پیشنهاد جدید همپیمانی کردستانی؛ ریاست جمهوری عراق برای اهل سنت و نخست وزیری سهم کُردها

نماینده همپیمانی کردستانی در مجلس عراق گفت: همپیمانی کردستانی هیچ مانعی در واگذاری پست ریاست جمهوری عراق به عرب های اهل سنت و پست نخست وزیری به کردها نمی بیند

به گزارش کردپرس حمید بافی در گفتگو با خبرگزاری خبرعراق (واخ) افزود: عرب ها و کردها در پروسه سیاسی عراق شریک هستند و با توجه به اینکه عراق دارای قومیتها و نژادهای متعددی است، باید همه عراقی ها در این پروسه شریک باشند. نمی توان کردها را که دومین تشکل قومی پس از عرب ها در عراق به شمار می رود، به حاشیه راند. منصب ریاست جمهوری در عراق باید به کردها واگذار شود با اینحال همپیمانی کردستانی هیچ مانعی در واگذاری پست ریاست جمهوری عراق به عرب های اهل سنت و پست نخست وزیری به کردها نمی بیند.
وی گفت: این پیشنهاد همپیمانی کردستانی با توجه به کشمکش های طائفی بین عرب های شیعه و سنی بهترین پیشنهاد است؛ چرا که هرنخست وزیری که از بین شیعیان یا اهل سنت درعراق انتخاب می شود، به جای اینکه ثابت کند یک دولتمرد است ثابت می کند که طائفه گرا است.
این نماینده کردُ افزود: ما به پست ریاست جمهوری برغم نداشتن اختیارات زیاد در عراق به  عنوان نماد کشور و حامی قانون اساسی نگاه می کنیم و با توجه به اینکه دولت بغداد قانون اساسی را نقض می کند به شخصیتی نیاز داریم که از قانون اساسی عراق، حقوق کردها و دیگر تشکل ها در عراق پاسداری کند.
بافی گفت: جلال طالبانی در خلال تصدی پست ریاست جمهوری عراق ثابت کرده است که یک دولتمرد و حامی قانون اساسی عراق است و اکنون به مصلحت عراق است که یک شخصیت کُرد تصدی منصب رئیس جمهوری عراق را به عهده بگیرد.
لازم به ذکر است محمد سعدون الصهیود نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق در گفتگو با همین خبرگزاری گفته است ما علاقه مندیم که یک شخصیت اهل سنت تصدی پست ریاست جمهوری عراق را به عهده بگیرد، ولی این شخص نباید اسامه النجیفی که یک طائفه گرا است، باشد.
الصهیود همچنین گفته است منصب ریاست جمهوری عراق یک منصب توافقی است و کردها حق ندارند این منصب را مطالبه کنند.
 
 
کد مطلب: 62847  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۱۷  |  ساعت: ۲۱ : ۵۳

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *