خانه / سیاسی / پول های عربستان خرج امنیت خیالی

پول های عربستان خرج امنیت خیالی

یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عربستان سعودی را به گاوی شیرده تشبیه کرده است که پس از دوشیدن شیر آن باید سرش را برید

زمان انتشار خبر: دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ – ۲۳:۱۱
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رسول شبیبی کارشناس مسائل خاورمیانه درباره رابطه عربستان و آمریکا در برنامه مجله همسایگان ایران با بیان این مطلب گفت: بخشی از انرژی آمریکا را عربستان سعودی تامین می کند و آمریکا پارسال از محل کاهش ۵۰ دلاری قیمت نفت ، ۲۲۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرد یعنی به درآمد سرانه هر آمریکائی ۷۰۰ دلار افزوده شد.
 
شبیبی فروش اسلحه و جنگ افزارهای نظامی به عربستان را یکی دیگر از موارد نزدیکی آمریکا و عربستان بیان و تصریح کرد: پارسال عربستان سعودی جز بزرگ ترین واردکنندگان اسلحه از آمریکا بود و کارتل های بزرگ آمریکائی و کارخانجات تولید سلاح از معامله با این کشور سود سرشاری می برند.
 
این کارشناس مسائل خاورمیانه درباره سفر ملک سلمان به واشنگتن گفت: با توجه به سرانجام مثبت پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران و دستیابی به برجام و ناکامی های عربستان سعودی در منطقه ، عربستان احساس می کند که از سایر کشورهای منطقه عقب مانده از این رو دست به دامن آمریکا شده است.
 
شبیبی با تاکید بر اینکه عربستان گمان می کرد می تواند با اعمال نفوذ بر آمریکا ، پرونده هسته ای ایران را نفع خودش خاتمه دهد تصریح کرد: ملک سلمان در این سفر در پی این است که با استفاده از مشوق های اقتصادی برای آمریکا ، پشتیبانی ، حمایت و امنیت را از آمریکا بگیرد.
 
وی ادامه داد: با توجه به محور شرق و گرایش آمریکا به کشورهای جنوب شرق آسیا، عربستان سعودی نگران است که در انتهای قافله قرار بگیرد .
 
در بخش دیگری از این گفتگو ، با توجه به سفر هیئت سیاسی اقتصادی قرقیزستان به کشورمان و امضای هشت تفاهم نامه ، مناسبات اقتصادی ایران و آسیای میانه آسیب شناسی شد.
 
در ابتدای بحث، فرقانی سفیر سابق ایران در ترکمنستان که از طریق ارتباط تلفنی مهمان برنامه بود ، حجم مبادلات تجاری ایران و قرقیزستان را ۵۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: پس از امضای این توافقنامه ها قرار شده است با اعطای تسهیلات به بخش خصوصی دو کشور ، زمینه افزایش حجم مبادلات تجاری فراهم شود.
 
فرقانی افزود: با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از مبادلات دو کشور، صادرات کالای ایرانی به قرقیزستان است قرار شده است با اعمال ترجیحات گمرکی و آسان سازی کار تجار و بازرگانان برای گرفتن ویزا و حمل و نقل ترتیبات موثری برای افزایش همکاری ها داده شود.
 
در ادامه این بحث، مرادی رئیس اداره کشورهای مشترک المنافع وزارت امور خارجه، قرقیزستان را کشوری بکر با ویژگی های منحصر به فرد توصیف کرد و اظهار داشت: عضویت قرقیزستان در اتحادیه ارواسیا، یک مزیت برای ماست زیرا وقتی کالای ایرانی واردی یکی از کشورهای عضو اوراسیا می شود می تواند به سایر کشورها نیز برود.
 
 
مرادی قرقیزستان را دروازه آسیای مرکزی دانست و تصریح کرد: در این کشور امکانات خوبی در شهرک های آزاد برای تجار وجود دارد زیرا در شهرک های آزاد کالا بدون سود بازرگانی و عوارض گمرکی تولید می شود . علاوه بر این وجود بازارهای دپو در این کشور، زمینه مناسبی برای عرضه کالاهای ایرانی است.
 
رئیس اداره کشورهای مشترک المنافع وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه صنعت در قرقیزستان پیشرفته نیست و کشاورزی و معادن در این کشور رونق دارد افزود: صادرات کالاهای مصرفی همچون مواد غذایی و انواع شوینده ها از جمله مزیت های صادراتی ماست زیرا قرقیزستان کشور فقیری است و صادرات کالاهای درجه یک و صنعتی به آن توجیه اقتصادی ندارد.
 
مرادی در پایان با تاکید بر اینکه حجم مبادلات تجاری ایران و قرقیزستان با ظرفیت های دو کشور تناسب ندارد اظهار داشت: در سال های پیش افزایش  حجم مبادلات تجاری با قرقیزستان تا سقف ۲۰۰ میلیون دلار هدف گذاری شده بود اما وقوع دو انقلاب در این کشور و تغییر و جابجایی دولتمردان و مسئولان باعث شد که برنامه ریزی ها درست پیش نرود.
نظرات کاربران

شناسه خبر : 15269

این خبر رو هم ببینید

نسل جدید «القاعده»

مجله آمریکایی «نیوزویک» می نویسد: نسل جدیدی از تشکیلات «القاعده» در «شبه جزیره عربستان» و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =