خانه / اجتماعی / پلیس فتا هشدار داد؛ فرهنگیان طعمه جدید کلاهبردار اینترنتی  

پلیس فتا هشدار داد؛ فرهنگیان طعمه جدید کلاهبردار اینترنتی  

سلامت نیوز: رئیس پلیس فتا استان کردستان از دستگیری فردی که اقدام به کلاهبرداری ‌از معلمان می‌ کرد، خبر داد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،سرهنگ ‌فرامرز شاکری گفت‌: در پی ارجاع پروندهای با موضوع کلاهبرداری مرتبط با رايانه از سوی قاضی ويژه رسيدگی به جرائم سايبری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج به پليس فتا استان‌، تحقیقات در این خصوص توسط کارگاهان پلیس فتا آغاز شد.
وی افزود‌:در این رابطه از شکات تحقیق به عمل آمد که اظهار داشتند، خانمی ناشناس با شماره همراه، اول با منزل آنها تماس و اظهار داشته در قرعه‌کشی خريد مبل و وسایل دیگر خانگی برنده يک‌ دستگاه ظرفشويی شده‌اید و در ادامه شماره‌ دیگری را ‌معرفی که با ايشان تماس بگيرند‌. نهايتا با نامبرده نيز تماس که خود را نماينده شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان معرفی و با اغفال شکات به بهانه هزينه اياب و ذهاب از هر نفر مبلغ ۱٫۵میلیون ريال در خواست کرده که شکات به صورت اينترنتی به شماره کارت وی واريز و پس از آن متوجه شده‌اند که این موضوع کلاهبرداری بوده است‌. در ادامه با تحقيقات و پی‌جویی اینترنتی مظنون مورد نظر شناسایی و مشخص شد که ساکن کرج است.
این مقام انتظامی ادامه داد‌: در تحقيقات مشخص شد مظنون کرجی به دليل داشتن پرونده‌های متعدد تحت تعقيب پليس آگاهی استان نيز قرار گرفته و نهايتا توسط آن پليس دستگير شده است‌. لذا با هماهنگی قضای‌ی، متهم در اختيار پليس فتا قرار گرفت و در مواجه با دلايل و مستندات پرونده به بزه انتسابی معترف و بيان داشت، با استفاده از فضای مجازی و اطلاعات درج شده در سایت‌ها اسامی مدارس و معلمان نمونه را استخراج و پس از استخراج اطلاعات تکمیلی با کارکنان و معلمان مدرسه صحبت و خود را به عنوان همکار و مدیر فروشگاه تعاونی به‌ آنها معرفی و شماره تلفن همراه و شماره پرسنلی آنها را اخذ و در مرحله ديگری با تغيير صدای خود شبيه خانم‌ها و جلب اعتماد مالباختگان‌، اقدام به کلاهبرداری به روش مذکور می‌نمودم‌. لذا با توجه به اعترافات متهم و به همراه چند نفر از مالباختگان که اکثرا” فرهنگی بودن تحویل دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شد .
رئیس پلیس فتا کردستان توصیه کرد: در صورت مواجه با این‌گونه تماس‌ها‌، اقدام به راستی آزمایی کرده و با هر تماسی که گرفته می‌شود و از آنان اطلاعاتی در خصوص خود افراد داده می‌شود‌، اعتماد نکنند‌، چون این افراد می‌تواند این نوع اطلاعات را از فضای مجازی جمع‌آوری کرده باشند‌.
وی ادامه داد: از هر گونه انتشار اطلاعات خصوصی در فضای سایبر خوداری کرده و انتشار هر مطلب بی‌اهمیتی درباره افراد به منزله انتشار مسائل خصوصی است و می‌تواند مورد سوء‌استفاده کلاهبردان قرار گیرد.
کد خبر: ۲۰۹۹۷۵

شناسه خبر : 6287

این خبر رو هم ببینید

محسن چاوشی ۷۰ زندانی جرائم غیرعمد سقز را آزاد می‌کند

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان سقز از آزادسازی ۷۰ زندانی جرائم غیرعمد توسط محسن چاوشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =