بندی مشترک نرسیده‌ایم البته معتقدم در صورت وجود اراده سیاسی دستیابی به توافق ممکن است.
به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف شامگاه سه‌ شنبه پس از دیدار با خانم کاترین اشتون با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در محل نمایندگی دائم ایران با بیان اینکه در گفت‌وگوهای طولانی که با خانم اشتون داشتم و هم گفت‌وگویی که بین معاونان برگزار شد، درباره موضوعات باقیمانده و راه‌های متفاوتی که برای حل و فصل این موضوعات مطرح شده بودند بحث و تبادل نظر شد، افزود: در این دور از مذاکرات در حال بررسی راه‌حل‌های ارائه شده برای پایان دادن به اختلافات هستیم. همانطور که بارها گفته شده است، اختلافات قابل توجهی وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که این اختلافات غیرقابل حل و فصل است.
وزیر خارجه کشورمان گفت: ضروری است درباره روش‌هایی که هم جدی و هم با مقداری نوآوری برای حل و فصل این اختلافات مطرح می‌شود بحث شود، اما این بحث‌ها زمان بر هستند و ممکن است این راه‌حل‌ها به گفت‌وگوی بیشتر نیاز داشته باشد.
وی گفت: البته این به ان معنا نیست که هنوز به راه‌حلی که مورد توافق همه باشد رسیده باشیم. به این معنا هم نیست که راه حل غیرقابل دسترسی باشد. همه معتقدند که این موضوع قابل حل است، زیرا به واقع، برنامه هسته‌ای ایران یک برنامه صلح‌آمیز و یک واقعیت روی زمین است، به این معنا که دانش دانشمندان ما و فناوری که ما به دست آوردیم یک فناوری بومی است و همگان به این باور رسیده‌اند که نمی‌شود آرزو کرد این فناوری نباشد.
بحث‌های جدی درباره راه‌حل‌های ارائه شده/به جمع بندی مشترک نرسیده‌ایم
ظریف افزود: از این رو ضروری است بر روی راه‌حل‌ها کار شود و در مذاکرات سه شنبه درباره راه‌حل‌های متفاوتی که هر یک از کشورها مطرح می‌کردند بحث‌های جدی صورت گرفت، البته تاکنون به یک جمع بندی مشترک نرسیده‌ایم، اما معتقدم در صورت وجود اراده سیاسی دستیابی به آن ممکن است.
وزیر خارجه ایران کشورمان با اعلام اینکه از ظهر چهارشنبه به بعد ملاقات‌های سه جانبه با وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون برگزار می‌شود، گفت: روز پنج شنبه هم جلسه‌ای با مجموعه کشورهای ۱+۵ در حد مدیران سیاسی خواهیم داشت، زیرا معتقدیم حضور همه اعضای ۱+۵ برای رسیدن به راه‌حل ضروری است و بسیار خوب است که پنج‌شنبه از این فرصت برای رسیدن به نقطه مشترک استفاده کنیم.
ظریف افزود: این خواست جمهوری اسلامی ایران بود که علاوه بر مذاکرات با کاترین اشتون و آمریکا، یک بار هم مذاکره با کل ۱+۵ باشد و به این دلیل است که روز پنج شنبه هم به مدت مذاکرات افزوده شد و این نشان دهنده اراده سیاسی در همه طرف‌ها است.
وزیر خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: جمهوری اسلامی از ابتدا با توجه به سیاست‌های کلی نظام و نقطه نظرات مقام معظم رهبری که داشتن هرگونه سلاح‌های کشتار جمعی را از نظر شرعی حرام اعلام کردند، نیازی به سلاح‌های هسته‌ای ندارد و بر همین اساس احساس می‌کند که رسیدن به یک راه‌حل مفید است.
با اراده سیاسی و آمادگی کامل برای دستیابی به نتیجه وارد مذاکرات شدیم
وی با بیان اینکه از ابتدا با اراده سیاسی و آمادگی کامل برای دستیابی به نتیجه به مذاکرات وارد شدیم، گفت: امیدواریم که چنین وضعیتی هم در طرف مقابل وجود داشته باشد بنابراین جلسه روز پنج شنبه فرصتی برای مرور موضوعات مختلف با همه اعضای ۱+۵ است، اما الزاما به معنای ان نیست که یک وضعیت جدید، مثبت و یا منفی پیدا شده است.
ظریف افزود: بارها گفته‌ام مذاکرات تا زمانی که به نتیجه نرسد، هیچ اختلافی حل نشده است، زیرا مجموعه‌ای به هم پیوسته از موضوعات است و ضروری است در همه موضوعات به نتیجه برسیم.
ظریف گفت: فکر می‌کنم زمانی که در نیویورک صرف شد و مذاکرات بسیار گسترده‌ای که در نیویورک انجام شد و پنج شنبه هم گذاشته خواهد شد قادر است راه حل‌های مطرح شده را بررسی کند و البته به هیچ وجه بحث توافق نیست و تا زمانی که روی همه موضوعات توافق نشود، روی هیچ موضوعی توافق نخواهد شد.
به گزارش واحد مرکزی خبر، وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه زمان برای رسیدن به توافق وجود دارد، گفت: بیش از ۴۰ روز دیگر فرصت داریم و همانطور که گفتم درباره همه موضوعات راه حل‌هایی از سوی طرف‌های مختلف ارائه شده است، اما تنها لازم است که در مورد این راه حل‌ها به جمع بندی برسیم و در قالب یک مجموعه و یک بسته با آن برخورد کنیم.

شناسه خبر : 17421

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 17 =