خانه / سیاسی /  پیام‌های عدم سفر کری به‌ اربیل / سردار عزیز

 پیام‌های عدم سفر کری به‌ اربیل / سردار عزیز

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نویسنده‌ در این یادداشت کوتاه‌ به‌ دلایل عدم سفر جان کری، وزیر خارجه‌ آمریکا به‌ اربیل در جریان سفر به‌ عراق و فراخواندن هیئت دولت اقلیم کردستان به‌ بغداد و پیام‌های این اقدام می‌نویسد: « اگر آمریکا در این مقطع که‌ برای جنگ با داعش نیازمند نیروی پیشمرگ است؛ فشار نرم را در مقابل اقلیم کردستان به‌ کار می‌گیرد؛ فردا که‌ جنگ پایان یافت، راه‌های دیگری در پیش می‌گیرد.»

کردپرس: سفر جان کری به‌ بغداد و عدم سفر به‌ اربیل، تبدیل به‌ بحثی داغ در عرصه‌ سیاسی عراق شد؛ در مقطعی که‌ بیش از هر زمان دیگری ضرورت سفر وزیر خارجه‌ آمریکا به‌ اربیل احساس می‌شد، وی حاضر به‌ انجام دادن چنین سفری نشد، بلکه‌ هیئت اقلیم کردستان به‌ بغداد رفت.
کری که‌ به‌عنوان دیپلماتی خستگی‌ناپذیر در انجام دادن سفرهای متعدد شناخته‌ می‌شود؛ می‌بایست به‌ اربیل سفر می‌کرد تا بر سر جنگ با داعش، آزادسازی موصل و تغییرات کابینه‌ عراق و بحران اقتصادی که‌ همگی این موضوعات ارتباط مستقیمی با‌ اقلیم کردستان دارند، بحث و گفتگو کند، اما این کار را نکرد.
در اینجا باید به‌صورت دقیق و موشکافانه‌ این مسئله ‌را تحلیل کنیم.
۱: پیام آمریکایی‌ها از طریق برت مک گورک به‌ مسعود بارزانی ابلاغ شد؛ عدم سفر مسئولین آمریکایی به‌ اقلیم کردستان و ارسال پیام، تنها از طریق برت مک گورک حاکی از وجود بحران در منصب ریاست اقلیم کردستان است. سفر مک گورک، نماینده‌ ویژه‌ اوباما در جنگ با داعش به‌ اقلیم کردستان تأکیدی است بر اینکه‌ آمریکا، کردها را فقط به‌عنوان سرباز میدان جنگ با داعش می‌نگرد و این، ادامه‌ سیاست اوباما است که‌ سربازان آمریکایی را به‌صورت مستقیم وارد میدان‌های نبرد نمی‌کند و این نیروهای پیشمرگ هستند که‌ در میدان جنگ با داعش حضور می‌یابند. مشاهده‌ محدود بودن روابط آمریکا با کردها تنها در جنگ با داعش؛ حاکی از تعریف روابط با کردها به‌ عنوانی وسیله‌ای برای رسیدن به‌ هدف است؛ نه‌ تعامل با آنان به‌عنوان یک هم‌پیمان.
۲ – فراخواندن هیئت اقلیم کردستان به‌ بغداد ارسال پیامی است مبنی بر اینکه‌ اقلیم کردستان بخشی از عراق و وابسته‌ به‌ بغداد است و این تأکید دولت آمریکا بر مخالفت خود با احتمال تشکیل کشور کردستان است. پیام دیدار هیئت کرد با کری در بغداد این است که‌ اقلیم کردستان بخشی از دولت مرکزی عراق است و آمریکایی‌ها کردها را در بغداد ملاقات می‌کنند.
ضعف کردها در سفر اجباری به‌ بغداد نتیجه‌ عدم وجود استقلال اقتصادی و نبود یک سیستم اقتصادی است که‌ توانایی مقابله‌ با کوچک‌ترین بحران را داشته‌ باشد و نشانی از آن‌که‌ هیچ کارت فشاری برای تشکیل کشور کردستان وجود ندارد.
۳: مسئله‌ مالی؛ مدتی است که‌ گزارش‌ها حاکی از پرداخت وام از سوی بانک جهانی و IMF به‌ دولت مرکزی عراق و پرداخت بخشی از آن به‌ اقلیم کردستان از سوی بغداد است. رابطه‌ غیرقابل‌انکار اربیل و بغداد در مسائل مالی و دریافت وام، کارتی است در دست امریکا برای حصول اهداف سیاسی از راه‌های اقتصادی.
بر کسی پوشیده‌ نیست که‌ بانک جهانی و IMF دو کارت تأثیرگذار آمریکا برای تحمیل برنامه‌های سیاسی و اقتصادی خود بر کشورهای مختلف از طریق پول و اعمال سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال برای کشورهای خارجی. هم‌اکنون امریکا از طریق استقراض، اقلیم کردستان را به‌ دولت مرکزی عراق وابسته‌ می‌کند و این پیام دیگری است که‌ بر حفظ یکپارچگی خاک عراق تأکید دارد.
موارد مذکور، تائیدی بر مشروع و مناسب دانستن سیاست‌های آمریکا نیست، اما شکست اقلیم کردستان در این مسئله‌ است که‌ نمی‌داند چگونه‌ برای خود کارت فشار و وزن سیاسی ایجاد کند، راهی که‌ هم‌اکنون اقلیم کردستان در پیش‌گرفته، خودکشی است و این در حالی است که‌ همه‌ قدرت‌ها هر آنچه‌ بخواهند بر آن تحمیل می‌کنند و این، نتیجه‌ فساد اقتصادی، عدم وجود دموکراسی و نبود نهادهای سازمان‌یافته‌ و مشروع ملی است که‌ اقلیم کردستان از آن‌ها در رنج است. اگر آمریکا در این مقطع که‌ برای جنگ با داعش نیازمند نیروی پیشمرگ است؛ فشار نرم را در مقابل اقلیم کردستان در پیش می‌گیرد؛ فردا که‌ جنگ پایان یافت، راه‌های دیگری در پیش می‌گیرد.
منبع: پایگاه‌ اینترنتی شبکه‌ تلویزیونی NRT
کد مطلب: ۱۰۴۰۸۷  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱/۲۳  |  ساعت: ۲۳ : ۱۹لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13461

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 17 =