پیشگری از آلوده شدن محیط زیست کردستان

سرویس کردستان؛ با پیشرفت و توسعه مناطق شهری شاهد تخریب و آلوده شدن محیط زیست و طبیعت بکر هستیم.

کردپرس؛ پاکی و شادی محیط زیست به چند عامل از جمله 1ـ آب پاک 2 هوای پاک 3 محیط سالم و عاری از آشغال و آلودگی بستگی دارد.
نهاد و سرشت آدمی همیشه و در همه قرون اعصار پاکی و شادابی را طلبیده و برای نهادینه کردن آن از عوامل گوناگون بهره جسته تا محیط زندگی خود را به طور مطلوب سر و سامان دهد با رشد جمعیت و شهر نشینی در کنار سایر مسائل از جمله دخالت در طبیعت همراه با پیشرفت مشکلات خاص خود را به همراه نیز آورده است که بشر هنوز نتوانسته به طور مطلوب و رضایت بخش به عوامل آلوده کننده و نا پاکی‌ها غلبه کند، هر چند به طور دائم و قابل قبولی در این راه کوشش کرده است اما گویی پاکی و نا پاکی خوبی و بدی روشنی و تاریکی و مرگ و زندگی همواره در ستیز جاودانگی هستند و غلبه هر کدام به ضرر دیگری به اتمام می‌رسد که در این میان در نبرد با نا پاکی‌ها آب‌ها، از آسیب پذیری بیشتری برخوردارند زیرا آب ها در همه ابعاد زندگی و حیات آدمی حضور دارند و در صف مقدم مبارزه با نا پاکی‌ها هستند که در این رده از هیچ آسیبی در ایمن نیستند.
کردستان سرزمینی سر سبز و کوهستانی و نیمه کوهستانی با دشت‌ها و کوه‌های فراوان در سطح شهر به زیبایی و منابع و سر چشمه آب‌های شیرین مورد توجه می‌باشد. آب‌های خدا دادی در همه جای این منطقه به فراوانی یافت می‌شوند از آن جای که آب‌های جاری همیشه در دسترس مصرف کنندگان قرار داشته‌اند و مردم هم به چشم منبع حیات و پاکی به آن ها نگاه کرده‌اند. اما آن طور که شایسته است نتوانسته‌اند جایگاه واقعی آب‌ها را مشخص کند و به آب بها داده نشده است.
در دنیای کنونی با پیشرفت مدرنیته و زندگی شهرنشینی با مشکلات زیست محیطی در حوزه آب مواجه هستیم که ضروری است در این خصوص اقداماتی انجام شود.
استفاده آدمی و سایر جانداران بیشترین آلوده کننده آب‌ها محسوب می‌شوند زیرا آلودگی آب‌ها بر اثر مصارف صنعتی نیز به عملکرد آدم‌ها بر می‌گردد. در استان کردستان مصارف صنعتی چشمگیری وجود ندارد اما بر اثر سایر عملکردهای آدمی آب‌ها به طور مداوم در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. نبودن شبکه صحیح فاضلاب به ویژه در روستاها و ریختن فضولات حیوانات و زباله ها به داخل دره‌ها و همچنین به علت سراشیبی‌های تند در طول سال زباله‌ها و پسماندهای  ریخته شده در محل به وسیله سیلاب ها به داخل دره ها سرازیر شده و به آلودگی آب‌های رودخانه‌ها می‌افزاید. رعایت نکردن مردم و سنتی برخورد کردن با آب‌ها و چشمه‌ها از عوامل دیگر آلوده کردن محسوب می شوند.
اگر امروز گذرتان به کوهستان‌ها مرتفع بیافتد متوجه خواهید شد به برکت رفت و آمد آسان و جاده سازی‌های بی‌مورد در کنار آب ها و چشمه‌ها مملو از آشغال و ظروف یکبار مصرف انباشت شده و هر روزه هم به حجم آن افزوده می‌شود که می‌رود در آینده نزدیکی به یک معضل بزرگ زیست محیطی تبدیل شود از آن جای که اهالی کردستان در همه‌ شهرها و روستاها در هنگام تعطیلات دوست دارند در محیط‌های سر سبز و سرباز بسر برند و به طور مداوم در کنار چشمه‌ها و سایر مناظر طبیعی می‌گذارنند، شایسته است فکر اساسی به حال طبیعت و به ویژه آب‌های زلال و جای چشمه‌ها ورودها بکنند اکنون مناطقی مانند ـ اورامانات، سارال، سرشیر، مریوان و گردنه صلوات آباد و اطراف سدها و به طور کلی «چم شار» سنندج در معرض آلوده شدن مداوم قرار دارند، که عزم و همت همگانی را می‌طلبد که مردم و دوست به حفظ و نگه داری آب‌ها اهتمام ورزند. دولت با ایجاد تصفیه خانه‌های مجهز شهری و روستایی و ایجاد شبکه فاضلاب و آموزش مردم و ایجاد محل‌های مناسب در کنار جاده‌های اصلی و محلی برای دفن زباله و یا بازیافت آن و اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های گروهی و کنفرانس‌ها و سمینارهای بهداشتی و در نهایت سرمایه گذاری اساسی در زمینه حفظ آب‌ها اهتمام ورزند.
 مردم نیز باید نقش اصلی خود را ایفا و هر کسی مسئول اعمال خود در برابر محیطش باشد که با همکاری دائمی و دسته جمعی به پاکی آب‌ها و در نهایت به پاکی و شادابی محیط زیست خود کمک کنیم که آلودگی به ضرر همه تمام خواهد شد.
 
کد خبرنگار: 10201

 
کد مطلب: 132796  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۱۵  |  ساعت: ۱۷ : ۴۰

 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *