چرا رئیس جمهور به کردستان نمی آید؟/ وعده های انتخاباتی که تحقق پیدا نکرد

پس از گذشت قریب به دو سال از عمر دولت یازدهم دولت تدبیر و امید هیچ تدبیری برای کردستان اندیشیده نشده است و همه امیدها به ناامیدی تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی از دیواندره، سفرهای استانی هیات دولت با محوریت رییس‌جمهور یکی از شیوه‌های برقراری ارتباط میان دولت‌ و مردم و همراه ساختن مردم اقصی نقاط کشور با سیاست‌های دولت وقت محسوب می‌شود.
در این نوع سفرها برای مسئولان این امکان فراهم می‌شود از نزدیک در جریان مشکلات استان‌های کشور و میزان پیشرفت پروژه‌های مختلف قرار گرفته و برای حل این مشکلات تصمیم‌گیری کنند.
پس از گذشت قریب به دو سال از عمر دولت یازدهم دولت تدبیر و امید هیچ تدبیری برای کردستان اندیشیده نشده است و همه امیدها به ناامیدی تبدیل شد چون در این مدت نشانه خاصی در بهبود فضای کسب و کار و سرمایه گذاری و اشتغال کردستان مشاهده نمی‌شود، چرا که نه واحدهای صنعتی چندانی در استان پا گرفت و نه آنهایی که تعطیل شده بودند به چرخه تولید و فعالیت اقتصادی بازگشتند.
در برخی شهرها تا 84 درصد به دکتر روحانی رای دادند و متوسط رای دکتر روحانی در کردستان بیست درصد بیشتر از میانگین کل کشور بوده است و حضور مردم کردستان پای صندوق های رای قابل قیاس با دو دوره قبل نبود ولی آیا دولت در این فاصله که سر کار آمد توانست انتظارات ابتدایی این استان را برآورده کند؟ آیا پروژه های قابل توجهی تعریف شد یا حتی پروژه های نیمه و ناتمام دولت های پیشین به اتمام رسید؟
روحانی در سالن آزادی سنندج در سفر تبلیغاتی خود به کردستان در جمع هواداران خود گفت: بلافاصله پس از تشکیل دولت تدبیر و امید کارگروه ویژه برای افزایش اعتبارات کردستان تشکیل می‌دهم چون کردستان در سالهای گذشته رنج زیادی کشیده است که باید آن سختی‌ها جبران شود.
روحانی در زمان انتخابات به کردستان آمد و قول دادکه عقب افتادگی  استان کردستان را جبران کند و بیانیه داد و برنامه ای را برای کردستان تعریف کرد اما ردیفهای بودجهای که در لایحه بودجه اولین سال بودجه بندی دولت درج شد نشان داد که برنامه های دولت آقای روحانی نمی تواند تحقق پیدا و رشد توسعه استان کردستان همچنان کند باقی می ماند.
هر ساله اعتبار توسعه متوازن منطقه ای که در لایحه بودجه برای استانهای محروم در نظر گرفته می شود که در بودجه کردستان این مقدار کاهش یافته است و این به معنی توجه نکردن به محرومیت استان کردستان است.
آرای 80 درصدی کردستانی ها به دولت روحانی توجه ویژه دولت را به این استان می طلبد و باید رئیس جمهور سفر به کردستان را از اولین برنامه های کاری خود قرار می داد و محرومیت ها را از نزدیک مشاهده و نسبت به حل آنها اقدام می کرد که اگر بیش از این مردم کردستان چشم انتظار بمانند امیدواری به دولت امید ناکام می شود.
آیا مشکلات کردستان نسبت به این هفده استانی سفر کرده است کمتر است یا مردم کردستان در کمال رفاه و آسایش و به دور از هر دغدغه ای به زندگی روزمره خود ادامه می دهند و احتیاجی به دولت و بودجه هایش ندارند؟
دکتر روحانی وعده های به مردم کردستان در ایام انتخابات داد. او وعده داد از قومیت ها در بخش های کلان کشور استفاده کند متاسفانه در کردستان تا امروز به آن عمل نشده است و قرار بود کمیته ای برای رفع محرومیت زدایی کردستان تشکیل شود اما متاسفانه کاری در این خصوص انجام نشده است.
قرار بود ازکردها و کردستانی ها در پست های کلان کشوری و در استانداری های سایر استان ها بکارگیری شوند و از مدیریت آنها استفاده شود اما نه تنها استفاده نشد بلکه استاندار و بعضی مدیرکل های استان هم غیر بومی شدند.
بارها نمایندگان استان کردستان در مجلس از رئیس جمهور  برای سفر به کردستان دعوت شده است اما باز هم در این مورد کردستان مورد کم لطفی دکتر روحانی  قرار گرفته است.
کردستان از نظر منابع طبیعی ثروتمند است و مدیریت این مهم نیازمند توجه و نگاه ویژه دولت است. دولت و رئیس جمهور باید به کردستان نگاه ویژه داشته باشند تا کمبودهای گذشته را جبران کنند.
توجه به مشکلات کردستان و مناطق محروم باید در اولویت کارهای دولت قرار گیرد. باید کردستان نیز مانند سایر مناطق و استان های دیگر کشور از امکانات دولتی برخوردار باشد و دولت از ظرفیت های این استان استفاده کند.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *