خانه / جریانات تکفیری /  پیشروی سریع کُردها با استفاده از ایجاد شبکه جاسوسی گسترده در میان گروه داعش

 پیشروی سریع کُردها با استفاده از ایجاد شبکه جاسوسی گسترده در میان گروه داعش

سرویس جهان- سازمان های اطلاعاتی اقلیم کردستان از طریق عوامل نفوذی و جاسوسی خود در میان گروه داعش توانسته اند به اطلاعات مهم و موقعیت های حساس نیروهای این گروه دست یابند.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون فاکس نیوز، سازمان های اطلاعاتی اقلیم کردستان از طریق ایجاد یک شبکه جاسوسی قدرتمند در میان گروه تروریستی داعش توانسته اند اطلاعات مفیدی درباره موقعیت و امکانات داعش به دست آورند و با استفاده از آن توانسته اند پیشروی خود را در مناطق تحت کنترل داعش تسریع کنند.
برخی از فرماندهان ارشد اطلاعاتی پیشمرگ که به دلایل امنیتی نخواسته اند نامشان فاش شود، به فاکس نیوز گفته اند نهادهای اطلاعاتی کُرد توانسته اند شبکه ای از جاسوسان را در میان رده های بالای داعش از جمله سیستم اطلاعاتی این گروه تروریستی ایجاد کنند. تعدادی از این نیروها نیز در مناطق عملیاتی حضور دارند و درباره موقعیت نیروهای داعش گزارش ارسال می کنند و در نهایت مواضع نیروهای این گروه توسط هواپیماهای ائتلاف هدف بمباران قرار می گیرد.
بر اساس این گزارش، برخی از جاسوسان داعش در ازای دریافت پول اطلاعات سری داعش را در اختیار نیروهای کُرد قرار می دهند، برخی هم در ازای ارسال اطلاعات خواهان در امان ماندن خود و خانواده هایشان در صورت کنترل کردها بر مناطق تحت کنترل داعش می شوند.
به گفته یکی از فرماندهان ارشد نیروهای کُرد، با استفاده از اطلاعات سرّی که به دست می آورند می توانند با سرعت بیشتری به پاکسازی مناطق تحت کنترل داعش بپردازند.
به گفته نیروهای حفاظت اطلاعات کُرد، دو سال جنگ با داعش چیزهای زیادی را درباره داعش و نحوه نفوذ در میان این گروه به آنها آموخته است. ارتباط با نیروهای داعش معمولا از طریق تلفن همراه و سیم کارت هایی صورت می گیرد که به صورت مخفیانه در اختیار نیروهای جاسوس قرار می گیرد که البته در صورت آشکار شدن فعالیت نیروهای داعشی که برای کُردها خبرچینی می کنند، پایان آنها مرگ خواهد بود.
نیروهای کرد گفته اند همیشه اطلاعات نیروهای جاسوس صحیح نیست برای همین کردها از چندین منبع برای یک موضوع استفاده می کنند.
نیروهای ملی عراق هم در دو سال گذشته توانسته اند شبکه جاسوسی خود را در موصل ایجاد کنند و از این طریق توانسته اند به اطلاعات مهمی درباره  داعش و فعالیتهای اقتصادی آن دست پیدا کنند.
نیروهای اطلاعاتی که در میان ستیزه جویان داعش قرار دارند و اطلاعات سرّی در اختیار کردها قرار می گیرند، اهداف مختلفی از این کار دارند بعضی از آنها در ازای ارسال اطلاعات پول دریافت می کنند و برخی هم خواهان در امان ماندن خود و خانواده شان هستند اما یکی از فرماندهان کرد گفته است هر چه قدر هم اطلاعات آنها مفید باشد، جایی برای آنها در اقلیم کردستان نیست.
به گفته نیروهای کُرد، داعش از این طرق ضربه زیادی دیده و در روزهای اخیر و در طی عملیات آزادسازی موصل اقدام به اعدام ۲۰۰ تن  در موصل به ظن جاسوسی برای کردها و ارتش عراق کرده است. اما تاکنون هیچ یک از عوامل جاسوسی کُردها در میان داعش دستگیر نشده است.
 

کد مطلب: ۱۱۷۳۰۱  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۱۰  |  ساعت: ۱۰ : ۵۲

شناسه خبر : 2769

این خبر رو هم ببینید

دستگیری یکی از سرکردگان داعش در حومه رقه

نیروهای دموکراتیک سوریه یکی از فرماندهان داعش را در حومه رقه دستگیر کردند. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 1 =