خانه / سیاسی / پلیس ترکیه یک مدرسه ی زبان کُردی را تعطیل کرد نیروهای پلیس در شهر دیاربکر با اعلام این که مدرسه ی تاسیس شده توسط نهادهای وابسته به پ.ک.ک غیرقانونی است، آن را تعطیل کردند

پلیس ترکیه یک مدرسه ی زبان کُردی را تعطیل کرد نیروهای پلیس در شهر دیاربکر با اعلام این که مدرسه ی تاسیس شده توسط نهادهای وابسته به پ.ک.ک غیرقانونی است، آن را تعطیل کردند

نیروهای پلیس ترکیه دیروز در شهر کردنشین دیاربکر با استفاده از خودروهای زرهی و واحدهای ضدشورش، هواداران پ.ک.ک را از مقابل ساختمان یک مدرسه ی خصوصی زبان کُردی متفرق کرده و درب ورودی ساختمان را پلمپ کردند

به نقل از پایگاه تحلیلی خبریilkehaber در آغاز سال تحصیلی جدید در ترکیه، یک بار دیگر موضوع ضرورت تدریس به زبان کُردی توسط نهادهای سیاسی و رسانه ای وابسته به پ.ک.ک مطرح شده و برخی از سران این حزب اعلام کرده اند که این مساله یکی از ضروری ترین مسائلی است که باید در مسیر مذاکرات صلح به آن توجه شود.
پس از آن که فراخواندن مردم استان های کردنشین به تحریم یک هفته ای کلاس های درس نتیجه ی قابل توجهی نگرفت، این بار برخی نهادهای اقماری پ.ک.ک نظیر شهرداری های دیاربکر، لیجه و شرناخ، اقدام به تاسیس مدارس زبان کُردی نموده و اعلام کردند که در این مدارس زبان کُردی به شیوه ی علمی و با امکانات شهرداری تدریس می شود.
نیروهای پلیس ترکیه دیروز در شهر کردنشین دیاربکر با استفاده از خودروهای زرهی و واحدهای ضدشورش، هواداران پ.ک.ک را از مقابل ساختمان یک مدرسه ی خصوصی زبان کُردی متفرق کرده و درب ورودی ساختمان را پلمپ کردند.
پلیس اعلام کرد که فعالیت چنین اماکنی غیررسمی و غیرقانونی است و خانواده ها باید فرزندان خود را به مدارس دولتی و رسمی بفرستند.
مدرسه ی خصوصی مزبور یکی از ۶ مدرسه ای است که توسط احزاب دموکراتیک خلق ها و مناطق دموکراتیک و شهرداری های وابسته به پ.ک.ک تاسیس شده است.
در شهرهای جیزره، شرناخ، لیجه و حکاری نیز چنین مدارسی تاسیس شده اند و روزنامه ی اوزگور گوندم و دیگر رسانه های پ.ک.ک از کردهای ترکیه می خواهند با حمایت از این مراکز، مدارس دولتی را تحریم کنند.
چندی پیش نبی آوجی وزیر آموزش ملی ترکیه و از موسسین حزب عدالت و توسعه اعلام کرد که دولت ترکیه امسال برای نخستین بار ۲۰ معلم زبان کُردی را به استخدام خود در می آورد. وی بر این موضوع تاکید کرد که این آمار بسیار پایین است اما از نظر معنای سیاسی و بُعد نمادین، اهمیت ویژه ای دارد.
 
کد مطلب: ۷۰۰۵۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۲۵  |  ساعت: ۹ : ۵

شناسه خبر : 17713

این خبر رو هم ببینید

در مسیل یا در مسیرِ خدمت قرار گرفتن؟/ *شاهین فکور

در جوامع، مشاغل و حِرَف متعددی وجود دارند که به تناسب آموخته‌ها، مهارت و تخصص‌شان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 4 =