پیگیری فارس نتیجه داد/ پرداخت تسهیلات یک میلیارد تومانی به بانوی کارآفرین کردستانی

کمیته امداد کردستان با پرداخت تسهیلات یک میلیارد تومانی به ناهید علیزاده بانوی کارآفرین کردستانی که با فعالیت در زمینه «مصنوعات بتنی طرح چوب» روزی‌رسان سفره 120 خانواده آسیب‌دیده از اعتیاد شده است، موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج،«بانوی کارآفرینی که معیشت 120 خانوار آسیب‌دیده از اعتیاد را تامین می‌کند+فیلم و عکس» عنوان گزارشی بود که نهم مهرماه امسال  بانوی توانمند کارفرین به نام ناهید علیزاده را به مخاطبین معرفی کرد بانوی کارآفرینی که با فعالیت در زمینه «مصنوعات بتنی طرح چوب» روزی‌رسان سفره 120 خانواده آسیب‌دیده از اعتیاد شده است.

این بانوی کارآفرین کردستانی ثابت کرده است که می‌توان با عزم اراده کمر هر سختی را خم کرد و پله‌های پیشرفت را در بدترین شرایط بازهم بالا رفت.

زنی که خود سختی کشیده روزگار و از زنان آسیب دیده از معضل اعتیاد است، بانوی کارآفرینی که سال های سال برای درمان همسر معتادش تلاش کرد و با وجود تمام مشکلات هرگز دست از تلاش نکشید و بلاخره بعد از 20 سال خون دل خوردن همسرش را از دام اعتیاد نجات داد، اما سرنوشت برایشان بازی دیگر داشت و همسرش بدون توجه به ایثار و از خودگذشتگی او ساز جدایی کوک کرد و بی‌توجه به سرنوشت همسر و فرزندش از آنها جدا شد و سراغ زندگی‌ دیگری رفت.

این بی‌مهری روزگار هم نتوانست این زن سخت کوش را از فعالیت و تلاش ناامید کند تا جایکه با تمام سختی‌ها و مشکلات نه تنها زندگی خود و فرزندش را بهترین شیوه اداره کرده بلکه به عنوان تکیه گاهی محکم پشت خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد ایستاده و نان‌آور سفره 120 خانوار شده است.


توانمندی که از سوی کمیته امداد دیده شد

این بانوی کارآفرینی کردستانی تمام عزم خود را برای ایجاد درآمد پایدار برای خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد جزم کرده است به گونه‌ای که بیشتر کسانی که گرداگردش جمع شده‌اند را زنان سرپرست خانوار و یا دختران بد و بی‌سرپرست تشکیل می‌دهند.

ناهید علیزاده ضمن تقدیر از نگاه مهربان متولیان کمیته امداد کشور و استان و تلاش آنان در توانمندسازی افراد نیازمند، اظهار کرد: خوشبختانه با پرداخت تسهیلات یک میلیارد تومانی از سوی کمیته امداد کردستان موافقت شده و در حال تشکیل پرونده برای دریافت این تسهیلات هستم.

وی اضافه کرد: امیدوارم با دریافت این تسهیلات در کوتاه ترین زمان بتوانم تجهیزات لازم را برای توسعه هرچه بیشتر کار بدهیم.

این بانوی کارآفرین کردستانی با بیان اینکه ایجاد اشتغال پایدار و همیشگی برای خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد و یا نیازمند جامعه مهم‌ترین هدف من است، گفت: اگر این افراد توانمند شوند دیگر نیازی به قرار گرفتن زیرپوشش نهادهای حمایتی ندارند و به مستمری بگیران این نهادها و سازمان‌ها تبدیل نخواهند شد این را می‌توانم تضمین کنم، اینها باید ماهی‌گیری یاد بگیرند، این افراد توان لازم را برای توانمندشدن دارند.

علیزاده اضافه کرد: برای اشتغال کل سال گروه و حتی تعداد بیشتر از این بانوان برنامه دارم، برنامه‌ای که تحقق آن نیاز به حمایت از سوی مسئولان دارد، این توانایی را در خودم و گروهی که اطرافم هستند می‌بینم ما می‌توانیم کارمان را گسترش دهیم خوشبختانه این مسیر با ورود کمیته امداد و پرداخت این تسهیلات هموار شده است.

وی اضافه کرد: سعی خواهم کرد بعد از دریافت تسهیلات و فراگیری آموزش های لازم فعالیت‌هایمان را به درون  ساختمان ببریم و در زمینه کاغذ دیواری سه بعدی، کف پوش سرویس بهداشتی و غیره فعالیت داشته باشیم این کار کمک قابل توجهی به درآمد پایدار این خانواده‌ها خواهد داشت.

وی با تقدیر از پیگیری معاون اشتغال کمیته امداد کشور و مدیرکل کمیته امداد کردستان، گفت: در ابتدای کار موانعی وجود داشت که به واسطه نگاه باز و سرشار از لطف این عزیزان این موانع نیز برطرف شده است.

این بانوی کارآفرین افزود: البته در حال حاضر نیز تعدادی از نیروهایی که در مجموعه ما آموزش دیده‌اند از مددجویان کمیته امداد هستند که بعد از پرداخت تسهیلات و کلید خوردن کار براساس توافقی که صورت گرفته این افراد از مزایای بیمه و غیره بهره مند خواهند شد.وی اضافه کرد: استفاده از مددجویان تحت پوشش از شروط پرداخت این تسهیلات بود اما با توجه به اینکه افرادی که الان آموزش داده‌ام تفاوتی با مددجو کمیته امداد ندارند و اگر درآمدی نداشته باشند آنها هم مجبور هستند زیرپوشش این نهاد حمایتی قرار بگیرند این موانع نیز برداشته شد.

خانم علیزاده تمام توان خود را برای یاد دادن ماهیگیر به اقشار نیازمند و آسیب پذیر از اعتیاد به کار گرفته است به تنهایی و بدون حمایت نمی‌تواند گام‌های بلند و هدفمندش را در این مسیر بردارد خوشبختانه با پیگیری‌هایی که صورت گرفت کمیته امداد به یاری این بانوی تلاشگر آمده است.

حمایت از کارآفرین ها اولویت کمیته امداد 

محمدرسول شیخی زاده  مدیرکل کمیته امداد کردستان می گوید: این نهاد در حال گذر از یک نهاد حمایتی به یک نهاد مبتنی بر توانمندسازی اجتماعی است و در همین راستا توانمندکردن مددجویان از طریق سه راهبرد پیگیری می شود.

ترویج فرهنگ کار

وی خاطرنشان کرد: راهبرد نخست کمیته امداد توانمند کردن از طریق حمایت های اجتماعی و فرهنگی و  فراهم کردن زمینه پذیرش توانمند شدن از طریق ترویج فرهنگ کار و تلاش در میان خانواده های تحت حمایت است.

وی اشتغالزایی را از راهبردهای مهم کمیته امداد در راستای توانمندسازی مددجویان بیان کرد و گفت: توسعه فضای کسب و کار در تعامل با دستگاه های اجرایی، توسعه همکاری فعالان عرصه کارآفرینی با  کمیته امداد و توسعه زنجیره ارزش در همین راستا مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: نیروها بکارگیری شده از سوی این کارآفرین با عنوان کارجو تلقی و نسبت به تشکیل پرونده در قالب تبصره 14 و مددجویان تک خدمتی اشتغال(کاریابی) و براساس حوزه جغرافیایی اقدام شد.مدیرکل کمیته امداد کردستان با بیان اینکه این بانوی کارآفرین یکی از الگوهای موفق در حوزه اشتغالزایی است، گفت: با توجه به توانایی که در این بانوی کارآفرین دیده شد با پرداخت یک میلیارد تومان تسهیلات با پیش شرط جذب و پرداخت بیمه 10 مددجو و نیازمند زیرپوشش این نهاد موافقت شد.

تسهیلات کارآفرینی کردستانی به زودی پرداخت خواهد شد

وی افزود: براساس قانون کار بعد از پرداخت این تسهیلات که 100 درصد به این کارآفرین پرداخت خواهد شد 10 نفر از مددجویان و محرومین زیرپوشش این نهاد که الان 6 نفر آنها در همین مجموعه مشغول بکار هستند را بیمه کند.

مدیرکل کمیته امداد کردستان خاطرنشان کرد: بر انجام این کار در کوتاه ترین زمان ممکن مسر هستیم و هیچ کم کاری را از زیرمجموعه قبول نخواهیم کرد.

وی افزود: توانمندسازی مددجویان تحت حمایت و ایجاد درآمد با ثبات برای جامعه هدف از مطالبات مهم رهبری معظم انقلاب از کمیته امداد است و در این راستا توجه به رویکردها و راهبردهای نوین  و خلاقانه در ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

مدیرکل کمیته امداد کردستان خاطرنشان کرد: بهره گیری از ظرفیت فعالان کسب و کار و کارآفرینان حرفه‌ای در قالب راهبران شغلی، موسسات کاریابی، جهادگران و خیران کارآفرین در حوزه اشتغالزایی برای مددجویان  تحت حمایت به عنوان یک راهبرد مهم در در کمیته امداد به عنوان یک اصل مهم دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تا کنون با پرداخت 165 میلیارد تومان تسهیلات از منابع امدادی و بانک‌ها 5 هزار و 500 نفر از مددجویان کمیته امداد در کردستان صاحب شغل شده اند، گفت: از طریق کارفرمایی‌ها هم برای 252 نفر با پرداخت 4 میلیارد و 100 میلیون تومان تسهیلات اشتغال ایجاد شده است.

وی در پایان اضافه کرد: البته تعدادی پرونده هم در دست پرداخت است که زمینه اشتغال افراد دیگری از جامعه هدف این نهاد را در قالب طرح های خوداشتغالی و غیره فراهم خواهد کرد.

و اما…

فقر واژه‌ای آشنا برای همه جوامع مختلف است، بدون شک فقر از بین نمی رود مگر با توانمندسازی افراد نیازمند جامعه، از گذشتگان به یاد داریم که می‌گویند به جای اینکه ماهی به کسی بدهید، ماهیگیری به آن فرد یاد بدهید، با کمی تامل بر این ضرب‌المثل، درمی‌یابیم که توانمندسازی جامعه و افراد چه بسا بهتر از دیگر کمک‌هاست.

تزریق پول به نیازمندان مُسکنی است موقتی، اما فقر نیاز به درمان دائمی دارد، درمان فقر جامعه سالم و پویا را به وجود می‌آورد و این چرخه‌ای ادامه‌دار است.

تنها راه قطع این چرخه ایجاد درآمد پایدار و با اشتغالزایی برای نیازمندان است تا بتوانند با کار و تلاش براساس توانایی‌هایی که دارند منبع درآمدی پایدار برای خود ایجاد کنند که قطعا تحقق این مهم نیازمند بهره‌گیری از ظرفیت های مختلف به ویژه افراد کارآفرین است.

البته پر و واضح است که برای ایجاد و توسعه کارآفرینی باید زیر ساخت­ ها فراهم شود، خصوصا زیر ساخت های نرم از جمله تسهیل و تصحیح قوانین و مقررات، امنیت سرمایه‌گذاری،‌  تبیین فرهنگ ثروت، تبیین فرهنگ کارآفرینی و حمایت از کارآفرین‌های توانمند با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و غیره است.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *