پوتین: غرب دائم اشتباهات خود را تکرار می‌کند/ جهان تک‌قطبی همان دیکتاتوری است

رئیس‌ جمهوری روسیه حمایت آمریکا و متحدانش از گروه‌های افراطی برای رسیدن به اهداف خاص خود را مسبب بروز مشکلات تروریستی کنونی نامیده و نظام «تک‌قطبی» را در مبارزه با چالش‌های جهان امروز ناتوان خواند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه معتقد است که آمریکا در هر صورت کشوری را «بجای شوروی» بعنوان دشمن در نظر می‌گرفت، فرقی نمی‌کند این کشور ایران، چین و یا روسیه باشد و این کشور همچنان تلاش می کند تا جهان را جدا کرده و آن را به دوست و دشمن تقسیم کند.
پوتین روز جمعه در کنفرانس بین المللی مباحثات باشگاه «والدای» گفت: «برای آنها فرقی نمی‌کند چه کشوری در جنگ تبلیغاتی آمریکا جای اتحاد جماهیر شوروی را بعنوان دشمن اصلی این کشور بگیرد: ایران بعنوان کشوری که سعی دارد به فناوری‌های اتمی دست یابد، چین بعنوان کشوری که قطب اول اقتصاد جهان است و یا روسیه بعنوان یک ابرقدرت هسته‌ای.»
وی تاکید کرد: «در حال حاضر بار دیگر تلاش می‌کنند تا جهان را تقسیم کنند، سعی دارند خطوط جداکننده‌ای را تعیین کنند، ائتلافی را بوجود آورده و اگر کسی به ائتلاف آنها «بله» نگوید، پس «دشمن» محسوب می‌شود. بار دیگر کشوری را بعنوان دشمن شماره یک معرفی می‌کنند، دقیقا مانند دوران جنگ سرد و این حق را برای خویش قائل می‌شود تا رهبری جهان را به دست بگیرد، که البته اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، نه حق رهبری، بلکه دیکتاتوری بر جهان.»
رئیس‌جمهوری روسیه در عین حال پیشنهاد کرد تا از تجربه حل و فصل مشترک مسائلی مانند برنامه هسته‌ای ایران و یا مشکل تسلیحات شیمیایی در سوریه برای حل سایر مسائل بین المللی استفاده شود.
پوتین گفت: «ما نمونه هایی داریم که اهداف مشترک هدایت‌گر اقدامات مشترک بوده و ما به همراه یکدیگر برای رسیدن به موفقیت تلاش کردیم. نمونه بارز آن حل و فصل مسئله تسلیحات شیمیایی در سوریه و مذاکرات مربوط به حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و همچنین تشریک مساعی ما در حل مشکلات در شبه جزیره کره است که تاکنون هم نتایج مثبتی بدست آمده است. چرا ما از این تجربیات برای حل و فصل سایر مشکلات منطقه‌ای و بین المللی استفاده نمی‌کنیم؟»
رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی «والدای» بشدت از آمریکا و متحدانش انتقاد کرده و عملا آنها را به نقض نظام موجود در تامین امنیت جهان متهم نمود. وی آشکارا علامت داد که روسیه برغم اعمال تحریم‌ها و تیرگی روابط با کشورهای غربی قصد ندارد از سازش دست بردارد و حاضر به مذاکره با غرب برای عادی سازی روابط است. به گفته وی روسیه روی ادامه مذاکرات برای حل و فصل مشکلات اصرار داشته و  با وجود اظهارات و برخوردهای غیردوستانه، آمادگی دارد تا مذاکرات مربوط به بازدارندگی هسته‌ای را از سر بگیرد.
به عقیده وی، بحران در اوکراین که علت اصلی تیرگی کنونی روابط مسکو با کشورهای غربی است، نمونه بارز این واقعیت است که بی ثباتی داخلی یک کشور چگونه می‌تواند منافع قدرت‌های بزرگ جهانی را روبروی یکدیگر قرار دهد و باعث برهم زدن مکانیزم موثر توازن قوا بین بازیگران اصلی در عرصه بین المللی شود.
پوتین از کشورهای غربی به دلیل ادامه حمایت آنها از گروه‌های تکفیری برای رسیدن به اهداف خود بشدت انتقاد کرد.
پوتین گفت: «من همچنان در تعجب هستم که چگونه شرکای غربی ما همچنان اصرار دارند که همان اشتباه خود را بار دیگر تکرار کنند. زمانی آنها از افراط گرایان اسلامی برای مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی استفاده کردند که اکنون ما نتیجه این اقدام آنها را در افغانستان شاهد هستیم. دقیقا از اجرای همین سیاست بود که “طالبان” و  “القاعده” بوجود آمد است.»

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *