پیکر ششمین آتش‌نشان از زیر آوار خارج شد/ کشف یک پیکر دیگر

از ظهر امروز پیکر ۴ شهید آتش نشان از زیر آوار خارج شده است و تلاش‌ها برای کشف دیگر آتش‌نشانان مفقود ادامه دارد.

عملیات آواربرداری حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان تجاری و اداری پلاسکو در مرکز تهران، همچنان ادامه دارد. این ساختمان با قدمت بیش از ۵۰ سال پنج‌شنبه ۳۰ دی‌ماه چند ساعت پس از وقوع آتش‌سوزی فرو ریخت. تعدادی از آتش‌نشانان و شهروندان عادی زیر آوار گرفتار شدند که تاکنون پیکر ۹ نفر زیر آوار کشف شده است.
آخرین اخبار از عملیات امدادرسانی و آواربرداری به شرح زیر است:
کشف پیکر هفتمین شهید آتش نشان
با تلاش نیروهای جستجوگر پیکر یک شهید آتش نشان دیگر در محل کشف شد و امدادگران در حال تلاش برای خروج این پیکر مطهر هستند.
پیکر ششمین آتش‌نشان شهید از زیر آوار خارج شد
لحظاتی پیش پیکر ششمین آتش نشان شهید از زیر آوار خارج و برای انتقال به پزشکی قانونی به آمبولانس منتقل شد. در حال حاضر تجهیزات کشف شده از آتش نشانان شهید در محل مدفون شدن آنها، در حال خروج از محل است. به نظر می رسد پیکر مطهر یک شهید آتش نشان دیگر در محل کشف شده است.
پیکر پنجمین آتش‌نشان شهید از زیر آوار خارج شد
پیکر پنجمین آتش‌نشان شهید از زیر آوار خارج شد و روی دست همکاران آتش‌نشان تشییع و برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی انتقال یافت. از ظهر امروز پیکر ۳ شهید آتش نشان از زیر آوار خارج شده است و تلاش‌ها برای کشف و خروج دیگر آتش‌نشانان مفقود ادامه دارد. تاکنون ۲ برانکار برای انتقال شهدای آتش نشان کشف شده به محل منتقل شده است.
مراسم تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان به تعویق افتاد
مجتبی عبداللهی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران گفت: با توجه به موافقت خانواده شهدای آتش نشان و درخواست آنها برای تعویق امراسم تشییع و با در نظر گرفتن اینکه  ۱۶ آتش نشانان در این حادثه شهید شدند، مراسم فردا کنسل و به تعویق افتاد.
وی افزود: به دنبال برگزاری مراسم باشکوه برای همه شهدا هستیم.
عبدالهی با بیان اینکه مکان تشییع، دانشگاه تهران خواهد بود، تاکید کرد: با توجه به کشف ۲ پیکر دیگر از شهدای آتش نشانان، مراسم تشییع شهدا با ۲ تا ۳ روز تاخیر انجام می شود.
پیکر چهارمین آتش نشان شهید از زیر آوار خارج شد
به گزارش خبرنگار مهر، پیکر چهارمین آتش نشان شهید که دقایقی پیش کشف شده بود، لحظاتی پیش از میان دود و آوار خارج شد.
انتقال پیکر مطهر این آتش نشان موجی از غم و اندوه را در میان همکاران سبب شد به طوری که برخی از آنان در اثر شدت تاثر از محوطه به بیرون هدایت شدند.
پیکر چهارمین شهید آتش نشان کشف شد
سخنگوی آتش‌نشانی گفت: پیکر یکی دیگر از  آتش‌نشانان از زیر آوار در ضلع شمال غربی پلاسکو پیدا شد.
ملکی سخنگوی آتش‌نشانی در محله حادثه گفت: پیکر شهید آتش نشان که از زیر آوار بیرون آورده شده قابل شناسایی بود. دو نفر از شهدای آتش نشان امروز از زیر آوار بیرون آورده شدند.
عملیات آواربرداری متوقف شد/ جستجو برای کشف پیکرها
با توجه به احتمال پیدا شدن پیکر مطهر شهدای آتش‌نشان در ضلع شمال غرب ساختمان پلاسکو، عملیات اواربرداری به طور موقت متوقف شده تا عملیات جستجو برای کشف احتمالی اجساد شهدای آتش‌نشان ادامه یابد.
احتمال کشف پیکرهای دیگری از شهدای آتش‌نشان
سخنگوی آتش‌نشانی تهران با اشاره به کشف پیکر یکی از شهدای آتش نشان در ضلع شمال غرب پلاسکو گفت: احتمال پیدا شدن پیکرهای دیگری از شهدای آتش‌نشان وجود دارد.
پیکر سومین آتش‌نشان شهید از زیرآوار کشف شد
دقایقی پیش پیکر سومین آتش نشان شهید از زیرآوار در ضلع شمال غربی ساختمان پلاسکو کشف شد. پیکر مطهر این آتش‌نشان شهید به آمبولانس بهشت زهرا (س) منتقل شد تا برای احراز هویت به پزشکی قانونی منتقل شود.
با توجه به فوت بهنام میرزاخانی آتش نشان شهید در بیمارستان در پی حادثه ساختمان پلاسکو، آتش نشانی که امروز  پیکر وی کشف شد، چهارمین شهید این حادثه به حساب می آید که به عوامل مربوطه تحویل داده شد.
۸۵ درصد آوارها برداشته شد
جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران گفت: ۸۵ درصد آوار ساختمان پلاسکو برداشته شده و امیدواریم امروز آوار برداری به نقطه صفر- فصر(صاف شدن طبقه همکف) برسد.
وی افزود: بیشترین حرارت در قسمت شمال غربی ساختمان است که آتش از آنجا گسترش یافته و هنوز مشغول جستجو برای یافتن اجساد شهدا هستیم.
دسترسی به اتاق تاسیسات
پس از حفر کانال و دسترسی به اتاق تاسیسات برق ساختمان پلاسکو، بخش های مختلف اتاق با حضور نیروهای امدادی جست و جو شد و هیچ نشانه ای از اجساد جان باختگان احتمالی و یا پیکر مطهر شهدا یافت نشد.
 در این عملیات بعد از بررسی مجدد نقشه ها و تحقیقات میدانی، کانالی از دیوار شرقی ساختمان پلاسکو حفر شد که به اتاقک ترانس های برق منجر می شد.
دو نفر از آتش نشانان با تجهیزات کامل وارد اتاقک تاسیسات برقی ساختمان پلاسکو در طبقه منفی یک شدند و پس از بررسی کامل اتاقک و مشاهده ریزش آوار، هیچ موردی از جسد جانباختگان احتمالی یا شهدای حادثه را مشاهده نکردند.
پیدا نشدن هیچ جنازه ای در اتاقک تاسیسات برقی پلاسکو به تایید مقام قضائی حاضر در صحنه رسید.
کمرنگ شدن امیدها برای کشف پیکرهای مدفون
با ادامه عملیات آواربرداری، تجهیزات بیل مکانیکی و چنگک به سطح صفر-صفر نزدیک تر شده اند. با هر بار خاک برداری تجهیزات مکانیکی، لایه ای از گداخته آهن از زیر آوار بیرون کشیده می شود. حجم فلزات ذوب شده در زیر آوار خارج از حد تصور است و با این شرایط لحظه به لحظه امید ها برای یافتن پیکر مطهر شهدای آتش نشانان و شهروندان عادی کم رنگ تر می شود.
پزشکی قانونی: احراز هویت به اتمام رسید
پزشکی قانونی در اطلاعیه ای اعلام کرد که احراز هویت شش فوتی حادثه پلاسکو به اتمام رسید است. 
بر این اساس هویت شهدای آتش‌نشانان عبارتند از: بهنام میرزاخانی، علی امینی و فریدون علی تبار.
همچنین هویت سایر شهروندان عبارت اند از: حیدر پهلوانی، جواد حسینقلی زاده و محمود محسنی
جدال بی وقفه با آتش نهفته پلاسکو 
در حالی که جدال آتش نشانان با آتش پلاسکو در حال ورود به هفتمین روز است، شعله های نهفته زیر آوار همچنان زبانه می کشد. تعدادی آتش نشان داوطلب در محل حاضر شده اند و تمام تلاش بر این است تا آواربرداری تا پایان امروز تمام شود و سخنگوی آتش نشانی گفته است اگر این امر محقق نشود تصمیم جدیدی گرفته خواهد شد.

سخنگوی آتش نشانی: آواربرداری امروز تمام نشود تصمیم جدیدی می‌گیریم
جلال ملکی گفت: همه سعی‌مان بر این است تا فردا، عملیات آواربرداری تمام شود اما به دلیل پیچیده بودن کار، اگر این اتفاق محقق نشد، تصمیم جدیدی اتخاذ خواهد شد.
 در آستانه هفتمین روز فاجعه پلاسکو ، تاکنون فقط چهار پیکر از زیر آوار بیرون آورده شده است. پیش بینی می شود امدادگران فردا به پیکر شهدا برسند.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *